Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

ŞANS ABD’de konut sahibi olmak isteyenlerin ayağına geldi

Amerikada ev sahibi olmak

Amerikan Merkez Bankası (FED) önümüzdeki birkaç yıl PMG Waldorf içinde Amerika emlak piyasasında Astoria çok büyük bir hareketlenme olacağını öngörüyor. Yani ABD’den bugün ev alanlar çok karlı çıkacak; üstelik kira getiriside bonusu olacak. ABD’de gayrimenkul pazarının önemli oyuncularından International Realtors Group’un kurucusu Giovanna Guzman, Türk yatırımcıların bu büyük firsatı kaçırmamaları  konusunda uyarıyor. International Realtors Group ve Propert Invest USA şirketleri ABD’nin Miami ve Baltimore şehirlerinde büyük bir gayrimenkul portföyünü yönetiyor. Gerek konut, gerekse işyeri olarak birçok cazip projeyi yatırımcılara sunuyor

TÜRK YATIRIMCILARA ÇAĞRI

ABD’de ev sahibi olmak hemen herkesin rüyasıdır. ABD’nin önde gelen emlak broker’ları arasında yer alan International Realtors Group (IRG) tam da bu hayali olanlara cevap verebilecek bir şirket. Florida eyaletinin değişik bölgelerinde konut, işyeri ve arazilerle ilgili alım-satım işlemlerini yürüten IRG, özellikle Miami’de yatırım yapmak isteyen yatırımcıları, burada bulunan inşaat sahipleri ile tanıştırarak hem yatırım yapmalarına, hem şirket ortaklıkları kurmalarına destek oluyor. Property Invest USA Şirketi Kurucusu ve Başkanı Cengiz Bayırli, International Realtors Group’a (IRG) ortak olduklarını, IRG’nin Baltimore marketindeki ürün yelpazesine 85 bin dolardan başlayan evleri ekleyip her kesimden müşteriye hitap ettiklerini söylüyor. Iki şirket bu şekilde güçlerini, bilgi ve birikimlerini birleştirerek ABD’de pazar payların artırmaya başlamış. Turk is ve sanat dünyasından pek çok
ünlü isme Miami’de emlak broker’lığı yapan IRG, yatırımcılara evlerinden çıkmadan ABD’de yatırım yapma şansı sunuyor. Baltimore da, Türk yatırımcıların son dönemde ilgi gösterdikleri bölgelerden. Bu bölgede gerek konut, gerekse iş yeri olarak çok cazip projelerin olduğunu söyleyen PIUSA şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Bayırlı, kendilerinden ev alan bir yatirimcının yüzde 10 net kazanç sağladığını belirtiyor.

20 YILLIK TECRÜBE 

Türk yatırımcılardan bölgeye inanılmaz bir talep olduğunu belirten International Realtors Group’un kurucusu Giovanna Guzman ise son beş yılda şirket olarak Türk yatırımcılara değişik projelerden 85 bin dolar ile 6 milyon
dolar arasında değişik gayrimenkuller sattıklarni belirtiyor. Guzman, “Şirketimiz, 20 yılı aşkın Miami deneyimiyle en doğru firsatları Türkiye’deki bireysel ve kurumsal yatınimcılarla buluşturmak ve onları en doğru şekilde yönlendirmek konusunda lider konumda. Deneyimlerimiz, tecrübeli ekibimiz, güçlü bağlantılarımız ve devam eden yatırım ve ortaklıklarımızla Miami ve Florida’da uzmanlığı ile tanınan bir marka haline gelen IRG, sizlerle birlikte hep ileriye doğru emin adımlarla lider ve yenilikçi bir şirket olmaya devam edecek” diyor. Miami merkezli International Realtors Group, konut ve ticari gayrimenkullerde uzmanlaşmış, Miami’den Orlando va kadar uzanan bölgede faaliyet gösteren emlak brokerlığı yapan bir firma.

International Realtors Group’un istiraki Property Invest USA ise Baltimore’da yüzde 10 net getiri sağlayan gayrimenkullerin satışını yapıyor. IRG, Miami’deki dünyaca ünlü Waldorf Astoria Residence. Una Residences ve Missoni Baia gibi lüks projelerin henuz proje aşamasındayken anlaşmalarını yapıp yatırımcılara normal değerin altında cazip fiyat avantajıyla yatırım yapma fırsatı sağlıyor.

“SATIŞLARIMIZI İKİYE KATLAYACAĞIZ”

Cengiz Bayırlı, 2020’de ayda ortalama 90 ev satışı yaptıkların, Du rakamı 2021’de iki katına çıkarmayı planladıklarını söylüyor. Dum yanın değişik noktalarında ofisler açarak büyümeye devam ettik rini ifade eden Bayırlı şu bilgileri veriyor:

“Yatırımcılarımıza Baltimore sehrinde kiracı, geri alım garan konutlar satıyoruz. Satıştaki evler kiracısı hazır bir şekilde aliniyor. Tapu işlemleri e-mail üzerinden elektronik imza ile yapılıyor. Yatırımcı hiçbir evrak işiyle uğraşmıyor, her şeyi onlar adına biz ekibimizle çözüyoruz. Kiraları ABD’deki hesaplarına her ayın ilk haftası yatıyor. Kiracı ödemeyi yapmasa bile biz şirket olarak bunu imzaladığımız kontrat ile garanti ediyoruz. Ayrıca gayrimenkul yatırımlarını aynı fiyattan geri alma garantisi veriyoruz.”
Doğu yakasının en büyük liman şehri Baltimore’da ev fiyatları Washington D.C.’ye kıyasla çok daha uygun. İnsanların çoğu evlerini kiralıyor ki bu da şehri yatırımcıların kiralık mülk satın alması için ideal bir yer haline getiriyor.

KİRA GARANTİ

Property Invest USA, kira bedelini yatırımcı yatırımını elinde tuttuğu süre boyunca garanti ediyor. Bunu yapmaktaki amacı ise yatırımları yeniden değerlendirmek ve bir sonraki adımın ne olabileceğini, bir blok veya mahallenin yenilenmesi gibi, analiz etmek için birkaç yıl içinde yatırımcı kazanabilmek. Son üç yılda sadece Miami bölgesine yapılan yatırım tutarının 200 milyon doları geçtiğini belirten Guzman, “Bu miktara arazi veya proje yatırımı dahil değil. Bu yatırımların önümüzdeki iki yıl boyunca yüzde 20 civarında artacağını düşünüyorum” diyor.

Pandeminin ekonomiyi etkilediği ancak bundan kendilerinin etkilenmediğini belirten Guzman, son dönemde gayrimenkul yatırımlarında özellikle Miami’nin ön plana çıkmaya başladığını vurguluyor. “Miami, havası, doğal güzellikleri ve kültürel çeşitliliği gibi avantajlarıyla yaşamak için en çok aranan yerlerden biri haline geldi” diyen Guzman, Türklerin ABD’de konut almalarının avantajlarını şöyle özetliyor:

“ABD’de yatırım yapmak sürekli yükselen bir trend. Kira getirileri Türkiye’ye nazaran en az 2-3 kat daha fazla. Ayrıca tapu işlemleri tamamen şeffaf ve tapu garantisi var. Miami’de 20 yıllık deneyimimizden dolayı yatırımcılarımıza çok iyi getiriler sağlıyoruz. Aynı avantajları Baltimore’da da sunuyoruz. Türkiye’deki yatırımcılardan inanılmaz bir talep görüyoruz.”

ABD’nin Baltimore kentindeki evlere Türk vatandaşların yoğun ilgisinin olduğunu belirten Cengiz Bayırlı ise, “Bir ayda 90 tane konut sattık, bunların yüzde 35’ini Türkler aldı. Fiyatları 85 ile 100 bin dolar arasında değişen bu konutların kiraları garanti. Üstelik üç yıl sonra konutları geri almayı garanti ediyoruz. Kiracıları Amerikan hükümeti tarafından garanti olduğu için biz de garanti edebiliyoruz. Evlerin hepsi özel, iki veya üç katlı. Arkalarında minik bahçeleri var. ABD’de ev almak için Amerikan vizesine de gerek yok” diyor.

Emlak piyasasında büyük tecrübe

Boston’da iç mimari ve tasarım eğitimi alan International Realtors Group kurucusu Giovanna Guzman, Venezuelalı bir baba ve Kolombiyalı bir annenin kızı olmasından ve Latin Amerika’da değişik şehirlerde yaşamış olmasından kaynaklanan tecrübe ve deneyimleri sayesinde, kurmuş olduğu International Realtors Group şirketini 20 senelik Miami emlak piyasasındaki deneyimi ve birikimiyle farklı ve özel bir konuma taşıdı.

Sistem nasıl işliyor?

ABD’den ev almak için Amerikan vizesine gerek olmadığını aktaran Cengiz Bayırlı, “Pasaportunuzdaki bilgilerle avukatlar kontratları hazırlıyor, kontrat e-postayla yatırımcıya ulaşıyor. Müşteri elektronik ortamda imzalıyor, evin değeri 100 bin dolarsa bunun yüzde 50’sini tapu dairesinin hesabına aktarıyor. Bizim parayla hiçbir alakamız yok. Ben evin tapusunu tapu dairesine veriyorum, yatırımcı parayı tapu dairesine gönderiyor. Bütün işlemler bittikten sonra o para benim hesabıma geçiyor, tapu ise evi alan yatırımcının adına çıkıyor. Her şey elektronik sistemde, online oluyor. 10 ülkeden yabancı yatırımcılarla iletişim halindeyiz, evleri üç gün içinde satıyoruz. Önümüzdeki altı aydaki öngörüm, ayda 120-130 konut satacağımız yönünde. 85 bin dolarlık evin kirası 900 dolar ile bin dolar arasında değişiyor” diyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu