Pazarlama ve Satış

Seat Türkiye, tarihindeki en yüksek satışa nasıl ulaştı?

Türkiye’de 1998’den beri faaliyet gösteren Seat geçen yıl tarihindeki en yüksek satışa ulaştı. Seat, satış yaptığı 70 ülke arasında satışlarnn da en çok Türkiye’de arttırdı. Seat Türkiye’nin satış ve pazarlama ekiplerinin başında olan iki kadnı yöneticiyle, kendüermi bu başarıya götüren stratejileri konuştuk.

seat turkiye

1998’den beri Türkiye’de varlık gösteren Ispanyol otomobil markası Seat, 2013 yılında 11 bin 65 adet ile tarihinin en yüksek satışına ulaştı. Seat, satış yaptığı 70 ülke arasında satışlarını da en çok Türkiye’de arttırdı.

Ayrıca Türkiye 2013 yılını Seat’ın en çok satış yaptığı sekizinci ülke olarak kapattı.
Seat Türkiye’nin bu başarısının altında satış ve pazarlama stratejisi yatıyor. Erkek egemen bir sektör olan otomotivde Doğuş Otomotiv’e bağlı olan Seat’ta bu stratejileri belirleyenler ise kadınlar. Türkiye’de otomotiv markaları içinde bu yönüyle ayrışan Seat’ta pazarlama Tilbe Düğencioğlu Polat’a, satış ise Didem Altuğlu Öztaş’a emanet edilmiş durumda. Geçen hafta bu iki kadın yöneticiyle bir araya gelerek Seat’m başarısının sırrını konuştuk.

Seat Türkiye Satış Müdürü Didem Altuğlu Öztaş, “Son iki yılda üç yeni yetkili satıcının da katılmasıyla 17 şehirde 25 yetkili satıcıya ulaştık. Yetkili satıcı ve servis teşkilatının yapılanmasının tamamlanmasının ve filo satışlarımızın artmasının başarımıza büyük katkısı oldu” diye konuşuyor. Seat satışları içindeki filo penetrasyon oranının geçen yılın ilk sekiz ayında yüzde 6 seviyesindeyken 2014’ün aynı döneminde yüzde 19’a ulaştığının altını çizen Öztaş, filo satışları konusunda rakamları daha da artırmak için çalıştıklarını belirtiyor.

Seat’ın geçen yıl başladığı ve bu yıl da sürdürdüğü başarının altında kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan yeni modellerin olduğunu söyleyen Tilbe Düğencioğlu Polat ise şöyle devam ediyor: “Geçen yıl pazara sunduğumuz Leon, sportif tasarımı ve geniş motor yelpazesiyle satışlarımızın artmasındaki en önemli model olarak ön plana çıkıyor. Geçen yıl ocak-ağustos arasında segmentinde sekizinci olan Leon, bu yıl aynı dönemde ise segmentinde en çok tercih edilen üçüncü otomobil oldu.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu