İş Fikirleri ve İş Kurmak

Seyahatlerinde Edindikleri Deneyimlerini Yatırıma Dönüştüren Girişimci

Tatil menülerini Yelkene taşıdılar

Farklı lezzetler yakalamak için, tatillerinde bile’Akdeniz Mutfağı’nın ağırlıkta olduğu ülkelere giden iki genç girişimci, seyahatlerinde edindikleri deneyimlerini yatırıma dönüştürdü. Yurt dışında gastronomi okuyan bir babanın oğlu olan Bülent İlgaz ve arkadaşı Enis Yuda, tatillerinde tattıkları yemekleri, İstanbul Yeniköy’de açtıkları Yelken Restoran’ta müşterilerinin beğenisine sunuyor.

iki-girisimciTatillerine büyük önem veren iki arkadaş, 38 yaşındaki Bülent İlgaz ve 27 yaşındaki Enis Yuda, gittikleri coğrafyalarda tattıkları yemeklerden ‘iş’ çıkardı. İki arkadaş çok düşkün oldukları Akdeniz Mutfağı’nın kullanıldığı ülkelerden edindikleri deneyimlerini açtıkları Yelken Restoran’ın menüsünde müşterilerinin beğenisine sundu.

İstanbul Yeniköy’de faaliyete geçen Yelken Restaurant, kısa yerli yabancı pek çok kişinin uğrak mekanı haline dönüştü. Özenle hazırlanan deniz ürünleri menüsünde tatil yörelerinin tadları önemli yer tutuyor.

Yılda dört kez yurt dışına çıkıyorlar

’ Yılda dört kez tatile giden genç ortaklar, menülerini yenilemek için dünyayı karış karış gezip lezzet avcılığı yapıyorlar. “Yılda dört kez yurtdışına tatile gidip o bölgelerin geleneksel bütün ürünlerini tadıyoruz” diyen Enis Yuda, “Özellikle Akdeniz bölgelerine gidip farklı yemekleri tadıyoruz. Tatilde herkes eğlenmeye öncelik verirken ben lezzet peşindeyim.

Böylece çok geniş bir damak tadımız oluşuyor. Bu deneyimlerimizi önce gelip şefimizle paylaşıyoruz. Şefimiz İzmir’in ünlü balık ustalarından Erdoğan Cengar’in 50 yıllık deneyimiyle menüyü oluşturuyor. Bunu restoranımızın müdavimlerine tattırıp görüşlerini alıyoruz. Beğenilen lezzetler menümüze giriyor” diyor.

Yelken Restaurant olarak geleneksel balık menülerinin yanı sıra Türk ve Osmanlı mutfağını balıkla yeniden yorumladıklarını anlatan Enis Yuda, “Yelken’in menüsü içinde mavi yengeç dolması, balık mantısı, balık musakka, balık pazı sarma, kadayıfa sarılmış karides, levrek dolma, karidesli sigara böreği gibi ilginç lezzetler var. Bunun dışında paella, lobs-ter linguini gibi Akdeniz ülkelerinde çok tercih edilen özel lezzetler de menümüzde yer alıyor” diyor.

Mavi yengeç Antalya’dan

Restoranda hazırlanan menülerde kullanılan ürünlerin günlük ve taze getirildiğini belirten Bülent İlgaz, restorana her gün Antalya’dan mavi yengeç getirdiklerini söylüyor. Balıklar günlük olarak özel ekip tarafından balık haline gidilerek alınıyor. Helva ve kırmızı zeytin Antakya’dan getiriliyor. İlgaz, “Menümüzde yer alan beyaz peynirin bile en iyisini bulmak için en az 20 peynir üreticisini gezdik. Sürekli aynı tedarikçilerden ürün aldığımız için lezzetlerimiz değişmiyor. Yelken olarak amacımız fark yaratmak. Biz sadece yemek mekanı olmak değil, kalite ve lezzetiyle akıllarda kalan bir marka olmayı istiyoruz. Sloganımızı da buna uygun belirledik: ‘Kaliteye ve lezzete yelken açıyoruz’” diyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu