Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Satılık Spa ve Hamamlar

Devren satılık hamamlar, istanbulda satılık hamamlar, satılık kiralık hamamlar, satılık spa hamam, satılık tarihi hamam, sahibinden satılık hamam, satılık hamam sauna, satılık spa merkezi, sahibinden satılık spa merkezi.

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde satılık ya da işletmesi devredilen 25 spa ve hamam var. İzmir’de 250 bin TL Ve spa, İstanbul’da 350 bin TL’ve hamam sahibi olabilirsiniz…

YAŞI 40-50 civarında olup da Anadolu kentlerinde büyümüş olanların çocukluk anıları arasında mutlaka hamam sefaları vardır.

Kentsel altyapıların modernleşmesi ile bu tarihi mekanlar bir dönem unutuldular ve büyük ölçüde turistik etkinliğin yapıldığı yerler haline geldiler. Fakat son 10 yıldır hamam kültürü adeta yeniden doğdu ve bu defa yepyeni bir işlev kazandı. Keyif, sefa, sağlık ve arınma mekanları olarak kabul edilir oldular.

sp1

ROMALILARIN İCADI

Hamam, sıcak su. sabun ve keseyle yapılan vücut temizliği için özel olarak inşa edilmiş yıkanma ve temizlenme yeri olarak tanımlanabilir. Geçmişi Romalılara uzanan hamam kültürü, Türkler’in İslamiyet’i kabul etmesiyle birlikte Asya ve Orta Doğu halkları arasında da yaygınlaştı. Hamama gitmek zamanla bir ritüel haline geldi ve sosyalleşilen mekanlardan birisi olarak benimsendi. Sadece temizlenme ile sınırlı kalmayan bir işlev edindi, eğlence ve buluşma mekanı olarak kabul edildi.

Eskiden hamama yıkanmak için giden insanlar, bunu tam bir ritüel haline getirmişti. Havlu, fırça, kına, sürme, bir kalıp Girit sabunu ve sedef kakmalı nalınları ile beraber ve hizmetkarlar eşliğinde gidilen hamamda, birkaç saat değil neredeyse tüm gün kalınırdı. Hamama gidilirken yiyecek ve içecekler de ihmal edilmezdi. Romalılar döneminde soyluların gittikleri hamamlar ile alt sınıfların gittikleri hamamlar farklı ama yan yana idi.

Üç bölümden oluşan Türk hamamlarında, geniş bir sofa ve çevresinde bulunan soyunma yerleri, yıkanma yerleri ve külhan denilen ısıtma yeri bulunur. Soğukluktan geçilerek girilen yıkanma yerleri de kurna başı denilen ve herkesin teker teker yıkandığı, halvet adı verilen kapalı ve yalnız başına yıkanılan, bir de üzerine uzanılıp ter atılan göbek taşından oluşuyor.

HAMAM SEFASI

Özel bir düzenekle ısıtılan hamamlar belli bir usulle kullanılır. Gelenlere öncelikle bir oda tahsis edilir. Orada insanlar üzerlerini çıkarıp, peştamallara sarınır ve ayaklarında takunya hamama girerler. Önce soğuklukta ön hazırlık yapılır. Girilir girilmez insanı terleten hamamın sıcaklığına burada alışılır. Daha sonra göbek taşının merkezde yer aldığı ana hamam kısmına girilir. Daire biçimli olan bu büyük odanın etrafı kurna ve halvet odalarıyla çevrilidir.

Yıkanmanın yanı sıra gelin hamamı, damat hamamı, adak ve kız beğenme gibi gerekçelerle de hamama gidilir ve çeşitli eğlenceler düzenlenir.

Türk hamamına özgü terimler de var. Bir tanesi yukarıda da bahsettiğimiz külhan.

Hamamların ısıtıldığı kapalı ve geniş ocağa külhan deniyor. Külhanın üstüne sıcak halvet, külhana uzak olan yere soğuk halvet adı verilir. Müşteriyi yıkayıp keseleyen kadın çalışana natır, erkek çalışana ise tellak denir. Örtünmek için kullanılan ince dokumaya peştamal ve hamam terliğine ise takunya deniyor.

SPA: MODERN HAMAM

Hamamın, modem dünyada hızla çoğalan sağlık ve dinlenme merkezlerinin atası olduğuna inanılıyor. Günümüzde hızla artan spa’lar da hamamın modern şekli aslında. Latince ‘sanus per aquam’m kısaltılması olan spa’nın anlamı ‘sudan gelen iyilik’tir. Vücut sağlığı açısından faydalı olan hamam ve spa’lar, terleyerek vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını ve fazla yağlardan kurtulmanızı sağlıyor. Buhar ve sıcak su kan dolaşımım artırırken, nabız ve metaboliz-mayı hızlandırıyor. Hamamın dinlenme bölümündeki gevşeme, vücudun önceki aşamalarda yapılan şeylerden fayda görmesini sağlıyor.

Günümüzde ise artık inşa edilen hemen her markalı konut veya rezidans projesinde, Türk hamamı veya spa olmazsa olmazlardan. Konut projelerinin yanı sıra şehirlerin ya da semtlerin merkezi yerlerinde herkese açık Türk hamamı veya spa’lara da rastlamak mümkün. Sizler için satılık Türk hamamı ve spa’ları araştırdık…

1 2 3 4Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu