Anasayfa / Şirket Haberleri / Satürn, tüm mağazalarını kapatıp pazardan çekiliyor

Satürn, tüm mağazalarını kapatıp pazardan çekiliyor
Elektronik perakendesinde taşlar oynamaya devam ediyor. Şimdi de 2009 yılında pazara giren Satürn markası Türkiye’den çekiliyor. Halen çalışan beş mağazası kısa bir süre içinde kendisinin de içinde bulunduğu Media-Saturn Holding’in amiral gemisi Media Markt’a dönüşecek.

saturn

Elektronik perakendesi, yerli yabancı birçok oyuncunun yoğun rekabet içinde olduğu, en dinamik iş sahalarının başında geliyor.

Bimeks’in Electro World u satın alması ve EnPLus’ın Darty’ye talip olmasıyla dikkatleri tekrar üzerine toplayan sektörde Satürn, tüm mağazalarını kapatıp pazardan çekiliyor.

16 ülkede 890’ı aşkın mağazası ve 65 binden fazla çalışanıyla Avrupa’nın bir numaralı elektronik perakendecisi olan Media-Saturn Holding’in markası olan Satürn’ün şu an beş mağazası bulunuyor. Birkaç ay içinde bu mağazalar kapanıp Media-Saturn Holding’in amiral gemisi olan Media Markt mağazasına dönüşecek.

Hatırlanacağı üzere, geçmiş dönemde Best Buy ve Electronic Partner gibi oyuncular pazardan çekilmişti.

BEŞ MAĞAZASI VAR

Media-Saturn Holding’in Türkiye operasyonuna baktığımızda 32 adet Media Markt, beş adet de Satum mağazasının faaliyette olduğunu görüyoruz. Hatırlanacağı gibi Media Markt Türkiye’ye 2007’de, Satürn ise Türkiye’ye 2009’da girmişti.O dönemde İstanbul’un çeşitli noktalarına “Büyük oyuncular büyük konuşur, büyük konuşmaya geliyoruz” sloganının yer aldığı ilanlar asan şirket, ilk mağazasını 29 Ekim 2009’da Bayrampaşa’da Forum İstanbul’da açmıştı. Dönemin CEO’su Nuri Topatan, yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin büyümek üzere belirlenen üç stratejik ülkeden biri olduğunu söyleyerek Satürn’ün hızla mağazalaşacağım dile getirmişti. Fakat aradan geçen dört yılda Satürn sadece altı mağaza açabildi, birini de kapattı.

Piyasada bu operasyonun sinyali olarak ilk işaretin İzmir Gaziemir mağazası olduğu da dile getiriliyor. 2011 sonunda Satürn’ün Türkiye’deki beşinci mağazası olarak 4 bin metrekarelik alanda açılan Gaziemir mağazası, bir süre önce kapanarak Media Markt’a dönüşmüştü.

MEDİA MARKTAN AÇIKLAMA

Media-Saturn Türkiye yönetimi tarafından Ekonomiste yapılan açıklamada Satürn’ün pazardan çekileceği de doğrulandı. Açıklamada şunlar söylendi: “Media Markt’a daha fazla odaklanmak amacı ile Satürn mağazalarımızı Media Markt olarak değiştirme kararı almış bulunuyoruz. Türkiye pazarında büyüme ve yeni mağazalarla yayılma stratejimizi devam ettireceğimizi; geniş ürün yelpazemiz ve satış ekiplerimizin hizmet kalitesinden ödün vermeyeceğimizi de bu vesile ile belirtmek isteriz.

Satum mağazalarının Media Markt olarak değiştirilmesi sonucu herhangi bir mağaza kapanması ve işten çıkarma operasyonu yaşanmayacaktır. Müşterilerimize Satürn çatısı altında sunmuş olduğumuz tüm hizmetler ve geçmiş dönemde kazanılmış tüm haklar aynı şekilde Media Markt markası ile devam edecektir.”

YERLİLERİN PAYI ARTIYOR

Teknoloji perakende pazarına baktığımızda Teknosa yüzde 40’a varan pazar payıyla lider konumda olduğunu görüyoruz. Hemen arkasından yüzde 20 ile MediaMarkt, yüzde 17 ile Vatan, yüzde 8,5 ile Bimeks, yüzde 8 ile Elektro World ve yüzde 5 ile Darty geliyor. Bu rakamlardan da görüldüğü gibi, pazarda yerli markaların mutlak bir hakimiyeti söz konusu. Bımeks’in Electro World’ü satın almasından sonra bu hakimiyet daha da pekişmiş durumda.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir