İş Fikirleri ve İş Kurmak

Serinlemek İsteyenlere Mağara Kafe İş Fikri

mağara kafe iş fikri, mağara kafe açabilirsiniz, mağara restoran açma, serinlemek isteyenlere mağara restoran

Hava sıcaklığının 40’lı dereceleri bulduğu Gaziantep’te serinlemek isteyen vatandaşlar soluğu restoran-kafe olarak işletilen mağaralarda alıyor.

Restoran ve kafe olarak işletilen Kaleoğlu Mağarası ve Tütün Hanı, hava sıcaklığının yükseldiği bugünlerde, serinlemek ve dinlenmek isteyenlerin uğrak yerlerinden oldu. Yazın serin, kışın ılık olan mekanlarda vatandaşlar yemek yiyerek çay ve kahvelerini yudumluyor, belirli gün ve saatlerde canlı müzik eşliğinde keyifli saatler geçiriyor.

Restoran-kafe haline getirilen bir mağaranın işletmecisi olan Mehmet Kaleoğlu, kafeye gelenlerin ortama hayran kaldığını ve bir mağaranın kafeye dönüştürülmesinin insanlara ilginç geldiğini söyledi. ”Dışarı ne kadar sıcak ya da soğuk olursa olsun mağaradaki sıcaklık 13-15 derece civarında oluyor” diyen Kaleoğlu, ilgiden memnun olduklarını ifade etti.

Ailesiyle birlikte İzmir’den Gaziantep’e gelen Lebit Özman ise ”Buraya farklı olduğu için geldim, bizim oralarda böyle bir yer yok. Serin ve cazip bir yer, görülmeye değer bir mekan. Dışarıda çok sıcak bir hava var ama içerisi serin, galiba mağara olduğu için böyle” diye konuştu.

83 yaşındaki Galip Şekerci de yaşlıların sıcakta gezmesinin tavsiye edilmediğini, kendisinin de mağaraya gelerek rahatladığını dile getirdi.

”Mağaralar turizme kazandırılıyor”

Gaziantep Kültür Turizm Derneği Başkanı Mustafa Bozhöyük, ise dışarıda termometreler yüksek dereceleri gösterirken bu tür mekanların ılık olduğunu ve sıcaklığın 20 dereceyi geçmediğini belirtti. Bozhöyük, son zamanlarda bu tür mağaraların işletilerek turizme kazandırılmaya başlandığını aktardı.

Araştırmacı Yazar Hasan Mahir ise, mağaraların, Gaziantep’in tarihi ve kültürü açısından çok büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Mağaraların geçmişte kiler olarak, savaş yıllarında sığınak ve cephane olarak kullanıldığını, birçok tekstil atölyesinin ilk kuruluş yerlerinin de mağaralar olduğunu dile getiren Mahir, mağaraların bugün turizm alanında hizmet verdiğini kaydetti.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu