Başarılı Girişimcilik

Sakaryalı Kadın Girişimci Yelda Birlik Kendi Markasını Yarattı

PR’ı bırakıp kendi markasını yarattı

YELSS / SAKARYA

yelssBaşarılı kadın girişimci örneklerinin artması bizleri de mutlu ediyor. İşte bu örneklerden biri de Sakaryalı girişimci Yelda Birlik… Asıl mesleği halkla ilişkiler (PR) uzmanlığı olan Yelda Birlik, İstanbul’da bir takı-aksesuar tasarım kursuna gittikten sonra adeta hayatı değişmiş. Yaptığı takılar ilgi çekince bu işi ticarileştirme kararı alan Birlik, bir tanıdığının yardımıyla tekstil mağazalarıyla görüşmek için İstanbul’a gitmiş. Şirketlere sunduğu örnekler beğenilince siparişler gelmeye başlamış. İlk büyük siparişini 2002’de Koton’dan almış.

Daha sonra Park Bravo, YKM, Boyner, Gencallar gibi firmalar için takı-aksesuar üretmiş. Yelda Birlik, “2005 yılına kadar çeşitli markalar için fason üretim yaptık.

2007’de ‘Yelss’ adıyla kendi markamızla üretim yapmaya karar verdik. İlk mağazamızı Sakarya’da açtık” diyor.

Şu anda Yelss adıyla açılmış 9 mağaza hizmet veriyor. Bu mağazalar Sakarya, Ankara, Adapazarı, Eskişehir, İstanbul ve İzmit’te bulunuyor. Yelda Birlik, 2013’te 10 yeni mağaza daha açmayı hedefliyor. Bu mağazaların 4’ü franchising sistemiyle açılacak. Birlik, yatırımın geri dönüşünün en fazla bir yıl olduğunu belirtiyor. Pek çok sektöre göre risk-kazanç oranının çok daha dengeli olduğunu dile getiren Birlik, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Markamız rakiplerine göre imalat gücüyle öne çıkıyor. Önümüzdeki günlerde sektörde ithalat yapan firmaların yaptıracağı testler ve kontroller daha da artacak. Gümrükleme ve mala ulaşma süreleri uzayacak. Bu nedenle 2013’te imalat gücü en büyük kazanç olacak.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu