İş Fikirleri ve İş Kurmak

Şimdi özel sektör de bu alana yatırım yapmaya başladı

Gebelik okuluna yatırım çok popüler oldu. İlgi ve rağbet çok fazla. Doğum süreci kadının yaşamı boyunca çok az deneyimleyebileceği mucizevi bir yolculuktur. Özellikle ilk defa anne ve baba olacak bireyler gebelik, doğum ve doğum sonrasına ilişkin oldukça fazla endişe içerisinde oluyorlar.

Anne adayları ve eşler gebelik okullarına rağbet gösteriyor

MERVE YILMAZ GERGİN; Son yıllarda bu alanda öne çıkan bir eğitim süreci mevcut. Hamilelik dönemini ve sağlıklı bir doğum sürecini bilinçli bir şekilde geçirmek isteyen anne adayları ve eşler gebelik okullarına rağbet gösteriyor. Bebeğimin kalp atışlarını ne zaman duyarım? Cinsiyeti ne zaman belli olacak? iyi bir anne olabilecek miyim? Ağrısız doğum yapmak mümkün mü? gibi birçok soruya cevap alınabilen bu eğitimler ücretsiz yapılıyor. Yüz yüze olan bu eğitimler pandemi ile birlikte online olarak da yapılıyor.

Hiçbir katılım koşulu aranmadan anne ve baba adaylarının katılımına açık gerçekleşiyor. Her ne kadar Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler bünyesinde bu eğtimler ücretsiz olarak verilse de ücret dahilinde yapan kurumların da sayısı gün geçtikçe artıyor. Uzmanlar doğum sonrası geri bildirimlerin çok olumlu olduğunu belirterek, “Verilen eğitimlerle sezaryan oranını azaltmayı hedefliyoruz” diyorlar. Sizler için işin uzmanlarıyla konuştuk…

Gebelik okulu yatırım
Gebelik okulu yatırım

Katılım Belgesi Veriliyor

Uzun yıllardır farklı konseptlerde gebelik eğitim hizmeti verildiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Özel Esencan Hastanesi îş Geliştirme ve Kalite Müdürü Hülya Kopuk, gebelik okulu kurslarında herhangi bir katılım koşulu olmadığını, dileyen her gebe ve eşlerin bu eğitimlere katılabileceğini söylüyor. Yüz yüze eğitimlerde genelde 12 kişilik gruplar oluşturduklarını söyleyen Kopuk, online yapılan eğitimlerde ise sayı sınırlaması olmadığını dile getiriyor.

Profesyonel desteğe ihtiyacı olan gebeler için bireysel görüşme de sağlandığını sözlerine ekleyen Kopuk, “Kadın doğum hekimlerinin de dahil olduğu eğitimlerde, gebeler kendilerini takip eden hekimler ile muayene dışında da görüşme ve daha rahat bir ortamda sorularını sorabilme şansını elde edebiliyorlar” diyor. Eğitim planının 3 haftalık programlar halinde yapıldığını belirten Kopuk, bu eğitimlerin haftada 2 gün olmak üzere günde 3 saat yapıldığım söylüyor ve üçüncü haftayı tamamlayan gebelere ise katılım belgesi verdiklerini belirtiyor. Kopuk, yine gebelerin aynı zamanda hastanenin web sitesinden eğitimlerin birebir videolarını da izleyebileceklerinin bilgisini paylaşıyor.

Geri bildirimlerin çok güzel olduğunu da dile getiren Kopuk, “Gebelerimiz doğumda yaşadıkları heyecanı, mutluluğu bizimle paylaşıyorlar. Hekimlerimiz ve ebelerimizde eğitim almış gebeler ile çalışmaktan oldukça memnunlar. Sağlıklı gebelik-doğum ve doğum sonrası dönem sadece kadının değil, tüm ailenin hayatını etkiliyor” diyor. Hastane bünyesinde bu eğitimlerin ücretsiz olarak verildiğini söyleyen Kopuk, özel olarak bu eğitimleri yapan ücretli kurumların da olduğunu hatırlatıyor.

“Kazancımız Toplum Sağlığına Hizmet”

Kopuk’a hastanenin ücretsiz olan bu eğitimden kazancı ne diye sorduğumuzda ise sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Hastanenin kazancı; hasta memnuniyetinin artması, doğumda yaşanabilecek komplikasyonların minimuma indirilmesi, hastanenin sezaryen doğum oranının azaltılması, anne dostu bir kurum haline gelmesi ve toplum sağlığına hizmet ederek sağlığın geliştirilmesine katkıda bulunulması.”

Özel Esencan Hastanesi
Özel Esencan Hastanesi

Özel Esencan Hastanesi Verilen hizmetler

 • Eğitim guruplarında, öncelikle grup içinde iletişim ve paylaşımın sağlanarak rahatlatıcı ve güvenli bir ortam sağlanması,
 • Kadının bedenini tanıması ve bedeninden gelen sinyalleri anlayarak doğumu yönetmesi,
 • Gebelikte meydana gelen, fizyolojik ve ruhsal değişimlerin nedenleri ve baş etme yöntemleri,
 • Doğumda eş desteğinin sağlanması,
 • Kadının doğumda en büyük düşman korkuyu yenmesi,
 • Zihin beden algısını yönetmek,
 • Doğumda ilaç dışı rahatlatıcı teknikler(Nefes egzersizleri-Masaj Teknikleri-Meditasyon-Aromaterapi-gebelik ve doğum sonrası egzersizier-yoga) öğrenilmesi ve doğumda uygulanması,
 • Gebelik ve lohusalıkta beslenme,
 • Doğum anına hazırlık, ıkınma teknikleri,
 • Doğumda müdahaleler,
 • Doğum planı hazırlama, doktor ve hastane seçimi,
 • Doğum sonrası bebeğe kavuşma ve güvenli bağlanma,
 • Emzirme desteği ve anne sütünün önemi,
 • Lohusalık bakımı,
 • Bebek bakımı ve yenidoğan uygulamaları

Kontenjan Sınırı Yok

Memorial Sağlık Grubu’nun ilk hastanesi olan Memorial Şişli Hastanesi’nde Doğuma Hazırlık Kursları 2002’den itibaren düzenli olarak yapılıyor. 2010 yılından bu yana açılan tüm Memorial Hastanelerinde de lokasyon bazında ders programı oluşturularak konuşmacı doktor, diyetisyen, hemşire ve fizyoterapistlerin katılımıyla gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

Gebelik ve bebek bakımı hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarının bulunabileceği Doğum Hazırlık kurslarının ücretsiz ve online olarak düzenlendiğini söyleyen Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Opr. Dr. Parvana Seyidova, “Bebeğimin kalp atışlarını ne zaman duyarım?”, “Cinsiyeti ne zaman belli olacak?”, “Mide bulantısı gebelik boyunca sürecek mi?”, “Ne kadar kilo almalıyım?”, “İyi bir anne olabilecek miyim?”, “Ağrısız doğum yapmak mümkün mü?” gibi sorulara cevap bulduk-larını ifade ediyor. Herhangi bir katılım koşulu aramadıklarını dile getiren Seyidova, “Herhangi bir sınırlama olmadan tüm anne ve baba adaylarının katılımına açık düzenleniyor” diyor.

Memorial Şişli Hastanesi
Memorial Şişli Hastanesi

Kursların katılımcı sayılarında programların düzenli olarak gerçekleştirilmesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Seyidova, “Doğum sürecinde ki kaygılara son vermek ve bilinçlenmenin önemi nedeniyle anne ve baba adayları kurslara yoğun ilgi gösteriyor” diyor. Kursların pandemiden önce yüz yüze eğitimler olarak düzenlendiğini ve 90 kişi ile sınırlandırdıklarını söyleyen Seyidova, online da ise kontenjan sınırı belirlemediklerini hatırlatıyor.

Seyidova, doğuma hazırlık kurslarının dört hafta sürdüğünü söyleyerek programların 3 ayda bir düzenli olarak tekrarlandığının da bilgisini paylaşıyor. Kursa katılan anne ve baba adaylarından aldıkları geri bildirimlerle bir sonraki programı şekillendirmeye çalıştıklarını sözlerine ekleyen Seyidova,

“Uygulamalı olarak anlatılan gebelik egzersizleri, emzirme, bebek banyosu, bebek bakımı ile ilgili pratik bilgiler konularının daha fazla ilgi çektiğini görüyoruz” diyor.

Memorial Şişli Hastanesi Verilen hizmetler

 • Gebelik oluşumu,
 • Gebelik süresince yapılabilecek testler,
 • Doğum yöntemleri ile hamilelik sürecinde beslenme önerileri,
 • Egzersiz uygulamaları,
 • Cilt bakımı,
 • Estetik kaygılar ve psikolojik problemler
 • Doğum sürecinin yaklaşması ile birlikte bebek bakımı, emzirme, aşılar, sağlıklı ebeveyn ve çocuk ilişkisi

Talepler Oldulça İyi

‘Her doğumla yeni bir anne ve yeni bir baba doğar’ diyerek bebek bekleyen anne babalar için A’dan Z’ye eğitim verildiğinin bilgisini paylaşan Liv Hospital Vadistanbul Hasta Bakım Hizmetleri Müdürü Leyla Kaçar, doğumun hastanede olması gibi bir zorunluluk olmadığını söylüyor. Hastaneden hizmet alan veya almayan her 24 hafta ve üzeri anne baba adaylarının katılabileceği bir program olduğunu dile getiren Kaçar, belirlenen planlı tarihlerde online ya da yüz yüze eğitimler verildiğini söylüyor.

Liv Hospital Vadistanbul
Liv Hospital Vadistanbul

Gelen taleplerin oldukça iyi olduğunun altını çizen Kaçar, evden ailesiyle online katılanların daha çok yoğun olduğunu da hatırlatıyor. Online da katılım kontenjan sınırı bulunmadığını söyleyen Kaçar, sınıf içi katılımlarda ise sayıya göre birkaç sınıf daha açtıklarını ifade ediyor. Her ay 2 oturum olacak şekilde kadın doğum ve yeni doğana özel ayrı oturumlar ile devam ettirdiklerini söyleyen Kaçar, totalde eğitimlerin 2 saat sürdüğünü söylüyor.

Bebek sahibi olacak çiftlerin, uzman doktorlardan aldıkları bilgiler ışığında bebekli döneme geçiş yaptıklarını da sözlerine ekleyen Kaçar, “Doğumdan sonra gelen gebelerimiz ise yeni doğan ve lohusa eğitimlerimizden yararlanıyorlar. Gelen geri bildirimlere göre faydalı olduğu iletiliyor” diyor. Kaçar, ana kraliçeler kulübünü ücretsiz gerçekleştirdiklerini söyleyerek konuşmasını şöyle tamamlıyor:

“Bu süreçte hastanemizin kazancı, güzel bir eğitim sonucu sağlıklı gebelerimiz ve sağlıklı bebeklerimiz. Toplum sağlığı açısından mutlu anne, mutlu bebek ve mutlu toplum ilkesine hizmet ediyoruz.”

Liv Hospital Vadistanbul Verilen hizmetler

 • Doğum ilerlerken sizleri neler bekliyor? Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır? Doğumda anestezi şekli?
 • Liv Hospital’da doğum ve hastane turu
 • Yeni doğanın özellikleri
 • Yeni doğanın uykusu ve güvenli yolculuğu
 • Anne sütü ve emzirme
 • Emzirme teknikleri ve pozisyonları
 • Emzirme ve göğüs problemleri
 • Yenidoğan bakımı

Eğitimler Her Ay Cumartesi Veriliyor

2019’dan bu yana bu alanda eğitimler verdiklerini söyleyerek konuşmasına başlayan Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Buket Yeşilbaş, eğitimlerin 26 hafta üstü gebeliği olan anne adayları için düzenlendiğinin bilgisini paylaşıyor. Katılımcı sayısının her geçen gün arttığını söyleyen Yeşilbaş, yüz yüze eğitimlerde 17, online da ise 250 kişinin katılım sağladığını ifade ediyor.

Eğitimlerin her ayın her Cumartesi gününde düzenlendiğini hatırlatan Yeşilbaş, “Her Cumartesi konu başlıklarımız; üç ya da dört konu başlığı olarak planlandı. Anneler daha etkin katılabilsinler diye saat: 12:00’den 16:00’ya kadar devam ediyor” diyor. Geri bildirimlerin oldukça olumlu olduğunu da söyleyen Yeşilbaş, “Anne adaylarımızdan gebe eğitimlerimiz sonucunda eğitim değerlendirme formları doldurmalarını rica ediyoruz. Bunun dışında kuruma yazılmış teşekkür bildirimlerimizde mevcut” diyor. Yeşilbaş, konuşmasını ise şu sözlerle tamamlıyor:

“Medipol Üniversite Esenler Hastanesi Sağlık ve Uygulama Merkezi olarak bizim en büyük kazancımız; üniversite hastanesi olarak gebelik dönemi ile doğum sürecinde anne-bebek sağlığı açısından daha kaliteli, verimli, etkin ve güvenli sağlık hizmet veriyor olmaktır” diyor.

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi
Medipol Esenler Üniversite Hastanesi

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Verilen hizmetler

 • Doğum Öncesi Dönem,
 • Gebelikte Egzersiz,
 • Gebelikte Beslenme,
 • Gebelikte Diyabet,
 • Doğum Eylemi,
 • Gebelikte Baba Faktörü, Lohusalık,
 • Doğum Sonrası Anne Psikolojisi,
 • Yeni Doğan Sınıflandırması,
 • Yeni Doğan Özelikleri,
 • Yeni Doğan Bakımı,
 • Anne Sütü Ve Emzirme

MERVE YILMAZ GERGİN / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu