Reklamlar-Reklamcılık

Sevgililer Günü’ne özel reklam yapan kazanıyor

Markaların Sevgililer Günü’ne özel reklamları mecralarda yernıi alıyor. Peki en çok reklam yapan sektörler hangileri? Ya da hediye seçenekleri arasmda sevgililerin seçimi hangi üründen yana oluyor? Nielsen Genel Müdürü Erdem Tolon, 2013-2015 yılları arasmda Sevgililer Günü haftasmdaki reklam ve perakende verilerim karşılaştırdı.

Sevgililer Günü yaklaştıkça pek çok marka, bu güne özel kampanyalarıyla mecralarda yerini almaya başladı. Nasıl almasınlar ki? BKM verilerine göre, Sevgililer Gününde yapılan harcamalar Anneler Günü’yle yanşıyor. 2015 yılında Sevgililer Günü için harcanan para nakit alımlar hariç 5 milyar 626 milyon TL civarındaydı.

Peki Sevgililer Günü’nde reklam yatırımını en çok hangi sektörler gerçekleştiriyor? Dahası bu yatırımların geri dönüşünü en çok hangi sektörler alıyor?

Nielsen’in Genel Müdürü Erdem Tolon, 2013-2015 verilerini değerlendirdi ve en çok reklam harcaması yapan sektörleri sıraladı. Tolon, özellikle Sevgililer Günü öncesinde optik ve saat, perakende, kozmetik ve kişisel bakım sektörlerinin daha çok reklam yaptığım söylüyor. Her yıl Sevgililer Günü temalı reklamlarda ciddi artışlar olduğunu da belirten Tolon, finanstan teknolojiye pek çok sektördeki markanın bu güne özel reklamlar yapmaya başladığının üzerinde duruyor. Tolon, geçen yıl Sevgililer Günü’ne özel en çok reklam harcaması yapan markaların ise sırasıyla, Odeabank, Vestel, Şölen, Media Markt ve Atasay olduğunun da altım çiziyor.

Bu reklamlarda ağırlıklı olarak kırmızı renge ağırlık verildiğini, mavi ve beyaz renklerinin de kullanıldığının söyleyen Tolon, perakende verilerine bakıldığında ise bu dönemde en fazla tüketim olan kategoriler şöyle sıralıyor:

“Bu dönemde en çok tüketimi artan ürünler içinde kadın parfümünün öne çıktığı görülüyor. Bu dönemde tüketim altı kat artıyor. Sonra erkek parfümü geliyor. Onda tüketim ise bu dönemde üç katına çıkıyor. Ardından kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünleri satışında artış görülüyor. Çikolata satışlarının da bu dönemde arttığını söylemeliyim.”

Mecra seçiminde ise özellikle televizyonun öne çıktığına değinen Tolon, bu yıl ise videoların içine yerleştirilen ‘native advertising’ olarak anılan doğal reklamlarda artış gözlemlediğini belirtiyor. Tolon, Sevgililer Günü planlarının bir hafta önceden yapıldığına da dikkati çekerek markaların Sevgililer Günü iletişimine 7 Şubat civarında başlaması gerektiğini haürlatıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu