Makaleler

Sanal ödeme sistemleri hızlı büyüyecek

Sanal ödeme sistemleri hızlı büyüyecek

e-ticaretin gelişmesiyle ödeme sistemlerinde de köklü bir değişim yaşanıyor. Sanal POS, GTS, Garanti Alışveriş, Ortak ödeme Sayfası, BonusPay gibi uygulamalar sayesinde işyerlerinin ödeme altyapısı ihtiyacını karşıladıklarını söyleyen Garanti ödeme Sistemleri Üye İşyeri Pazarlama Direktörü Altan Taşkıran, “Kartlı ödeme sistemlerinde önümüzdeki yıllarda büyüme çok daha hızlı olacak” diyor.

Garanti Bankası tarafından 1999 yılında kurulan Garanti Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), çip bazlı, çok ve ortak markalı kart programları, ticari kartlar, sanal kartlar, işyeri pazarlama ve e-ticaret hizmetleri veriyor. Garanti Ödeme Sistemleri, Türkiye’nin ilk çipli ve çok markalı kredi kartı Bonus ile alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi.

Garanti, Türkiye’nin ilk mil programlı kredi kartı Shop&Miles, ilk sanal kart, ilk çevreci kart, bozuk parayı ödeme sistemlerine dahil eden ve Avrupa’da ilk olan Bonus Trink, kişisel ihtiyaç ve beklentilere göre şekillendirilebilen Flexi Card, yatırım yapmak isteyenler için Altın Bonus, mobil Sim ile kredi kartı çipini birleştirerek, dünyada NFC uygulamasını başlatan Bonuslu Avea, kredi kartı ve banka kartının toplu taşımada bilet yerine kullanılması gibi çalışmalara imza attı, bir anlamda ödeme sistemlerinin gelişmesine katkı sağladı.

Garanti, bugün İzlanda’dan Fransa’ya, Hindistan’dan Yunanistan’a birçok bankaya danışmanlık hizmeti veriyor. Sanal POS, GTS, Garanti Alışveriş, Ortak Ödeme Sayfası, BonusPay gibi uygulamalar sayesinde işyerlerinin ödeme altyapısı ihtiyacını karşıladıklarını söyleyen Garanti Ödeme Sistemleri Üye İşyeri Pazarlama Direktörü Altan Taşkıran, kartlı ödeme sistemlerinde önümüzdeki yıllarda büyüme çok daha hızlı olacak” diyor.

Kobi Girişim: Gelişen teknolojiyle birlikte e-ticarette ödeme sistemlerinde nasıl bir dönüşüm yaşanıyor?

Altan Taşkıran: Kartlı tahsilat sistemlerinin temel amacı ticaretin gerçekleştiği her noktada bir ödeme sistemi çözümü oluşturmaktır. Elbette internet üzerinden yapılan alışverişlerde ilk akla gelen kartlı ödeme sistemleridir. Son 10 yılda Türkiye’de e-ticaret çığ gibi büyüdü. E-ticaret sitelerinin sayıları, ciroları ve satılan ürünlerin çeşitliği arttı. Neredeyse her şeyi internetten alır olduk. Internet erişimi olan kişilerin sayısındaki artış bu hızlı gelişimde etkili oldu. Artık her yerde kolay ve hızlı bir internet erişimine sahibiz. Bu durum e-tica-ret hacimlerinin artmasında etkili oldu, işlemler yüz yüze satış olmadığı için kart sahibini doğrulamak amacıyla birçok güvenlik yöntemi (3D, SMS doğrulama vb.) geliştirildi.

Başka ne gibi değişimler oldu sektörde?

Kart sahiplerinin diledikleri anda para veya limit aktarabildikleri sanal kartlar kullanılmaya başlandı, ilk zamanlarda sadece peşin satışlar gerçekleştirilirken, zamanla bankaların loyalty (sadakat) programları da kullanılmaya başlandı. Zamanla taksit yapılabilen, ödül kazanılan ve harcatılan altyapılar geliştirildi. BonusPay gibi internet alışverişlerinde kredi kartı veya hesap bilgilerinizi vermeye gerek kalmadan, sadece cep telefonu numarasını girerek işlemin başlatıldığı sistemler hayata geçti.

Şu anda e-ticarette en çok hangi ödeme sistemi tercih ediliyor?

E-ticaret işlemlerinde ilk günden beri kartlı ödeme sistemlerinin üstünlüğü bulunmaktadır.

Günlük hayatta alışverişlerimizde kredi kartı veya nakit ödemeyi tercih ederiz. Sağladığı kolaylıklar nedeniyle yıllar içinde kredi kartının payı artmış, nakidin payı ise sürekli azalmıştır. Hayatımıza bu denli girmiş olan kredi kartlarını internet alışverişlerinde de en çok kullanılması şaşırtıcı değil.

Sizin bu konuda geliştirdiğiniz ne gibi paketler, çözümler var E-ticaretin farklı bir uzmanlık olduğuna inanıyoruz.

Bu amaçla kurulmuş bir e-ticaret ekibimiz bulunuyor. Bu ekibin amacı; hem kart sahiplerinin hem de internet üzerinden satış yapmak isteyen işyerlerinin ihtiyaçlarının karşılayacak çözümler üretmek. Sanal POS, GTS, Garanti Alışveriş, Ortak Ödeme Sayfası, BonusPay gibi uygulamalarımız sayesinde işyerlerinin ödeme altyapısı ihtiyacını karşılıyoruz. Kart sahiplerimize ise mevcut kartlarımızın yanında Sanal Kart, Sanal Kredi Kartı, BonusPay gibi alternatifler sunuyoruz. İşyerlerimizin 7/24 arayabildikleri e-ticaret cali çenter numaramız bulunuyor.

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu