İş Fikirleri ve İş Kurmak

Şarap Üretimi İçin Köyüne Bağ Yaptı

STANBUL’da bir şarap evinin sahibi olan Hasan Temur, memleketi Tunceli’nin Pülümür İlçesi’nde Kocatepe Köyü’nde şarap üretimine başlayacak.

bölgede şarap üretimi için 6 dönümlük arazide üzüm bağı yetiştiren Temur, herşeye rağmen kendi köyüne yatırım yapmaya kararlı olduğunu söyledi.

Bölgenin bu tür girişimlere ihtiyacı olduğunu belirten Temur, köydeki işsiz gençlere de iş imkanı sağlamaya çalıştığını belirtti. Tunceli’de üreteceği şarapları kendi menüsüne eklemeyi amaçladığını bildiren Hasan Temur, şöyle dedi:

“Kendi işletmede, kendi topraklarımın şarabını da servis ettirmek için kafamda bir anda bir proje oluştu. Şarap evimizde çok kaliteli dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde üretilen şaraplar var. Doğduğum topraklar olan Pülümür İlçesi üzüm bağları için çok uygun yere sahip. Düşündüm, işletmemde neden benim memleketimin şarapları olmasın. 3 yıl önce üzümleri yetiştirmeye başladım, gelecek yılda şaraf üretimine geçeceğiz. Bu yıl 1 ton civarında ürün almayı hedefliyorum.”

Hasan Temur bölgedeki toprakların çok veremli olduğunu, özelikle bağcılık için elverişli olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Eskiden dedem ve diğer büyüklerimiz köyümüzde bağcılık yapıldığını söylerlerdi. Araştırdık ki, yüzyıllar öncesine dayanan bir geçmişi varmış üzüm balarımızın. Köyümüzde çok eski zamanlarda büyük üzüm bağları varmış, girişimde bulundum ve kendime ait 6 dönümlük arazide toprak analizi yaptırdım. Bağcılık için elverişli olduğu sonucu çıkınca hemen işe başladım. 750 kök üzüm diktim ve şu an çok iyi duruma geldi üzümlerim. Önümüzdeki yıl şarap yapma kıvamına ulaşacaklar. Hedefim köyümdeki meşe ağaçlarında yapacağım fıçılar içinde, buradaki yamaçlarda Türkiye’nin en iyi şarabını üretmek. Türkiye piyasasına açılmayı hedefliyorum ve köylülerimin de yeni üzüm bağları kurarak bu şarapçılığı geliştirmek istiyorum.”

Bölgede zaman zaman olumsuzluklar olduğunu kaydeden Temur, bölge halkına organik tarım ile üretim yapmalarını, iş adamlarını da yatırım yapmaya çağırdı. Temur, “Yıllarca sıkıntılar çektik ama artık herkesin bir şeyler yapması gerekiyor. Büyük şehirlerde yaşayan iş adamlarımız çağrı yapıyorum. Bu tür girişimleri onlar da yapsın. Tunceli organik tarım açısında son derece elverişli” diye konuştu.

Ferit Demir/Hürriyet

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu