Anasayfa / İş Fikirleri ve Yeni İş Kurmak / Sıvı granit iş fikri

Sıvı granit iş fikriBuluş:Beton gibi çok amaçlı ama öncelikli deri dönüşüm maddelerinden üretilen yeni bir ateşe dayanıklı inşaat malzemesi.
Mucit:Prof. Pal Mangat
Finansal Ödül: 500,000 Dolardan Fazla
Hikâyesi: Çimento bazılarına göre çevresel bir tehdittir çünkü tüm dünyanın Karbon salınımının %5’inden o sorumludur.Standart portland çimento üretebilmek için kireçtaşı veya kil 1500 dereceye ısıtılır ancak bu yoğun enerji yanışı büyük oranlarda karbondioksit açığa çıkarır. Bu yüzden yıllardır çevre dostu bir çözüm arayışları devam etmiştir.

Daha önceki çimentoyu daha çevre dostu yapma girişiminde betona daha fazla çakıl kumu eklenmesi ve bu sayede daha az çimento kullanılması sağlanacaktı. Ancak bu atmosfere karbon salınımını azaltmıyordu, çünkü karbondioksit daha çimentonun üretim aşamasında ortaya çıkıyordu.

Bu inşaat endüstrisindeki yeni ürün Seffield Hallam Üniversitesinden Prof. Pal Mangat tarafından icat edilen sıvı bir granitti. Ona göre eşsiz özellikleri sayesinde çimentoyu gereksiz kılıyordu bu ürün. Kayda değer oranda yük kaldırma kapasitesi var ama yine de hem hafif bir üründür hem de sıvı halde dökülerek kullanılabilir.
Mangat sıvı granitin tam formülünü bir sır olarak saklıyor ancak %30 ile 70 arasında bir oranını geri dönüşümlü endüstriyel atıkların oluşturduğu inorganik bir tozdan üretildiğini söylüyor. Bu buluş ön dökümlü betonda kullanılan çimentonun üçte birini kullanıyor ve mucit ürününü geliştirmeye devam ettiği için bu oranın daha da azalacağını ümit ediyor.
Yangın Riskini Azaltıyor
Bu yeni madde sadece çevresel kriterlere uymakla kalmıyor, aynı zamanda binalardaki yangın riskini de önemli oranda azaltıyor. 1,100 dereceye kadar olan sıcaklıklarda bile binanın yapısal özelliklerini bozmadan dayanabiliyor. Ve betondan farklı olarak yüksek sıcaklıklarda patlamıyor. Bu yenilikçi ürün dört saatlik bir yangın oranına sahiptir ki bu da yangın anında en yüksek seviyede koruma sağladığı anlamına gelir.

  Zerdeçal Ürünleri İmal ve Satıcılığı İşi Yapmak

“ Yangına karşı yüksek dayanıklılığının olması elektrik santralleri gibi yangın güvenliğinin hayati öneme sahip olduğu yerlerde kullanılabileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda iç binalarda ve ticari binalarda acil durumlarda tahliye için daha fazla süre tanıyor.” Diyor Prof. Pal Mangat.

Buluşun Lisanslanması
Her ne kadar Sheffield Hallam Üniversitesinde geliştirilmiş olsa da bu malzeme Liquid Granite Ltd. (Kuzey İngiltere’deki bir şirket) tarafından sağlanıyor ve şu an birkaç kuruluş tarafından kullanılıyor.

Beton Talebi : Fransız Bankası Credit Agricole 2020 yılına kadar beton talebinin yüzde 50 oranında artacağını tahmin ediyor. Bu da karbon ayak izimizi azaltan ürünlerle karşımızı çıkan Mangat gibi mucitler için heyecan verici bir zaman.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Başarılı Fintech Girişimleri ve Para Kazanmanın Pratik Yolları

Türkiye bankacılık ve finans teknolojileri alanında ABD ve Avrupa’dan daha ileride. Dünyanın pek çok bankasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir