Makaleler

Sertifikalı Altın Satan İnternet Siteleri

Sertifikalı Altın Satan E-Ticaret Siteleri, Sertifikalı Altın Satışı, internetten altın satışı, internetten altın satın almak

E-ticaret sitelerinde satılan altına rağbet arttı. Sertifikalı altın satan, taksit imkanı sunan, piyasaya göre yüzde 2’lere varan düşük fiyat uygulayan sitelere özellikle Anadolu’dan yoğun talep var.

Bu sitelerden çeyrek veya külçe altının yanı sıra takı da alabiliyorsunuz…

İNTERNET kısa süre içinde hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi. Özellikle son dönemde gıdadan giyime, ayakkabıdan elektroniğe, oyuncaktan parfüme kadar yapılan alışverişlerde internet kullanımının giderek arttığı gözleniyor. Kısacası internette e-alışve-riş siteleri sayesinde tüm ihtiyaçların tek tuşla karşılanması mümkün. Bunun rahatlığını, kolaylığını keşfedenler, internetin sağladığı bu hizmetleri giderek daha fazla kullanıyor. Internet üzerinden yapılan alışverişin cirosu her yıl neredeyse yüzde 50, hatta üzerinde artıyor. Goldman Sachs’ın verilerine göre, internetten alışveriş dünya çapında 680 milyar dolarlık bir hacme ulaşmış durumda.

12 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Türkiye’de ise 2010 yılında 10 milyar dolar seviyesinde olan e-ticaret hacmi, 2011 itibariyle 12 milyar dolara (22 milyar TL) çıktı. 2011 yılında 750 bin kişi e- ticareti kullandı. Dünya rakamlarıyla karşılaştırıldığında internetten alışverişin Türkiye’de henüz emekleme döneminde olduğunu söylemek mümkün. Ancak uzmanlara göre, internetten alışveriş Türkiye’de çok hızlı büyüyor. Bu nedenle geleceği de çok parlak.

TALEP DAHA ÇOK ANADOLU’DAN

E-alışveriş sitelerini keşfedenlerden biri de altın satıcıları… Türkiye’de elektronik ve cep telefonu satışıyla başlayan e-ticaretin son dönemdeki en gözde kalemlerden biri artık altın. Yatırım amaçlı veya takı üzerine tasarlanan altın satan sitelerde büyük montanlı işlemler olduğu görülüyor.

Hızlıal.com Genel Müdürü Gülbin Çoruh’un verdiği bilgiye göre, tek seferde 50-60 bin TL’lik altın alan müşteriler bile artık e-alışverişi tercih ediyor. Üstelik söz konusu alım-lar ağırlıkla Anadolu’dan geliyor.

NEDEN İNTERNET?

Tabii bunda e-alışveriş sitelerinin sunduğu çok sayıda cazip fırsat da etkili oluyor. Altın almak isteyenler interneti, bu sitelerin taksit imkanı sağlamaları ve piyasaya göre yüzde 1-2 daha düşük fiyat sunmaları nedeniyle tercih ediyor. Fırsat sitelerinde zaman zaman altın takılarda yüzde 50’lere varan indirimler olması da alıcıları cezbeden bir başka faktör. Bunların yanı sıra internet sitelerinin sertifikalı ürün satmaları, ürünü kapıya kadar teslim etmeleri ve haftanın yedi günü 24 saat bu imkanı sağlamaları da diğer etkenler.

Altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş nedeniyle son bir yılda tüketicinin düşük ayarlı ve düşük gramajlı altın veya gümüşü tercih ettiği de bir başka gerçek. Ancak altın satan internet mağazalarının yöneticileri, bu konuda güvenliğe dikkat edilmesi gerek-Gülbin tiği konusunda tüketicileri Çoruh uyarıyor.

İşte sertifikalı altın satan belli başlı e-ticaret siteleri ve sunduğu avantajlar…

SATIŞLARIN YÜZDE 20’Sİ ALTIN

Gold Grup’un iştiraki Hizlial.com, Hepsiburda.com’dan sonra sektörün ikinci büyük e-alışveriş sitesi konumunda. Cirosunun yaklaşık yüzde 20’sini altın satışından elde eden site, altın takının yanı sıra ziynet satışı da gerçekleştiriyor.

Satışlarının önemli bölümünün ziynet altın (gram altın, külçe altın, cumhuriyet altını gibi tasarruf amaçlı ürünler) alımından sağlandığını söyleyen Gülbin Çoruh, sitede sertifikalı ürün sattıklarını vurguluyor. Ziynet altının Hizlial.com’dan piyasaya göre yüzde 0.5 ile 2 arasında daha ucuza satın alınabildiğini söyleyen Çoruh, diğer avantajları da söyle sıralıyor:

“Ziynet altın dışında kalan altın takılara 6 ile 12 ay arasında taksit imkanı sunuyoruz.

Kargo ücreti almıyoruz. Sipariş veren kişi, malı kargodan teslim almazsa iptal etme şansına sahip. Ürünler 24 ile 48 saat arasında ulaştırılabiliyor. Ziynette sertifikalı, takılarda ise markalı-markasız olmak üzere çok sayıda ürünümüz var.”

Son dönemde gram altına talepte ciddi artış gözlendiğini vurgulayan Gülbin Çoruh, “E-alışveriş-te lider şehir İstanbul. Ancak altına Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Anadolu’dan da çok yoğun talep geliyor” diyor.

24 SAAT ALIM İMKANI

2001 yılından bu yana faaliyet gösteren GittiGidiyor.com, bu süreçte 13 milyonun üzerinde satış işlemi gerçekleştirdi. Şirket kurduğu “Sıfır Risk Sistemi” sayesinde internetten alışverişte güvenlik sorununu ortadan kaldırmış durumda. Söz konusu sitede ziynet ve külçe altının yanı sıra altın, gümüş her türlü takı ile değerli taşların satışı gerçekleştiriliyor. GittiGidi yor.com, direkt ürün satışı yapmıyor. Pak çok farklı satıcının ürün satışına aracılık yapıyor. GittiGidiyor.com Genel Müdürü Cenk Angın, “Ancak kurum olarak sertifikalı altın satanların iletişim çalışmalarını ve ürünlerini ‘Günün Fırsatı’ bölümünde ön plana çıkarıyoruz” diyor.

İnternetten yedi gün 24 saat alışveriş yapılabildiğini vurgulayan Angın, müşterilerin diledikleri an, diledikleri yerden sitedeki bir ürünü satın alabileceklerini hatırlatıyor.

SERTİFİKA “OLMAZSA OLMAZ”

1997 yılından bu yana Goldas.com sanal mağazasıyla faaliyet gösteren Goldaş, kuyum sektöründe e-ticareti başlatan ilk şirket. İnternetten alışverişte güvenliğin çok önemli olduğunu belirten Goldaş Kuyumculuk CEO’su Sedat Yalınkaya, “Bu nedenle sadece altın değil pırlanta ve diğer tüm Goldaş ürünlerine sertifika veriyoruz” diyor. 2004 yılında sektörde bir ilk olan gram altın çıkarıp ClıipGold markasıyla satışa sunduklarını hatırlatan Yalınkaya, ürünleri hakkında şunları söylüyor:

“0.5,1, 2.5, 5,10 ve 20 gramlık ağırlıklardaki ChipGold’ları hem Goldas.com sanal mağazamızda hem de ChipGold.com’da satışa sunuyoruz. ChipGold üzerinde altı güvenlik noktası bulunuyor ve özel paketinde satışa sunuluyor. Bu, ürünün taklit edilmesini imkansız hale getiriyor. Pırlanta konusunda da tüketicilere mutlaka sertifikalı ürün almalarını öneriyoruz.” İnsanların eskiye oranla internetten çok daha fazla işlem yaptıklarını söyleyen Yalınkaya, bunun nedenlerini ürüne kolay ulaşım, cazip kampanya ve indirimler olarak sıralıyor.

ÜCRETSİZ TAMİR

Atasay Kuyumculuk da sanal mağazası kanalıyla da altın satıyor. Garanti belgeli ve sertifikalı ürün satan şirket, internet mağazasından ürün alanlara da ücretsiz tamir ve bakım hizmeti veriyor.

24 saat açık sanal mağazada kredi kartına 12 taksit seçeneği sunduklarını söyleyen Atasay Kuyumculuk Altın Markaları Direktörü Kamuran Öncel, müşterilerinin ağırlıklı olarak altın kolye, yüzük ya da tek-taş pırlanta yüzüklere ilgi gösterdiğini belirtiyor. Şirketin sanal mağazasından yapılan alışverişlerin tutarı 300 ile 1.000 TL arasında değişiyor. Altın fiyatlarındaki yükseliş sonrasında ata, külçe gibi yatırım altınlarına ilginin artığını vurgulayan Öncel, “Bu kategoride yapılan alışverişlerse 100 ile 10 bin TL arasında değişiyor” diyor.

Dikkat edilmesi gerekenler

•    https:// olmalı: internet siteleri üzerinden alışveriş yapmak isteyenlerin öncelikle bu sitenin adres çubuğundaki uzantının https:// ile başlamasına dikkat etmesi gerekiyor, https:// ile başlayan siteler kullanıcıların kredi kartı bilgilerini koruyor, bu sayede kart yolsuzluğunu engelliyor.

•    Sertifikalı ürüne dikkat: İnternet sitesi üzerinden alınan altınların sertifikalı olmasına dikkat edin. Böylece aldığınız ürünün hem ayar hem de gramı konusunda doğru bilgiye sahip olursunuz.

•    Bilinmeyen sitelerden uzak durun: Uzmanlar, adı fazla bilinmeyen sitelerden alışveriş yapılmamasını öneriyor. Özellikle ortaklık yapısı, kaç yıldır faaliyet gösterdiği ve açık adresi ile telefonunun sitede yer alması önemli. Bilmediğiniz bir firmadan alışveriş yapacaksanız, ürünü aldığınız mağazanın telefon ve adres bilgilerini not edin. Hatta alışveriş öncesi telefon ederek bilgileri teyit edin.

•    CVC’nizi kimseye vermeyin: Kullanıcıların kredi kartı bilgileri çoğu zaman internet üzerinden yapılan alışverişlerde değil fiziki ortamlarda çalınıyor. Bu nedenle kredi kartınızı günlük hayatta kullanırken dikkatli olun. Kredi kartı numaranızı, son kullanma tarihini ve CVC (güvenlik numarası] rakamlarını başkalarına vermeyin. Ekstre bilgilerinizi dikkatli kontrol edin ve yapmadığınız alışverişler için ilgili firmalarla irtibata geçin…

ESİN ÇETİN EL
,

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu