İş Fikirleri ve İş Kurmak

Savunma sektöründe ezber bozan kadın girişimci

Savunma sektöründe ezber bozan kadın girişimci

Garanti Bankası, Ekonomist Dergisi ve KAGİDER işbirliği ile 2011 yılında düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nda beş bin 600 kadını geride bırakarak Yılın Kadın Girişimcisi seçilen Zeynep Rüstemoğlu, sahibi olduğu Forum Mühendislik şirketi ile savunma sektörüne sistemler üretiyor.

Savunma sektörünün Türkiye’de henüz yeni gelişmeye başladığı yıllarda TSK’ne zırhlı araç üretmek üzere kurulan bir şirketin Teknoloji Transfer departmanında çalışma hayatına atılan Zeynep Rüstemoğlu, bu sayede o yıllarda ülkemizde bulunmayan teknolojileri tanıma ve üretimini yapan firmalarla tanışma imkânı buldu. 1995 yılında kendi şirketini kurmaya karar vererek Forum Mühendislik’i kurdu. Zeynep Rüstemoğlu aynı zamanda Garanti Bankası, Ekonomist Dergisi ve KAGİDER işbirliği ile 2011 yılında düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nda beş bin 600 kadını geride bırakarak Yılın Kadın Girişimcisi seçildi. Zeynep Rüstemoğlu, şirketini ve çalışmalarını dergimize anlattı:

TSK’YA ÜRETİM YAPIYOR

“Forum Mühendislik 1995 yılında Ankara’da kuruldu. Şirketimizin ana faaliyet konusu zıhlı araçlar ve tanklar için yedek parça, personel ısıtıcı ve otomatik yangın – infilak tespit ve söndürme sistemi üretimidir. Kuruluşumuzdan kısa bir süre sonra Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan M113 araçlarını modernize etmek amacıyla, araçların alt sistemlerini satın almak için açılan ihalelere katılarak yüksek miktarda kontratlar üstlendik. 2000 yılında, TSK’nin yerli imalatı desteklemek adına satın alacağı malzemelerde, yerli katkı payına önem vermeye başlamasıyla Forum Mühendislik’in de önü açıldı. Lisans altında yerli imalata başladık. Taşeron firmalara ürettirilen malzemelerin test ve montajı için bir atölye kurduk ve zamanla zırhlı araç ve tankların alt sistemleri tamamen yerli olarak üretmeye başladık. Eş zamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’na Türkiye’nin ilk Yüksek Vakumlu Optik Kaplama Ünitesi şirketimiz tarafından kuruldu ve bu teknoloji sayesinde Türk Ordusu’na optik ve elektronik ürünler için dizayn ve üretim yeteneği kazandırılmış oldu. Yine aynı yıl içerisinde İltek İleri Teknoloji firması şirket bünyesine katıldı ve o yıllarda dünyada sadece iki ülkede bulunan Yüksek Hassasiyetli Hedef Tespit Cihazı araştırma ve geliştirmesi TÜBİTAK – MAM tesislerinde tamamlanarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 800 adet teslim edildi.

2011 CİROSU 8 MİLYON DOLAR

2007 yılından itibaren elektronik ve otomasyon teknolojileri konularında savunma sektöründe elde ettiğimiz deneyimleri kullanarak, enerji tasarrufuna yönelik Hibrid Çok Yakıtlı Araç Dönüşüm Kiti geliştirme çalışmalarına başladık. Benzinli ve dizel araçları hibrid hale dönüştürecek bir teknoloji geliştirdik ve patentini aldık. Forum Mühendislik şu ana kadar TSK ihtiyacı için zırhlı araç ve tanklarda halen kullanılan yaklaşık iki bin 700 adet Personel Isıtıcı ve bin 200 adet Otomatik Yangın-İnfilak Tespit ve Söndürme Sistemi teslim etti. Ayrıca 2010 yılından beri bu sistemleri Suudi Arabistan, Bahreyn, Malezya gibi ülkelere ihraç etmeye başladık. 2011 yılı ciromuz 8 milyon dolar oldu. Bu cironun yüzde 20’si ihracattan oluştu.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu