Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Siber güvenlikte yapay zeka yarışı

Siber güvenlikte ülkeler yapay zeka yarışında. Eskiden ulusal güvenlikte en büyük tehdit olarak son teknolojiye sahip uçak ve füzelerden bahsediyorken, şimdi siber saldırılardan bahsediyoruz. Siber saldırılar ulusal güvenliğin merkezi haline geldi. Siber güvenlikte son birkaç yıla kadar varlığı daha az hissedilen yapay zeka ise, bu alanda belirleyici konuma sahip. Bu gerçek, ABD’li resmi yetkililer tarafından da ifade ediliyor.

Şule Güner ; Temmuz ayında ABD’li üst düzey güvenlik yetkililerin katıldığı bir brifingde konuşan, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Hesaplama ve Analitik Bilimleri Araştırma Grubu Teknik Direktörü Jason Wang, ABD’nin güvenlik ağının geleceğinin yapay zeka tarafından şekillendirileceğinin işaretlerini verdi. Wang, “Bundan sonraki cephemiz muhtemelen siber güvenlik alanında olacak. Makinelerin, insanın zaman bakımından cevap vermesinin mümkün olmayacağı, geciktirilemeyecek, çok dinamik sorunlara cevap vermesi için çok fazla fırsat bulunuyor” diye konuştu.

Siber güvenlik
Siber güvenlikte yapay zeka yarışı

ABD-ÇİN REKABETİ

ABD Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan NSA, Bakanlığın Ortak Yapay Zeka Merkezi ile birlikte yapay zekanın savaş alanın nasıl kullanılabileceğiyle ilgili çözümler geliştiriyor. Wang, pek çok üst düzey istihbarat-teknik yetkilinin katıldığı etkinlikte, bir tür yapay zeka yöntemi olana Doğal Dil Geliştirme (NLP) üzerinde 10 yıldır çalıştıklarını belirterek, NSA’nın NLP’nin büyük ölçüde etkisi altında olduğu siber güvenlik öncelik misyonunun odaklandıkları alanlardan birisi olduğunu söyledi.

Diğer yandan ABD, Çin’in 2030’da yapay zekada dünya lideri olma yolundaki çabaları karşısında daha çok harekete geçmek istiyor. Geçen ay bakanlığın bütçe görüşmeleri sırasında konuyla ilgili bir konuşma yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Pekin keşiften siber saldırılara ve otonom silahlara bir dizi görevde yapay zekayı kullandığını söylüyor. Çinli yetkililer 2030’a kadar bu alanda dünya lideri olacaklarını net bir şekilde ifade etti” dedi. Austin yapay zekayı aciliyetle daha da ileriye götürülmesi gereken bir teknoloji olarak tanımlayarak, bu teknolojinin inovasyon gündeminin merkezinde olduğunu ve geleceğin savaşlarının temelinde bu teknolojinin yatacağını bir kez daha hatırlattı.

Şule Güner / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu