Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Satış Ortaklığı Ağı

Satış Ortaklığı AğıŞirketinizin satışlarını 10 kat artırmaya ne dersiniz? ‘Satış ortaklığı pazarlaması’ yöntemiyle online bayi ağı kurup geleneksel mecralara göre çok daha yüksek satış gelirleri elde edebilirsiniz…

İNTERNETİN şirketlere sunduğu yeni fırsatlardan biri de “satış ortaklığı pazarlaması” (affiliate marketing)… İlk bakışta akıl karıştırıcı gibi görünse de aslında bu sistemin temelinde daha fazla satış yapma hedefi yatıyor. Bu da kuşkusuz her şirketin hayali…

Sistem, şirketlere internette kendi online bayi satış ağına sahip olma fırsatı veriyor. Modelin reklamveren tarafında bulunan şirketler, bu ağ sayesinde online satışlarını artırıp yeni üyeler elde ediyor. Yayıncılar (affiliate) ise birçok markanın ürünlerini ve hizmetlerini internette tanıtarak sürekli ve yüksek gelir elde edebiliyor. Tanıtacakları her ürünün satışından veya yönlendirecekleri her müracaat için komisyon alıyorlar. Sonuçta da bu yöntem geleneksel reklam mecralarına kıyasla çok daha etkili oluyor, daha fazla gelir sağlıyor.

20 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Sadece Amerika’da 4 milyar doları aşan pazarı bulunan “satış ortaklığı ağı”, dünya genelinde 20 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Amazon.com, BestBuy ve StrawberryNet gibi birçok büyük firmanın satış ortaklığı ağı var. Hatta Amazon.com, satışlarının yüzde 20’sini bu sistemle sağlıyor.

Bu model sayesinde şirketler internet dünyasında reklam bütçelerini gerçekleşen satış veya değer karşılığında kullanıyor ve performans odaklı reklam veriyor. Başarılı sonuçlar elde eden şirketler dijital pazarlama bütçelerinin yüzde 25 ila 75’ini bu modele ayırabiliyor.

Bu modeli Türkiye’de yürüten firmalardan biri de GelirOrtaklari.com. Şirketler bu modeli kullanarak, GelirOrtaklari.com’a kabul edilmiş siteler üzerinde performansa bağlı reklam gösterimi sağlıyorlar. Ayrıca reklam geri dönüşü raporlarına da Google veya Facebook’ta olmadığı kadar detaylı ve hızlı şekilde ulaşabiliyorlar. Bu raporlar sayesinde gün boyu kaç üye aldıklarına veya ne kadar satış yaptıklarına bakarak performanslarını değerlendirebiliyorlar.

Sistem, asıl olarak geleneksel mecralara göre şirketlerin 10 kat daha fazla satış yapmalarına fırsat tanımasıyla dikkat çekiyor. Çünkü şirketler bu sistemi kullanarak sadece banner değil metin linkler, sosyal medya, Adwords, mailing, blog’lar, niş siteler, yüksek trafikli portallar gibi internetteki mevcut tüm trafikleri, performans trafiğine çevirebiliyor.

AYDA 20 BİN TL KAZANÇ

Satış ortaklığı, şirketlere ürünlerini direkt pazarlama imkanı ve sonucunun ne olacağını bilmediği reklam bütçesini, bir üyelik ya da satış parametresine bağlayabilme esnekliğini sağlıyor. Geleneksel yöntemde olan ‘tıklama’ ya da gösterim başı anlaşma, satış ortaklığı modelinde geçerli olmuyor. Bu model sayesinde şirket, satışlarını artırmasına yardımcı olacak birçok ‘marka elçisi’ yani bir ‘bayi ağı’ kazanmış oluyor. Gelir Ortakları’na üye yayıncılar (affiliate), satış üzerinden gelir elde etmek durumunda olduklarından şirketin istediği başarı kriterini gerçekleştirmek için yeni ve yaratıcı yollar geliştiriyorlar. Böylece şirket, satışlarını 10 kata kadar artırabilirken yayıncılar da gelirlerini klasik online reklam modellerine göre üç kat artırabiliyor. Gelir Ortakları’na kabul edilen yayıncılar, bu model sayesinde aylık 2 bin ila 20 bin TL arasında gelir elde ediyorlar.

Gelir Ortakları Yönetici Ortağı Emre Burdurlu, sistemin faydalarını şöyle anlatıyor: “Amerika’da 6 milyar doları aşan bir pazara sahip olan bir dijital satış ortaklığı modeli olan GelirOrtaklari.com, şirketlerin internet dünyasında reklam bütçesini sadece üretilen satış veya değer karşılığında kullanmalarını ve performans odaklı reklam vermesini sağlarken, yayıncıların da klasik online reklam modellerine göre üç kat daha fazla gelir elde edebilmelerini mümkün kılıyor.”
Bu sistemi müşterileri için kurup yöneten GelirOrtaklari.com’a kabul edilmiş toplam 2 bin yayıncı bulunuyor. Bunların yüzde 30’u blog ve kişisel sitelerden, yüzde 30’u yüksek trafikli sitelerden, yüzde 40’ı da mailing sosyal medya arbitrasyon ve profesyonel olarak satış ortaklığı pazarlaması yapan yayıncılardan oluşuyor.

7 BİN ONLINE BAYİSİ VAR

Bilişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren Index Grup, online bayilik sistemini 2001 yılından bu yana kullanıyor. 7 bin civarında online bayiye sahip olan grup, bu yolla maliyetlerini düşürmeyi, iletişimde hız kazanmayı ve satış ağında yaygınlık sağlamayı hedefliyor.

  Pazarlamayı Etkileyen 10 Yeni Trend

Index Grup bünyesinde bulunan online bayilik sistemine giriş yapmak isteyen şirketlerin, öncelikle Index Grup şirketlerinden birinde tanımlı bir cari hesabının olması gerekiyor. Daha sonra online bayilik talebinde bulunan firma, internet üzerinden bir başvuru formu doldurarak şirkete iletiyor. Kabul gören başvurular için firmaya bir kullanıcı adı ve şifre veriliyor.

Index Grup Net Hizmetleri Direktörü Orkun Dizdar, sistemin her iki taraf açısından faydalarını şöyle açıklıyor: “Grup açısından, maliyetlerin düşürülmesi, satışın artırılması, uçtan uca bilgilendirmenin hızlı yapılması gibi başlıkları sıralayabiliriz. Bayiler açısındansa hızlı ve güvenilir alışveriş yapabilme, fırsatlardan anında haberdar olma, detaylı bilgiye kolay ulaşabilme, sipariş miktarına göre ücretsiz kargolama hizmetlerinden yararlanma, özel fiyatlandırma imkanları, cari hesap takibi, grubun finansal çözümlerinden faydalanma, şikayet ve tavsiye bildiriminde bulunma, garanti süreçlerini izleme gibi olanaklar sağlanıyor.”

CİRONUN YARISINI SAĞLIYOR

170 online bayisi bulunan TurkNet, ADSL internet, ekonomik telefon ve hosting ürünleri için bu sistemi iki yılı aşkın bir süredir kullanıyor. TurkNet Ürün Yönetimi ve Pazarlama Direktörü Rana Karaküçük, daha çok web tasarım ve yazılım firmaları ile dijital ajansların, web sitelerinin hosting, domain ve veritabanı barındırma hizmetlerini alma aşamasında bu sistemden yararlandıklarını ifade ediyor. ADSL internet ve ekonomik telefon hizmetleri için de bütün bayilerle iletişim bu sistem üzerinden yürütülüyor. Dileyen işletmeler hızlı bir şekilde TurkNet bayisi olabiliyor.

Bu model sayesinde TurkNet’in online bayileri, satışla ilgili tüm işlemleri kendileri tamamlayabildikleri için satışlar hızlı, düzenli ve kolay oluyor. Online bayiler birer satış temsilcisi gibi çalışıyor ve tüm işlemlerini online platform üzerinden tamamlayabiliyor. Sistemin şirket cirosu içindeki payının yüzde 50’yi bulduğunu vurgulayan Rana Karaküçük, “Bayiler için faydalı tarafı ise herhangi bir CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) yatırımına gerek duymadan, yaptıkları satışlar için artan oranla prim kazanmaları” diyor.

HediyeDenizi.com bayilik veriyor

Çatısı altında 50 bin çeşit hediyelik ürün bulunduran HediyeDenizi.com, online bayilik veriyor. Günde 15 bin kişinin takip ettiği HediyeDenizi.com’un kurucusu Fatih Pakdamar, “Online bayilere güncel elektronik veri sağlama imkanı, online sipariş verisi aktarma, kategori bazlı sınıflandırma, online sipariş takibi, stok maliyeti gerektirmeyen iş çözümü, tüm Türkiye’ye ürün gönderme imkanı, direkt farklı adrese ürün gönderme şansı sunuyoruz” diyor.

Fatih Pakdamar, herhangi bir blog veya web sitesi sahibinin içeriğine göre kendilerinden ürün seçebileceğini ve satışlarından net yüzde 10 gelir elde edebileceğini belirtiyor. Bu sisteme başlangıç seviyesindeki e-ticaret girişimcilerinin de oldukça ilgi gösterdiğini söyleyen Pakdamar, “Elimizdeki güncel ve elektronik veriler onlar için bulunmaz nimet” diyor.

Satış ortaklığı ağının avantajları

* Şirketlerin teknoloji yatırımı yapmalarına gerek kalmıyor.
* Operasyonel olarak rahatlıyorlar. Çünkü fatura, sözleşme gibi işlerle tek tek uğraşmıyorlar.
* Sahtecilik (fraud) yönetimiyle uğraşmalarına gerek olmuyor.
* Gösterim, tıklanma ve sipariş oranlarını gerçek zamanlı yani anında görme imkanına sahip oluyorlar. (Google’da bunun için iki-üç saat beklemek gerekiyor.)
* Geleneksel mecralara göre 10 kat satış elde edebiliyorlar.
* Tüm bunları kurmak ve yönetmek için insan ya da bilgi yatırımı yapmak zorunda kalmıyorlar.

Yayıncılara sunulan fırsatlar

* Çok sayıda kanaldan gelir elde etme imkanına sahip oluyorlar.
* Gösterim, tıklanma ve sipariş oranlarını gerçek zamanlı, yani anında görebiliyorlar.
* Her ay tek noktadan tüm reklam verenlerin bilgilerine ulaşmış, tüm faturalama sürecini tek noktadan yönetmiş oluyorlar.
* Sitelerin mevcut gelir kalemlerini etkilemeden, yani tamamen yeni bir gelir kaynağına sahip oluyorlar.
* Sonuç odaklı trafiğe sahip olduğunu düşünen siteler için, sitelerine yapılan tıklamaları ticari bir değere dönüştürmek için en iyi yöntem.
* Doğru uygulamalarda Adsense’e göre minimum üç kat fazla para kazanıyorlar.

Tuğçe Altınsoy/Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Günümüzde Pazarlama

‘Post marketing’ süreci değişim ve yenilenme demektir. Her aşama sürecin sonlanmasına değil yeni bir başlangıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir