Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Sanat danışmanlığı

Sanat danışmanlığı

Sanatın izleyici kitlesinde 1980’lere oranla yüzde 200’e varan büyük artışlar oldu. Galerilerin ve müzayedelerin belli başlı takipçilerinin etrafında dönen piyasada 2000’li yılların başlarında, farklı bir alıcı profili olarak beyaz yakalıların sayısı arttı.

sanat danismanligiSanata sahip olmanın yaşattığı hazzı ve prestiji yeni keşfeden hatın sayılır miktarda kişi de galeri ve müzayede salonlarında boy göstermeye devam ediyor. Batı’ya göre geç hareketlenmiş olsa da artık Türkiye’de de hatırı sayılır bir koleksiyonerler topluluğu oluştuğunu söylemek gerekiyor. Düzenlenen müzayede ve satılan eser sayısı azımsanmayacak düzeyde… Bugün müzayedelere ve sanat merkezlerine kayıtlı 3 bin 500 koleksiyoner bulunuyor. Türkiye’de koleksiyo-nerler klasik ve çağdaş Türk resminin yanı sıra ünlü oryantalistlerin İstanbul Osmanlı saray hayatı, harem, odalık, Osmanlı tipleri ve İstanbul temalı tablolan tercih ediyorlar. Bu tercihler gelecekte tıpkı bir borsa hissesine yatırım yapmak gibi algılanacak. Bununla birlikte sanat koleksiyonlarının da artması danışmanlık pazarında da gelişmelere sahne olacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir