İş Fikirleri ve İş Kurmak

Seyyarfile.com Organik Ürünler Satan İnternet Girişimi

Köydeki bahçeyi şehre taşıdılar

“Çevremizdeki gıdaları özellikle sebze-meyveyi neye güvenerek çocuklara yediriyoruz?” sorusuyla yola çıkan beş girişimci, kurdukları Seyyarfile.com sitesiyle, mevsimindeki sebze ve meyvelerden kuru gıdalara, süt ürünlerinden yumurta ve zeytine, baharatlardan bitkisel çaylara ve yöresel lezzetlere kadar yüzlerce çeşit ürünü, Türkiye’nin dört bir yanındaki köylerden sofralara ulaştırıyor.

Son yıllarda özellikle GDO’lu ürünlerin saldığı korkuyla birlikte artık tüketici mümkün olduğu kadar doğal ürünlere yönelmiş durumda. Bu da yeni girişim firsadanm beraberinde getiriyor. İşte bu girişimlerden biri olan Seyyarfile.com, köylerde yetiştirilen taze sebze ve meyveden kuru gıdaya, süt ürünlerinden yumurta ve zeytine, baha-radardan bitkisel çaylara ve yöresel gıdalara kadar yüzlerce çeşit ürünü, Türkiye’nin neresinde olursanız olun sofraya kadar taşıyor.

Seyyarfile.com, pazara gidecek vakti olmayan, marketten aldığı sebze ve meyvelerin rengini, kokusunu, tadını beğenmeyen çocukluk arkadaşlan tarafından birkaç ay önce kuruldu. Site, müşterilerine, doğal ürünlere hiç vakit kaybetmeden, uzun alışveriş listeleriyle uğraşmadan oturduktan yerden, makul fiyatlarla ulaşma firsatı veriyor.

Seyyarfile.com’da her biri dalından yeni kopanlmış, topraktan yeni sökülmüş sebze ve meyveler, yöre insanının doğal yollardan hazırladığı süt ürünleri, köy yumurtası, çeşitli baharatlar, reçeller, pekmez, köy ekmeği, zeytin, baklagiller, salça, tarhana ve erişte gibi onlarca farklı çeşit bir arada sunuluyor. Üstelik Seyyarfile.com, sitesinde yer verdiği ürünlerle ilgili özel bilgileri, besin değerlerini ve o ürünle yapılabilecek sağlıklı yemek tariflerini de paylaşıyor.

Dostlukla doğan iş fikri

“Bizler Kadıköy Anadolu Lisesi’nde çocukluğu beraber geçen, her okulda yakın arkadaşlann hayalini kurduğu gibi ‘ileride beraber bir şeyler yapalım’ fikrini, ayn geçirdiğimiz yıllarda edindiğimiz tecrübeleri de yanımıza alarak hayata geçirme hedefiyle yola çıkıp, benim eşimi de işin içine dahil ederek Seyyarfile.com’u kuran beş ortağız.”

Kendilerini böyle özetliyor Işıtan Gün… Bu iş fikri, Işıtan Gün, Rym Abid Gün, Bülent Keser, Mustafa Kemal Yüksel ve Banş Bildirici olmak üzere beş girişimci arkadaş tarafından hayata geçirilmiş. Özel hayatlannda da arkadaş olan girişimcilerimizin böyle bir site kurma fikri, aile kurup çocukları dünyaya geldikten sonra, “Çevremizdeki gıdalan özellikle sebze-meyveyi neye güvenerek çocuklara yediriyoruz” sorusuyla ortaya çıkmış. Uzunca bir süre sonra bu durum bir fikir haline getirilmiş ve sonuçta “Bu işi biz yapalım” düşüncesiyle yola çıkılmış. Sadece araşnrma için yaklaşık bir yıl tüm Türkiye’yi dolaşmış girişimciler ve her şey hazır olduğunda Seyyarfile.com’u kullanıcılara hizmetine sunmuşlar.

Köydeki amca

Sitenin kurucularından Işıtan Gün, Seyyarfile.com’un ‘Şehirdeki evinizin köydeki bahçesi’ sloganıyla yola çıktıklannı söyleyerek, “Bu slogan edindiğimiz misyonu da özetliyor aslında. Özel ürünleri, birkaç kuşaktır şehirde yaşayan, köylerle bağı azalmış veya kalmamış bizler gibi ailelerin ‘Memleketimden amcam göndermiş, doğal köy ürünü’ tarzı ihtiyacını karşılayan bir nevi köydeki amca da diyebiliriz Seyyarfile’ye” diyor. Öte yandan köy-deki küçük bahçe üreticisinin de hakkını vererek şehirli dostlarına açılan bir kapı olarak da hizmet verdiklerini belirten Gün, bu tarz aile işletmelerini de destekleyerek geleneksel tarımın varlığına katkıda bulunduklarını da sözlerine ekliyor.

Şirket, Ege bölgesinde 70’i aşkın ve Türkiye genelindeki diğer bölgelerle birlikte 100 u aşkın üreticiyle işbirliği içinde.

Mevsimine göre meyve-sebze

Seyyarfile.com’da 10 kategori altında mevsimsel çeşitliliğe göre sebze ve meyvelerden kuru gıdalara, süt ürünlerinden yumurta ve zeytine, baharatlardan bitkisel çaylara ve yöresel lezzetlere kadar 200 civarında ürün sunuluyor. Özellikle meyve ve sebzenin mevsiminde, tam zamanında tüketilmesi alışkanlığının yaygınlaşması için yoğun çaba gösterdiklerini belirten Gün, şu bilgileri veriyor:

“Bizi takip eden dostlanmız her meyve ve sebzeyi her zaman göremezler, sadece mevsiminde görebilirler. Bu da sağlıklı beslenme için oldukça önemli. Meyve ve sebzenin yanında peynir, zeytin, reçel, yumurta gibi ürünlerden oluşan kahvaltılıklarımız, bakliyat, kuru kayısı, kuru incir gibi ürünlerden oluşan kuru gıdalarımız, tahin-pekmez, nar ekşisi zeytinyağı gibi oldukça özel ürünlerimiz de mevcut. Sunduğumuz tüm ürünler hassas eleklerden geçerek seçiliyor. Seyyarftle.com olarak bu konuda çok iddialıyız. Bu yılın sonunda 300 bin TL ciro hedefliyoruz”

Pekmez Antep, nar ekşisi Hatay’dan

Tedarik üssü olarak, bahçe tarımının ve küçük üreticinin yoğunlukta üretim yaptıkları Aydın-Denizli hattı seçilmiş. Şirketin Nazilli’de bir deposu bulunuyor. Bu depoda bizzat, ortaklardan Banş Bildirici bulunuyor ve sipariş edilen tüm ürünleri tek tek koklayarak seçiyor.

Peynirler Ayvacık ve Bergama’dan merkeze geliyor. Yeşil zeytinler Ayvalık’tan, siyah zeytinler Gemlik’ten, pekmez Antep’ten, nar ekşisi Hatay’dan tedarik ediliyor. Ürün ve tedarikçi seçiminde çok hassas davrandıklannı ifade eden Gün, şunları söylüyor:

“Örneğin, peynir çeşitlerimizden inek, koyun ve keçi peynirlerimiz, Kaz dağlarının eteklerinde beslenen hayvanların sütünden yapılıyor ve tedarikçimiz kapasite kaygısı olmadan sadece o sütleri kullanıyor. İşletmesine asla başka bir süt sokmuyor. Bu da standart ve doğal ürünün sürekliliğini sağlıyor. Seyyarfile.com bir anlamda, bu tip doğal üretim yapan tedarikçilerin buluşma noktası aynı zamanda. Tedarikçilerimizi seçerken şöyle bir kriter belirledik. Hepimiz tatil için olsun iş için bir yöreye gidince “buradan ne almalı, nereden almalı?” diye sorarız, işte biz tedarikçilerimizi belirlerken o yörenin o ürünlerini ve insanlan bulmaya çalışıyoruz.”

Garantili ürün teslimatı

Ürünler, Nazilli’den çıkıyor ve kargoya verildikten sonra ertesi gün tüketiciye ulaşmış oluyor. Kargoda bir gecikme yaşanma ihtimaline karşın, doğa dostu ve koruyucu özelliği olan ambalajlar sayesinde ürünlerin bozulması önleniyor. Ayrıca yaz ayıyla birlikte kolilere kuru buz konularak, bozulmaya karşı önleyici bir tedbir de almıyor. Tüm bunlara rağmen herhangi bir bozulma veya memnuniyetsizlikte, para iadesi veya hediye çeki uygulaması yapılıyor.

Siteye ilginin oldukça yoğun olduğunu vurgulayan Gün, şunları belirtiyor: “Daha önce bu tarz girişimler, genelde firma güvencesinden çok, esnaflıkta sıkça karşılaştığımız, ‘Mehmet Ağabey, Fatma Abla’ güvencesinde hizmet verdiği için, Seyyarfile.com hem köy doğallığını hem de profesyonel yaklaşımı bir arada veren ilk oluşum olması sebebiyle ilgi çekiyor. Şehirli ve şehir yaşamının sıkıntılarının farkında olan kuruculara sahip Seyyarfile.com, müşterilerine bir nebze de olsa Ege’ye, köylere siteden bir pencere açıyor.”

Katkısız ev reçeli, kızartmalık köy ekmeği

Kış aylarında topraktan yeni hasat edilmiş kuzu ıspanak, Acıpayam havucu, yaz aylarında domates, salatalık en çok tercih edilen ürünler. Gün, özellikle tulum peyniri ve beyaz peynirler, ilk hasat zeytinyağları, doğal katkısız ev reçelleri, üzüm pekmeziyle kaplanan cevizli sucuklar, nohut mayasından yapılmış köy ocaklarından çıkma kızartmalık köy ekmeğinin en çok ilgi gören ürünler arasında yer aldığını söylüyor. Gün, “Aslında tüm ürünler ilgi görüyor diyebiliriz. Bunlar arasında yumurtanın da ayrı bir yeri var çünkü bir defa tadan kolay kolay market yumurtasına dönemiyor. Genel olarak özelliksiz ürün satmamaya gayret gösteriyoruz, o yüzden tüm ürünlere olan ilgiden memnunuz” diyor.

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu