İş Fikirleri ve İş Kurmak

Sıfır sermayeyle yola çıkan bir girişimci

Doğalgazda tasarruf sağlıyor

TÜREVMAK / BİLECİK

1989 doğumlu Onur Kayapınar neredeyse sıfır sermayeyle yola çıkan bir girişimci. Cebindeki para ancak şirket kurulumu için gerekli resmi işlemleri yapmaya yetmiş. Dış ticaret talepleri bültenlerinden bulduğu DanimarkalI KVM şirketi için bazı asfalt makinesi parçalarım fason olarak ürettirerek işe başlamış. Buna benzer birkaç iş daha yaptıktan sonra biriktirdiği küçük sermayesiyle Türevmak’ı kurmuş.

Bilecik Bozüyük merkezli Türevmak, son üç yılda çimento ve seramik fabrikalarına uyguladığı projelerle yıllık 20 milyon metreküp doğalgaz tasarrufu sağlamış. Böylece aynı miktarda karbondioksit (C02) salını-mının önüne geçmiş. Türkiye seramik sektöründe İtalyan teknolojisinin hakim olduğunu hatırlatan Kayapınar, pazarda karşılaştıkları zorlukları şöyle anlatıyor:

“Türk şirketi olduğumuz için başlarda işveren ve yöneticilerin yaklaşımları temkinli oldu. Onları, enerji, ısı I geri kazanımı sistemleri kurabildiğimize ikna edebilmek işin en zor aşamasıydı. İlk ısı geri kazanım projemizi Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Vitra Karo’ya uyguladık. Bu proje ‘Yaşam Boyu Sürdürülebilir İnovasyon’ ödülünü kazandı. Şimdiye kadar 20’ye yakın ısı geri kazanım projesi uyguladık.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu