Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Sarı pırlantanın bir karatı 20 bin TL’den başlıyor

YENİ yıl, moda tasarımlarından aksesuarlara her alanda yenilikleri de beraberinde getirdi. Geçtiğimiz yılın aksine bu yıl mücevher sektöründe bizi daha cesur ve daha parlak trendler beklerken, alışılmışın dışında farklı renkler moda olma yolunda ilerliyor. Bunlardan biri de sarı pırlanta…Genelde pırlantada akla gelen ilk özellikler beyaz ve saydam olmasıdır. Ancak takıda da devir değişti. Bu yıl alışılmışın da ötesinde sarı taşlar, vitrinlerde göz dolduruyor. Sevgililer Günü yaklaşırken sarı pırlanta, şimdilerde en çok tercih edilen takıların başında geliyor. Ancak beyazda olduğu gibi sarı pırlantanın da kendine göre özellikleri ve kuralları var.

YATIRIM İÇİN DE KULLANILIYOR

Sarı pırlanta, çeşitli tonlarda görülebilen ve bazı tonlarının doğada nadir bulunduğu bir pırlanta çeşidi. Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş, sarı pırlantaların doğada bulunan elmasların yaklaşık yüzde 60’ını oluşturduğunu söylüyor. “Sarı elmaslar rengini, taşın oluşumu sırasında azotun varlığından alır. Sarının yoğunluğu, değişen miktarlarda nitrojene bağlıdır. Sarı elmaslar ile beyaz elmaslar arasındaki fark, beyaz elmasların azot içermesi veya hiç olmaması, bu nedenle renk göstermemesidir” diyen Güzeliş, nadir olan sarı pırlantaların tıpkı beyaz pırlantalar gibi yatırım aracı olarak kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Sarı pırlantada renk sıralaması, FancyLigh-tYellow, FancyYellow, FancyIntenseYellow ve FancyVividYellow olarak yapılıyor. Güzeliş, pırlantanın sarılığı hakkında şunları söylüyor:

“Sarı bir elmasın rengi kahverengimsi sarıdan, turuncumsu sarıya ve yeşilimsi sarıya kadar değişebilir. Canlı ve yoğun sarı olanları, kanarya olarak anılır ki, bu ton nadir bulunanlardandır. Halk arasında şampanya rengi olarak bilinen renkteki sarı pırlanta da, nadir bulunan sarı pırlanta tonudur.”

150 BİN DOLARA KADAR ÇIKIYOR

Ariş Pırlanta’da ürünlerin fiyatları tonlarına, kesimlerine ve karatlarına göre değişiklik gösteriyor. Sarı pırlantaların nadir bulunan tonları (vivid, intense) beyaz pırlantalardan daha değerli. Örneğin, yedi karatlık bir sarı pırlanta, nadir bulunan tonlardaysa 120 bin dolar ile 150 bin dolar arasında bir değer biçiliyor. Bu pırlanta çeşidini üst segment tüketici kitlesi tercih ediyor. Güzeliş, büyük karatlı olanları hediye için tercih edenler olduğu gibi yatırım aracı olarak kullananların da olduğuna vurgu yapıyor.

Sarı pırlantada en çok yüzük ve kolye tercih ediliyor. Güzeliş, alıcıların ürünü satın alırken, kurumsal firmaları tercih etmelerini ve mutlaka sertifikalı ürün almaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Ariş Pırlanta’nın toplam satışlarının yüzde 3’lük dilimini sarı pırlanta satışlarının oluşturduğu bilgisini de paylaşıyor.

KIRMIZI HALIDA PARLADI

ECCE Diamonds Marka Kurucusu ve Tasarımcısı Ece Şenyıldız, pek çok insan pırlantaları renksiz olarak bildiği için sarı pırlantayı farklı bir taş çeşidi olarak algıladığını ifade ediyor. Pırlanta ( renk skalasının en altında bulunanlara, ‘sarı pırlanta’ isminin verdiğini belirten Şenyıldız, “Renk skalasına göre açıklamak gerekirse, D renginden Z’ye doğru gidildikçe pırlantaların beyazlığı azalıyor ve Y-Z skalasındaki sarı pırlantalardan sonra karşımıza ‘FancyYellow’ dediğimiz değerli sarı pırlantalar ortaya çıkıyor. Bu renk ayrımına sebep olan etken ise pırlantanın yapıldığı elmas madeninin içindeki nitrojen oranı” diyerek açıklıyor. Avustralya, Güney Afrika, Hindistan, Kanada ve Rusya’dan çıkan elmaslarda nit-rojen oranının çok fazla olduğunu ve bu madenlerden sarı pırlanta yapıldığını belirtiyor. Sarı pırlanta tasarımlarının Hollywood’da ve ödül törenlerinde serilen kırmızı halıda boy göstermesi nedeniyle ürünlere olan talep giderek arttığını söyleyen Şenyıldız, Ariş Pırlanta’nın aksine sarı pırlantanın uygun fiyatlarla satılmasının, pek çok farklı sosyo-ekonomik sınıftan insanın ürünleri tercih etmesine sebep olduğunu söylüyor. Karat arttıkça, nadirliği sarı pırlantayı beyazın önüne geçirebiliyor ancak düşük karatlarda diğer ayrıntıları göz önüne almak gerekiyor. Şenyıldız, bu sebeple yalnızca rengi nedeniyle satışta ya da maddi değişimde fiyat belirlemenin zor olduğunu vurguluyor.

YEŞİLE DÖNÜK TONLAR

CNDN Diamonds Tasarımcısı ve Kurucusu Candan Balto Demirdik, sarı pırlantanın Güney Afrika Capetown’daki madenlerden çıkarılarak işlendiğini söylerken, en çok tercih edilenin ise yeşile dönen tonlar olduğunu belirtiyor. Nadir işlenen bir taş olduğunu ve beyaz pırlantaya göre çok daha yüksek karat fiyatlarına sahip olduğunun altını çizen Demirdik, ortalama kalitede bir karatlık taşın 20 bin TL civarında olduğunu söylüyor. Demirdik, rengi hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Sarı pırlantada ‘Zimmi Diamond Sarısı’ vardır. Sierra Leone yağmur ormanı bölgesinin kalbinde yer alan Zimmi Bölgesi’nde nadir bulunan canlı bir sarıdır. Daha yüksek renk doygunluk seviyesine sahip olan Zimmi Diamond sıradan olarak adlandırılan bir kanarya sarısı elması değildir. Rengi genellikle turuncuya yakın, yoğun bir sarıdır. Bu nedenle karat fiyatları normal sarı elmastan yaklaşık iki kat daha yüksektir. Bir de Tiffany Diamond var. Dünyanın en büyük ve en iyi sarı elmaslarındandır. Sarı pırlanta daha az üretilebilen nadir bir taştır. Tabii burada laboratuvar üretimi olanları kastetmediğimi de ayrıca belirtmek isterim.” Trendi belirleyen büyük mücevher markalarının pandemi nedeniyle oluşan krizi aşmak için 2021’i “Sarı Pırlanta” yılı olarak ilan ettiğini söyleyen Demirdik, mavi pırlantanın da yükselişte olduğunu söylüyor.

4C kuralını bilmek şart!..

Kaliteli bir pırlanta seçerken 4C kuralını bilmek şart. Yatırım amaçlı alınan pırlanta diğer mücevher elmaslardan daha fazla inceleme gerektirirken, karat (carat), berraklık (clarity), kesim (cut) ve renk (colour) dikkat edilmesi gereken dört kuralı oluşturuyor.

İyisi nasıl anlaşılır?

Beyaz pırlantada olduğu gibi sarı pırlantada da renk önemli faktörlerden biri ve kendine ait bir skalası bulunuyor. Bunlar FancyLightYellovv, FancyYellovv, FancylntenseYellow ve FancyVividYellow. Skalada aşağı inildikçe pırlantanın sarı yoğunluğu, nadirliği ve kalitesi artıyor. Normal pırlanta seçiminde çok önemli olan kesim ise sarı pırlantanın değerini belirlemekte o kadar etkili değil. Nedeni ise, kesim beyaz pırlantada parlaklığı etkilerken sarı pırlantada böyle bir etkisi yok. Bu nedenle iyi bir sarı pırlanta seçmenin en iyi yolunun renk yoğunluğuna odaklanmak olduğu vurgulanıyor. Ancak renk yoğunluğu iyi olan bir sarı pırlantada dâhi akıllarda pırlantanın doğallığına ve gerçek olup olmadığına dair soru işaretleri olabiliyor. Bu sorulara yanıt bulmak ise oldukça kolay. Örneğin, sarı pırlantayı ağzınıza yaklaştırıp nefesinizi verdiğinizde, üzerinde çok yavaş bir yoğunlaşma oluyor. Sarı pırlantayı suyla dolu bir kaba bırakmak da kalitesini ve gerçekliğini anlamakta kullanılıyor. Gerçek bir sarı pırlantanın suyun dibine çökmesi gerekiyor. Eğer pırlanta suyun yüzeyinde ya da ortada asılı kalırsa kaliteli bir sarı pırlanta olmadığını anlaşılıyor.Emil GÜZELİŞ / Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı
“Beyaz pırlantalara oranla daha uygun fiyatlı”

Hafif sarı renkli pırlantalar, beyaz pırlantalara oranla daha uygun fiyatlıdır. Ancak fancy dediğimiz gruba giren, belirgin sarı renkli pırlantalar, beyaz pırlantalardan daha pahalıdır. Renk koyulaştıkça fiyat artar. Sarı pırlantalarda daha çok yüzük tercih ediİiyor. Ama satışlarımızdaki oranı binde birden daha az. Tüm pırlantalar gibi, sarı pırlantalar da güvenilir, uzman markalardan tercih edilmeli.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu