Makaleler

Servis Aracı İle İşe Gidip Gelmek

Çalışanların Servis Halleri

Ofislerin ayrılmaz bir parçası haline gelen servisler, yoğun büyük şehir trafiğinde en çok vakit geçirilen alanlar haline geldi. Yenibiris.com çalışanlara servislerde neler yaşandığını sordu ve ilginç cevaplarla karşılaştı.

Yenibiris.com büyükşehirlerde çalışanların işten sonra en çok vakit geçirdikleri yer olan servis kullanımı ve yaşanan sorunlar konusunda çalışanların görüşlerine başvurdu. Çalışanların sabah gözlerini açtıklarında soluğu aldıkları ve iş çıkışı çalışma arkadaşlarıyla sosyalleştikleri bir ortam olma özelliği de gösteren servislerde nasıl zaman geçiyor, neler yaşanıyor? Yenibiris.com bu soruların cevaplarını sitesinde yaptığı anketlerle belirledi ve ilgi çekici cevaplara ulaştı.

Toplu taşımadan sonra ikinci sırada

Çalışanların verdikleri cevaplardan, işe gidip gelirken en çok kullanılan araçlar arasında servislerin ikinci sırada olduğu anlaşılıyor. İşe kendi aracıyla gidip geldiğini söyleyen kesim yüzde 14’te kalırken, işinin yürüyerek gidip gelinebilecek kadar yakın olduğunu söyleyen şanslı kesim yüzde 6’lık bir bölümü oluşturuyor.

İşe genellikle nasıl gidip geliyorsunuz?

Servisle: %35
Kendi aracımla: %14
Toplu taşıma araçlarıyla: %45
Yürüyerek: %6
Toplam Oy Sayısı: 2680

Dışarıyı seyrediyor, radyo dinliyor
Serviste geçen zaman işyerinin uzaklığına göre günün önemli bir kısmını kaplayabiliyor. Servislerde her çalışan zamanını kendine göre farklı şekillerde değerlendirmeyi tercih ediyor. Çalışanlar bu anları servistekilerle sohbetten uyumaya, dışarıyı seyretmekten gazete-kitap okumaya ve sosyal ağlarda vakit geçirmeye kadar pek çok farklı şekilde değerlendiriyor.

Servis aracında zamanı nasıl geçiriyorsunuz?

Servistekilerle geyik yapıyorum: %10
Uyukluyorum: %22
Dışarıyı seyrediyorum: %25
Gazete-kitap okuyorum: %15
Radyo/müzik dinliyorum: %23
Telefonda vakit geçiriyorum: %2
Sosyal paylaşım sitelerinde takılıyorum: %3
Toplam Oy Sayısı: 2103

En çok ter kokusu rahatsız ediyor

Uzun süreler birlikte vakit geçirilen sosyal paylaşım alanları olan servislerde zaman zaman sorunlar yaşandığı da oluyor. Yol boyunca çalışanları en çok rahatsız eden konular arasında ter kokusu, şoförün aracı kötü kullanması, yüksek sesle konuşma, sigara kokusu başta geliyor. Çalışanların verdikleri cevaplara göre serviste karşılaştıkları diğer sorunlar şöyle sıralanıyor:

Servis aracında sizi en çok ne rahatsız ediyor?

Şoförün-aracın sigara kokması: %9
Yüksek sesli müzik: %4
Yüksek sesle konuşma: %11
Yüksek sesle telefonda konuşma: %6
Ter kokusu: %26
Ağır parfüm kokusu: %7
Rahatsız koltuklar: %9
Aşırı sıcak-aşırı soğuk: %5
Şoförün aracı kötü kullanması: %23
Toplam Oy Sayısı: 1242

Güzergah tartışma sebebi

Güzergah, şoförün aracı kötü kullanması, kimin önce alınıp bırakılacağı, servisin geç ya da erken gelmesi gibi sorunlar zaman zaman tartışmalara da yol açabiliyor. Klimadan öndeki koltuğun yatırılmasına, servisin geç ya da erken gelmesinden servise saatinde binilmemesine kadar her konuda çekişmeler yaşanabiliyor. Yeni bir iş gününe başlamadan önce huzurlu bir yolculuk yapmak ya da yoğun bir iş gününden sonra bir an önce evlerine ulaşmak isteyen çalışanlara, serviste en çok tartıştıkları konular sorulduğunda verilen cevapların başında şunlar geliyor:

Servisle ilgili en çok tartışma hangi konuda yaşanıyor?

Kim önce alınacak-bırakılacak: %18
Güzergah: %23
Klimanın açılması-kapatılması: %7
Öndekinin koltuğu yatırması: %5
Yüksek sesli müzik /konuşma: %7
Servisin geç ya da erken gelmesi: %12
Saatinde binilmemesi: %7
Şoförün aracı kötü kullanması: % 21
Toplam Oy Sayısı: 1893

Çalışanların işyerinden sonra en çok paylaştıkları ikinci alan olan servislerde huzurlu bir yolculuk ortamı sağlayabilmek çalışanların morali açısından olduğu kadar isteyerek işe gidip gelmeleri açısından da önem taşıyor. Çalışanların anket sorularına verdikleri cevaplara bakıldığında ise şoför seçiminden, araç ve güzergah seçimine kadar verilen her karar, çalışanlar arasındaki ilişkileri ve çalışanların motivasyonlarını etkiliyor. Bu durumun farkında olan şirketler, çalışanların gözünde puan kazanarak çalışan bağlılıklarını da artırıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu