Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Sanak Gerçekliği Hissettiren Kamera

Facebook, Google, HTC ve bir sürü teknoloji şirketi, sanal gerçekliğe yatırım yapıyor. Fakat izleyecek hiçbir şey olmazsa sanal gerçeklik (SG ya da İngiüzcesiyLe VR) başlıkları da aşırı abartılmış aletler mezarlığını boylayacak. Neyse ki film yapımcıları ve prodüksiyon şirketleri gerçekçi sanal deneyimler üzerine çalışıyor. Fakat bunun için 360 derece çekim yapan bir kameradan fazlası lazım.

sanal gerceklik

Sanal gerçeklik stüdyosu Jaunt VR’ın kurucu ortağı Arthur van Hoff bir şeyler kurcalamaya bayılıyor. 12 yaşındayken Lego ve keçeli kalem kullanarak çalışan bir fotokopi aygıtı yaptı ve bu dehasını değerlendirerek Jaunt kamerasının prototipini geliştirdi. Aygıt, 3B basılı bir gövdenin içinde 16 adet modifiye GoPro kamerasından oluşuyor. Jaunt’un 20 kameradan oluşan filosu Paul McCartney’in “Live and Let Die” performansından tutun da Yahoo Screen’in bilimkurgu komedisi Other Space’e kadar yüzLerce saatlik çekimde kullanıldı. Fakat asıl yenilik çekimden sonra başlıyor.

Çekilen görüntüler düz görünüyor (Jaunt buna “2,5 boyutlu” diyor). Normal 3B filmlerde bir çift stereoskopik kamera her sahnenin iki versiyonunu çekiyor. Bu görüntüler biri sol diğeri sağ göz için iki kanala ayrılıyor ve üst üste bindiriliyor. Polarize gözlükler ise beyni, derinlik algıladığına inandırıyor, Fakat 16 kamera 16 yönü çekince işler karışıyor. Jaunt da bu yüzden bir sanal kamera geliştirmiş. Yazılım, tüm video akışlarını birleştirerek dizinin ortasında tek bir kamera tarafından çekilmiş gibi gösteriyor. Kaydedilen video ise sol ve sağ göz için iki ayrı akışa bölünüyor. Kötü adam üstünüze atıldığında öyle gerçekçi görünüyor ki, izlediğinizin film olduğunu unutup başlığı fırlatabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu