Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Sina Afra, gayrimenkul alanında yeni bir girişime hazırlanıyor

Sina Afra, gayrimenkul alanında yeni bir girişime hazırlanıyorSina Afra ‘gayrimenkulcü’ oldu

Sina Afra, bu kez gayrimenkul alanında yeni bir girişim yapmaya hazırlanıyor. Afra, online gayrimenkul şirketi Primarydoor ile evini satmak isteyen ev sahiplerine üç gün içerisinde peşin teklif verecek ve anlaşılması halinde evi satm alacak.

Girişimci Sina Afra, özel alışveriş sitesi Markafoni’deki hisselerini Naspers’a sattıktan sonra çeşitli yatırımlarla gündeme gelmişti. Bu süreçte Undo markası ile ayakkabı bağcığını markalaş-tırmıştı. Afra, uzun bir süredir ise tüm konsantrasyonunu kuruculuğunu yaptığı Türkiye Girişim Vakfı’na vermiş durumdaydı. Şimdi ise önceki girişim sahalarından tamamen farklı bir alana, gayrimenkul sektörüne adım atmaya hazırlanıyor. Bunu da Türkiye’de hiç denenmemiş bir iş modeliyle yapmayı planlıyor.

gayrimenkul yatirim

AÇIK KAPI MODELİ

Online gayrimenkul satışı konsep-tiyle yola çıkan Sina Afra, 20 milyon TL sermayeyle Primarydoor adlı bir şirket kurdu. Sistem ise şu şekilde işleyecek:

Primarydoor internet sitesi üzerinden gayrimenkulünü satmak isteyen kişi, evi ile ilgili gerekli bilgileri girecek.

Gerekli ekspertiz değerlendirmeleri yapıldıktan sonra satıcıya üç gün içerisinde bir fiyat teklifi sunulacak. Satıcının bu teklifi kabul etmesi halinde, tutarın yüzde 95’i ev sahibine peşin olarak ödenecek. Kalan yüzde 5’lik kısım ise Primarydoor’un evi satmasının ardından ev sahibine verilecek.
Şirket evi satana kadar da evin tapusu ev sahibinin üzerinde olacak.

Dairenin içerisinde gerekiyorsa tadilat da yapılabileceğini söyleyen Sina Afra, bunun ardından daireleri satışa çıkaracaklarını belirtiyor. 20 kişilik bir ekip kurduklarını ve ekspertiz değerlendirmesi için cad-de-cadde, sokak-sokak fiyat çıkaran bir algoritma hazırladıklarını ifade eden Afra, emlak fonları, gayrimenkul danışmanlığı şirketleri ve direkt ev arayanlara satış yapabileceklerini sözlerine ekliyor.

ŞİRKETİN CEO’SU OLACAK

Sina Afra, “İstanbul’da bir ev sahibinin evini satmaya karar vermesiyle satışı gerçekleştirip parasının cebine girmesi süresi ortalama 3 ay 10 gün sürüyor. Biz internet sitemizden bize evi ile ilgili gerekli bilgileri giren satıcıya 72 saat içinde ekspertiz değerlemesini yaparak bir teklifte bulunacağız” diyor.

  Genç girişimcilere vergi istisnası ve indirim fırsatı var

Primarydoor, temmuz ayında faaliyete başlayacak. Sina Afra, kuruculuğunu üstlendiği şirketin aynı zamanda CEO’luk görevini de yürütecek. Alım-satım alanı Boğaz hattının dışını kapsayacak. Bunun nedeni ise Boğaz hattı içerisinde yüksek gayrimenkul fiyatları nedeniyle kısa sürede satış yapılamaması. Çünkü Afra’nın kurduğu iş modeli minimum sürede gayrimenkul satışını gerçekleştirme mantığına dayalı. Afra, Bahçeşehir, Ataşehir, Gaziosmanpaşa maslak Mashattan hattını baz alacaklarını söylüyor.

Hedef Londra ve Berlin

Sina Afra, ABD’de 2015 yılında kurulan bu sisteme ‘open door’ (açık kapı) adının verildiğini söylüyor. Afra, bu iş modelinin dünya için de oldukça yeni olduğuna dikkat çekiyor. Open door modelinin bir yıl içerisinde 700 milyon dolar değerlemeye ulaşması Afra’yı bu alanda yatırım yapmaya itmiş durumda. Uber’dan sonra en hızlı yükselen değerlemeye ulaşan bu iş modelini Avrupa’da da ilk kendilerinin uygulayacağını vurgulayan Afra, “İstanbul’dan sonra hedefim iş modelimi Londra ve Berlin’e de taşımak. Bunun dışında şu an için başka bir alanda girişim düşünmüyorum. Çünkü Primarydoor tüm zamanımı kaplayacak” diye konuşuyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir