Makaleler

Sektörün e-spor alanında çok önemli destekleri var

YİYECEK içecek, tekstil ve elektronik e-sporun vazgeçilmez tüketim kategorilerini oluşturuyor. Ancak pandemi sebebiyle küresel çapta yaşanan ekonomik daralma, elektronik pazarında yüzde 20’de küçülmeye yol açtı. Sadece bilgisayar, televizyon ve taşınabilir cihazlar ile bunların çevre birimleri değil, ana üretim noktasındaki uluslararası büyük elektronik devre üreticilerinin dahi zorluklar yaşadığı haberleri geliyor. Bu durum bir noktada fiyatlara da yansıyor. Tüketiciler de doğru alışveriş tercihi için ince eleyip sık dokuyor. E-sporun sponsorları da bunun farkında olacaklar ki online sistemlerini buna göre revize ediyorlar.

KADINLARDAN TAM DESTEK

Hızlı tüketim denildiğinde akla ilk gelen perakende şirketlerden biri Mig-ros. Migros, PUBG, FIFA ve ZULA oyunları için başlattığı turnuva ile e-spora desteğini sürdürüyor. Aralık ayı itibariyle ikinci haftasına girecek olan Migros E-spor Turnuvası, binlerce liralık ödül havuzuna sahip. Turnuvanın diğer bir destekleyicisi ise, temizlik ve hijyen ürünleriyle yakından tanıdığımız Procter & Gamble. Migros’un diğer önemli sponsorluğu olan Fenerbahçe E-Spor desteğini de es geçmemek lazım. Geleneksel sporun dev temsilcilerine yapılan benzer bir desteği CarrefourSA’da da görmüştük ki kendisi hali hazırda Beşiktaş E-Spor’un ana sponsorları arasında. Bu markalar hızlı tüketim konusunda perakendenin vazgeçilmez isimleri.

Öte yandan, perdenin bir de öbür tarafı olan, sektörün önemli kısmı olan elektronik perakendeciliğine bakmak gerekiyor. Son birkaç yılda popülerliğini artıran Incehesap.com, sanal perakendede özellikle e-spor alanında kendinden sürekli söz ettiriyor. Beşiktaş E-Spor’un ana sponsorlarından olan firma online ortamda farklı bir arayüz ile e-ticaretin güncel örneklerinden birini temsil ediyor. Dikkate değer diğer bir nokta da, firmadan gelen tüketici istatistikleri. Firmanın açıklamasında, bu yılın başından itibaren tüketici kadınların sayısında yüzde 58’e varan artışlar gözlenmiş. Yurtdışında, özellikle Uzakdoğu’da bu sayıların yukarılara tırmandığını biliyorduk. Ama yurtiçinde de özellikle ev elektroniği ve bilgisayar kullanımına dair yaşanan bu artış, e-sporun ülke genelinde kabul görürlüğünü olumlu yönden etkiliyor denebilir. Geleneksel spor kulüplerinin e-sporda kadın takımları kurması bu gelişmenin sinyali olmuştu. Şimdi yavaş yavaş karşılığını görüyor olmak sevindirici. Kadınların tüketim alışkanlıkları yanında, oyun sektörüne dahil olduklarını görmek, ileride üretici konumunda yer almaları beklentisiyle olumlu bir gelişme.

PAZAR BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin yerli e-spor iletişim şirketlerinden biri olan Next in Game, yayınladığı raporda 2021’de yurtiçi oyun sektörünün 1 milyar doları bulacağını aktardı. Bu rapora ithafta bulunan IFASTURK’ten gelen açıklamadaysa, gençlerin daha çok yatırım yapabileceği finansman kaynaklarına dikkat geçiliyor. Özellikle Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan onlarca destek programının bulunduğu ve bu programların yazılımdan personel giderlerine kadar pek çok maliyette destek sağladığı aktarılıyor. Tekelleşme olmaması için yurtiçinde sunulan bu tür girişimlere tüm gençlerin başvurması gerekiyor. Bakanlık internet sitesinde Hizmet Ticareti başlığı altında tüm mevzuatı yazılı halde bulmak mümkün. Mobil veya masaüstü için oyun geliştirecek girişimcilere Ticaret Bakanlığı’nm kapıları ardına dek açık.

Yeri gelmişken vergi desteği konusunda da küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bilindiği üzere 29 yaş altı genç girişimcilere tanınan pek çok veri avantajı mevcut. Bu avantajlar, teknoparklar bünyesine girildiğinde, danışmanlık faaliyetleri ile daha da güçleniyor, özellikle üniversitelerin çatısı altında kurulan bu teknoloji merkezlerine başvurular sanıldığı kadar zor da değil. Yeter ki plan ve iş modeli hazır olsun. Eğer bu konuda neyi nasıl yapacağım diye soran olursa, devlet bu soruyu artık e-devlet üzerinden geliştirdiği uzaktan eğitimlerle yanıtlıyor. Yani bahaneler ortadan yavaş yavaş kalkmalı. Evet, perakendeden pek çok firma çok ama çok anlamlı destekler sunuyor. Ama yerli oyun sektörünün bayraktarlığını yine genç bağımsız oyun üreticilerinin yapacağını düşünüyorum.

Güzel bir hafta geçirmenizi dilerim…

Dr. Ali Efe İralı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu