İş Fikirleri

Simitkeser İş Fikri

İş fikri : Simitkeser simitlerinizi keserken ezilme ve dağılma problemlerini ortadan kaldırıyor ve her boyuttaki simitlerinizi kolayca ve temiz bir şekilde iki eşit parçaya bölüyor.

1996 yılında Andre Nel evliliğinin dağılması ve işinden atılma olasılığıyla yüz yüze geldi. Kaostan çıkarak kendi işini kurmaya karar verdi. Eğer kuracağı şirket faaliyet gösterebilirse mühendislik, üretim, dağıtım ve pazarlama gibi işleri kendi başına yapacaktı. Bir yerel mucitler grubuna katılırken ilerleyebilmek için bir iş eğitimine ihtiyaç duyduğuna karar verdi ve işvereni tarafından ödenen İşletme mastırını ve Bilim Ve Mühendislik Mastırını başarıyla tamamladı.

Ancak bu bile kendi işini kurabilmek için onu yeterince hazırlayamadı ve aldığı derecelerin yetersiz olduğunu hissetmeye başladı. Derecelerini aldıktan 6 ay sonra işvereni ona bütün hisselerini satın almak için bir fırsat paket sundu ve o da kabul etti. Nel 23 yılını elektrik, mekanik ve yazılım mühendisliğini de içeren karmaşık sistemler kuran bir mühendis olarak geçirdi. Ancak uzmanlığına rağmen düşük teknolojili bir ürün tasarlamak istiyordu.

Karısı bir simit keseceği yapmasını tavsiye etti ve piyasadaki ürünlerden olan şikâyetlerini dile getirdi. Nel karısının saydığı şikâyet listesindeki sorunları çözmek üzere tasarımın yaptı. Temel bir tasarım oluşturduktan sonra, ucuz ahşap malzemeler kullanarak bir prototip yaptı ve bıçağını da çelik bir sacdan keserek saatlerce ucuz küçük bir mengenede bilemek için uğraştı.
İlk girişim bir tasarım hatasını ortaya çıkardı. Bıçak yuvanın içinde dönüyordu ancak oluğun içinde dönmesi gerekiyordu. Tasarımı değiştirdi ve sonunda prototip doğru çalışıyordu. Kendi CAD çizimlerini dışarı gönderdi ve hızlı prototip için bir fiyat aldı. Üç gün sonrasında ise istediği parçalar geldi ancak bıçakları bileme angaryasından kaçış yoktu.

Prototipinin başarısında mutlu olduktan sonra estetik ve üretim alanları üzerine çalışan endüstriyel tasarım firmasıyla çalışmaya başladı. Planlanan 6.000 Dolarlık bütçe ve 4 haftalık zaman çerçevesi 18.000 Dolara ve 9 aya yükseldi. Bu süre zarfında iki haftalık çalışma süresiyle bir grafik tasarımcı işe alındı ve bu süre de 8 haftaya uzadı. Nel’in canına tak edip anlaşmayı feshettiğinde işin daha sadece yarısı tamamlanmıştı.

Daha sonra ikinci bir tasarım şirketi tutuldu ancak 14.000 Dolar harcadıktan sonra paket tasarımı çok uyduruktu ve sarı arka plan üzerine yapılan beyaz yazılar okunamıyordu. Nel bundan sonra Photoshop kullanmaya başladı ve kendi tasarımını 900 Dolara kendisi oluşturdu. Üretim masrafları da benzer bir şekilde ilk olarak belirlenen 4,500 Dolardan 20,000 Doların üzerine çıktı ve üreticilerde başka bir değişikliğe daha ihtiyaç duyuldu. Nel sonunda bıçakları yeniden tasarladı ve onları bilemenin patent bekleyen bir yöntemini buldu. Diğer tasarım değişiklikleri daha büyük simitleri kesebilmek gibi konular üzerineydi.

İlk parti bıçaklar yanlış bir şekilde sertleştirildiği için kalite ile ilgili başka sorunlar da yaşandı ve sorun düzeltildi. Bütün bu uğraşlar ve yanlış başlangıçlardan sonra son ürün kullanımı kolay ve düzgün görünen bir alet olmuştu ve simitleri ezmeden veya parçalamadan dilimliyordu. İki tırtıklı bıçak cihaz kapandıktan sonra kesme işlemini yapıyor ve sizde kolu aşağı doğru bastırıyorsunuz. Alet açıkken bıçaklar gizleniyor, bu sayede kazayla kendinizi kesmeniz mümkün olmuyor. Simit dilimleyiciyi AMAZON’dan satın alabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu