Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Say Reklamcılık Franchise Vererek Büyüyor

Yurtdışında franchising ile büyüyor

Say Reklamcılık, pazarda hızla büyümeye devam ediyor. Almanya ve Türkiye’de yaptığı satın almalarla hizmet ağım genişleten Say Reklamcılık, franchise ağını büyüterek 2019 yılında cirosunu 150,4 milyon TL’ye yükseltmeyi hedefliyor.

Açık hava reklamcılığı, Türkiye’de giderek büyüyen bir sektör. Bu sektörde faaliyet gösteren Say Reklamcılık, yurtdışında da franchise vererek büyümeye başladı.

Say Reklamcılık, 1989 yılında Güldoğan Ailesi tarafından açık hava reklam tabelacılığı işleri yapmak üzere İzmir’de kuruldu. 1993 yılında ilk bilgisayar kontrollü makine yatınmı-nı gerçekleştirdi. İlk ihracatım 1996 yılında Bulgaristan’a yapan şirket, 1997 yılından sonra anahtar teslimi kurumsal kimlik uygulamalan üzerine hizmet vermeye başladı. Say Reklamcılık, şu an İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde, 16 bin 850 metrekaresi kapalı toplam 20 bin metrekarelik alanda, 238 çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Şirket, Avrupa’nın yanı sıra Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Afrika ülkelerini de kapsayan bir ihracat pazarı portföyüne sahip.

Say Reklamcılık, müşterilerin satış noktalama yönelik tespit, projelendirme, proje yönetim, üretim ve montaj faaliyetlerini kapsayan, kurumsal kimlik çözümü olarak adlandınlan entegre bir hizmet sunuyor.

Ana faaliyet konularının inşaat, mobilya ve dekorasyon olduğunu söyleyen Say Reklamcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güldoğan, global pazarda iş yaptıklan ülkelerde yerleşik reklam şirketleriyle bir franchise ağı oluşturduklarını belirtiyor. Güldoğan, şu anda Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya ve Şili’de franchise şubeleri olduğunu ve bu sayıyı artırmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Erkan Güldoğan, “Franchise giriş bedeli talep etmiyoruz. Teknik ve idari yeterlilik kriterlerini sağlayan firmalarla birlikte ağımızı kuruyoruz” diyor.

BORSİ’YE ORTAK OLDU

Say Reklamcılık, 2015’in ilk altı ayında kârını yüzde 399 artırdı. Erkan Güldoğan, geçen yılın ilk altı ayında 539 bin TL olan dönem kânnın bu yılın aynı döneminde 2 milyon 689 bin TL’ye yükseldiğini söylüyor. Güldoğan, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yıl sonu ciro hedefimiz 110,3 milyon TL ve net kâr hedefimiz ise 9,2 milyon TL. Geçen yıllara göre ciddi bir büyüme trendi içindeyiz. Son iki yılda önemli satın almalar gerçekleştirdik. Almanya’da kurumsal kimlik çözümleri sektörünün en büyüğü IMM Network’ü 2014 yılında, logo ve otomotiv yan sanayiine üretim yapan Borsi’nin yüzde 49,9’unu 2015 yılında satın aldık. Borsi’ye ortak olmamızdan sonra artan satış gelirleri ve logo üretiminin getirdiği güçle önümüzdeki dört yılda da bu büyümemizi devam ettireceğiz. Yaptığımız projeksiyonlara göre 2019 yılı sonunda ciromuzu 150,4 milyon TL’ye ve net kârımızı 17,8 milyon TL’ye yükseltmeyi hedefliyoruz.”

Çalışma modeli

Franchise firmalarla aralarında iki temel ticari kanal bulunduğunu söyleyen Erkan Güldoğan, bunları şöyle anlatıyor: “Bunlardan ilki, franchise firmanın bizim adımıza işi yaptığı durum. Bu durumda tedarik ettiğimiz ürünleri anlaşmayla tespit edilmiş fiyatla satıyoruz. Franchise firma da aynı şekilde müşterimize satıyor. IMM firmamız aracılığıyla franchise firmadan müşteriye yaptığı satış üzerinden de bir komisyon alıyoruz. İkinci ticari kanal ise franchise firmanın IMM’den bağımsız olarak yaptığı lokal işler oluyor. Bu durumda da IMM ciro üzerinden bir komisyon talep ediyor ve üretimlerinin Say Reklamcılık tarafından yapılacak olması durumunda franchise firmaya fiyat teklifi sunuyoruz. Uygun görülmesi durumunda ticaret gerçekleştiriliyor.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu