Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / SolBrella, Elektrik Üreten Şarj Şemsiyesi

SolBrella, Elektrik Üreten Şarj ŞemsiyesiTürk Mühendisinden Dünya Turizmine Büyük Buluş

Plajda şarjım bitti derdine son. Şemsiye ve gölgeliklerde Güneş Enerjisin den yararlanarak elektrik üretimi sağlayan SolBrella havuz başında, sahilde güneşlenirken her türlü elektronik cihazınızı şarj edebileceğiniz yepyeni bir ürün.

sarj eden semsiye

Cep telefonları, tabletler günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında olurken bu cihazların yaygınlığı şarj sorununu da beraberinde getirdi. Denizde, parkta, cafe de, sokakta yaşadığımız şarj ihtiyacına SolBrella çözüm oldu. Makine Yüksek Mühendisi Gökhan Kalaylı’nın fikri olarak ortaya çıkıp gelişen SolBrella şarj gereksinimi olan her türlü cihazınızı herhangi bir maliyete gerek duymadan şarj ediyor. Elektriğe ihtiyaç duymayan sistem turizm sektörünün yeni gözdesi.

Prizler Plajlara Taşındı

Son derece güvenli tasarımı ile risksiz enerji sağlayan , zorlu dış ortam şartlarına dayanıklı, kurulumu ve sökümü kolay, bakım ve tamir gerektirmeyen ekonomik bir ürün olan SolBrella, sadece şemsiyelerde değil, tente, branda, gölgelik, afet çadırları gibi ürünlerle beraber kullanılarak doğrudan kendi elektrik enerjinizi üretmenizi sağlıyor. Modüler yapısı ile genişleme imkanı olan SolBrella iki parçadan oluşuyor;

Güneş enerjisinden elektrik üreten papatya şeklindeki parça, şemsiye ve gölgelikler ile uyumlu tasarımı sayesinde kolayca monte ediliyor. Şemsiyenin direğine de bağlanabilen Bağlantı ve Şarj kutusu da üzerindeki iki adet USB soketi ile mobil cihazların kolayca şarj edilmesine imkan veriyor. İstenirse USB ile uyumlu içecek soğutucu , vantilatör , lamba vb ürünler de kullanılabiliyor. USB ile şarj edilen her cihazı SolBrella ile kullanabilirsiniz. İhtiyaç halinde otomobil araç çakmak soketi ile de sunuluyor. Böylece 12 V’da ile çalışan her türlü aksesuar ile uyumlu oluyor. Modüler yapısı ile değişik güçlerde enerji sunabiliyor. Standart ürün 12V 20 Watt enerji üretiyor.

İsteğe göre modüllerin sayısı artırılıp papatyayı daha da büyüterek daha büyük güçlere ulaşılabiliyor. Modüller farklı mimari ile birleştirilip , tekne, yat , düz tente , çatı, çadır, kamp karavanı gibi yerlerde kolaylıkla ve başarıyla kullanılıyor.

Sektörde Bir İlk

2012 yılında Türk Patent Enstitüsü Bilim Konseyi tarafından 7000 buluş arasından öne çıkan ilk 10 yerli fikir ve buluştan biri olan SolBrella aynı yıl patent belgesi almaya hak kazandı. 2012-2013 yılında tasarım, test ve üretim süreçleri tamamlanarak seçilmiş bazı tesislerde denemeleri yapılan ürün 2014 yaz sezonuna hazır.

Yeni, Ucuz ve Kolay ve Kazandıran Bir Sistem

SolBrella ile beraber, işletmecilerin kullanımına sunulan bir yenilik olan BASÇAĞIR ( PTC – Push To Call ) ile işletmeler büyük bir avantaj sağlayacak. Müşteriler, servis taleplerini SolBrella bağlantı kutusu üzerindeki butona basarak işletmeciye derhal iletebilecekler. Bu özellikle işletmeler daha az eleman ile daha hızlı ver verimli bir hizmet sunabilecek ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlayabilecekler. SolBrella’yı kullanan işletmeciler, çevre için önemli sera gazı etkisini azaltırken ekonomiye de çok ciddi bir katkı sağlayacaklar.

SolBrella Türk ve Dünya pazarında büyük ilgi görüyor.

Ürünün pazara ilk çıktığı Ocak 2014 Hotel ekipmanları fuarından sonra; özellikle yaz turizminin yoğun olduğu Yunanistan , İtalya , Fransa , İspanya gibi ülkelerden yoğun talep aldıklarını belirten Gökhan Kalaylı, Yunanistan ve İtalya’ya ilk ihracatlarını yaptıklarını söyledi.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Gökhan Kalaylı, 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Makina Yüksek Mühendisi olarak mezun oldum. Koç Holding, Yaşar Holding, Ata Holding gibi uluslararası firmalarda mühendis ve yönetici olarak çalıştım. Son beş yıldır, Enerji sektöründe, Elektrik Üretim Santralleri konusunda firmalara danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Üründen bahsedebilir misiniz, özellikleri nelerdir?

Ürünümüzün adı SolBrella. Güneşten korunmak için kullandığımız şemsiye ve gölgeliklerde, yine güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üreten bir sistem. İhtiyaç duyduğunuz her yerde yeteri kadar, temiz, güvenilir ve ucuz enerji sağlayan SolBrella, 2012 yılında Türk Patent Enstitüsü Bilim Konseyi tarafından 7000 buluş arasından öne çıkan ilk 10 yerli fikir ve buluştan biri. Aynı yıl patent belgesi almaya hak kazanan ürünümüzün 2012-2013 yılında tasarım, test ve üretim süreçleri tamamlanarak seçilmiş bazı tesislerde denemeleri yapıldı. Ve SolBrella 2014 yaz sezonuna hazır.

Son derece güvenli tasarımı ile risksiz enerji sağlayan, zorlu dış ortam şartlarına dayanıklı, kurulumu ve sökümü son derece kolay, bakım ve tamir gerektirmeyen ekonomik bir ürün olan SolBrella , sadece şemsiye değil; tente, branda, gölgelik vb ürünlerle ile beraber kullanılarak doğrudan kendi elektrik enerjinizi üretmenize imkan sağlayan yenilikçi bir üründür.

Modüler yapısı ile genişleme imkanı olan SolBrella iki parçadan oluşuyor ;

Güneş Enerjisinden elektrik üreten papatya şeklindeki parça, şemsiye ve gölgelikler ile uyumlu tasarımı sayesinde kolayca monte ediliyor.
Şemsiyenin direğine de bağlanabilen Bağlantı ve Şarj kutusu da üzerinde 2 adet USB soketi ile mobil cihazların kolayca şarj edilmesine imkan veriyor. İstenirse USB ile uyumlu , içecek soğutucu, vantilatör, lamba vb ürünler de kullanılabiliyor.

USB ile şarj edilen her cihazı SolBrella ile kullanabilirsiniz. İhtiyaç halinde, SolBrella, Otomobil Araç çakmak soketi ile de sunuluyor. Böylece 12Vdc ile çalışan her türlü aksesuar ile uyumlu oluyor. Solbrella, modüler yapısı ile değişik güçlerde enerji sunabiliyor. Standart ürün 12v-20Watt üretiyor.

İsteğe göre modüllerin sayısı artırılıp papatyayı daha da büyüterek daha büyük, güçlere ulaşılabiliyor. Modüller farklı mimari ile birleştirilip, tekne-yat, düz tente, çatı, çadır, kamp karavanı gibi yerlerde de kolaylıkla ve başarıyla kullanılıyor.

% 100 Türk buluşu olan SolBrella; sahiller, plajlar, havuzlar, tatil köyleri, restaurantlar, kafe, marketler, bakkallar , dağ ve yayla evleri, Kızılay çadırları, seyyar el arabaları, askeri sahra çadırları, güneşin olduğu elektriğin olmadığı her yerde uygulama alanları bulabilir.

  Kaşıbeyaz fast food markası yarattı

SolBrella ile beraber işletmelerin kullanımına sunulan bir yenilik olan BASÇAĞIR (PTC – Push To Call) ile işletmeler büyük bir avantaj sağlayacaklar. Müşteriler, servis taleplerini SolBrella bağlantı kutusu üzerindeki butona basarak işletmeciye derhal iletebilecekler. Bu özellikle işletmeler daha az eleman ile daha hızlı ve verimli bir hizmet sunabilecek ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlayabilecekler.

SolBrella’yı şemsiyeleri ve gölgelikleri üzerinde kullanacak işletmeler, çevre için önemli olan sera gazı etkisini azaltırken ekonomiye de çok ciddi bir katkı sağlayacaklar.

SolBrella fikri nasıl oluştu?

Bir gün, işten eve giderken cep telefonumdan her akşam rutin olarak dinlediğim bir radyo programının o akşam ki gündemine takıldım. Program sunucusu, ‘ Yaz tatili yaklaşıyor ve bu yaz için yaratıcı ne işler yapılabilir’ diye bir konu ortaya attı ve insanların email ve sms atmaları için onları bilgilendirdi. Tabii ki, bende yaz sıcakların etkisini gösterdiği o dönemlerde, ‘ yaz tatillerinde beni en çok ne rahatsız ederdi ve/veya insanları, aileleri en çok ne sıkıntıya sokardı?’ şeklinde o bir kaç dakika içinde düşündüm ve hiç tereddüt etmeden bu fikri kurguladım…

‘İnsanlar en çok neye ihtiyaç duyuyor ve arıyordu…’ Kafamdan bunları tek tek sıralamaya başladım;

Hepimiz için sahilde, havuz başında güneşlenirken elektronik cihazlarımızın şarjlarının bitmesi bir sorundur. Konakladığımız yerlere gidip gelmek ya da sıcakta arabanın içinde telefonun şarj olmasını beklemek ve bunun için arabanın çalışması daha da önemlisi sabahın erken saatlerinde kaptığımız şezlongların geri döndüğümüzde dolu olması keyfimizi kaçırır. Yine, kumsalda otururken içmeye başladığımız o soğuk içeceğimizin bir iki yudumdan sonra ısınmaya başlaması geri kalanını dökmemiz yeni bir sipariş vermemiz anlamına gelir .

Çocuğunuz var ise; ‘play station oynayacağım, televizyon seyredeceğim’ diyerek size zorluk çıkaracak, sahile gelmek istemeyecek, eğer sahilde ise de; otele veya pansiyona geri dönmek isteyecek, sizin gününüzü çekilmez hale getirecektir.

Bütün bu sorunlara kendimce nasıl çözüm bulunabilir sorusuna karşılık SolBrella ürünü zihnimde belirdi. Düşüncemi paylaştığım arkadaşım Mert Gülgeç ile birlikte, ürünün ticari bir değer haline gelmesine, karar vererek yola çıktık.

Ürünün geliştirme süreci nasıl oldu? Kimlerden destek aldınız?

Önce ürünün prototipini el ile imal ettik. Bu prototip ile saha testlerini ve ürün tanıtımlarını yaptık. TRT tarafından belgesel çekimi gerçekleşti ve Türkiye’nin ilk İnovasyon fuarında yer aldık. Fuar esnasında, insanlardan beklediğimizin çok üzerinde olumlu geribildirimler aldık. Gördüğümüz aşırı ilgili üretim sürecinin hızlanması gerektiği konusunda bizi daha da cesaretlendirdi. Güzel bir fikrimiz , insanlardan gelen yoğun bir ilgi, daha önce benzeri olmayan bir ürünümüz vardı .İhtiyacımız olan tek şey ise; patent süreçlerini tamamladığımız ürünümüz için fikrimize destek verecek, bize inanarak her türlü finansal ve teknik yatırımı yapacak güçlü bir kuruluştu. Bu arayışlarımız bizi ; ELPAŞ A.Ş firması ile bir araya getirdi. ELPAŞ A.Ş nin uzun yıllardır var olan kurumsal altyapısı, sektöre kattığı kaliteli ve hızlı hizmet anlayışı ile birlikte güçlü teknik donanımı; SolBrella markasının gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlarda sağlam bir şekilde yayılmasına olanak sağlayacaktı.

Bugüne kadar kaç ürün üretildi? Hangi firmalarla anlaştınız?

Ürünümüzün pazara ilk çıkışı 2014 Ocak ayında Antalya’da düzenlenen Hotel Ekipmanları fuarı ile oldu. Fuar sonrasındaki öncelikli hedefimiz tatil köyleri ve oteller oldu. Bu anlamda, belli başlı tatil köylerinde ürünün tanıtılması ile ilgili olarak kurulumlar gerçekleştirdik . Şu ana kadar 500 adet üretim yapılarak yurtiçi ve yurt dışındaki müşterilerimize ürünümüzü göndermeye başlamış bulunuyoruz.

2014 yılında ne kadarlık büyüme hedefliyorsunuz?

SolBrella daha öncesinde benzeri olmayan bir ürün. 2014 yılı, bizim için tanıtım ve hazırlık dönemi olarak geçecek. Ürünümüzü yurtiçi ve yurtdışında iyi bir şekilde tanıtmak için PR ve reklam çalışmalarına öncelik tanıyoruz . Bu yıl bizim için, satıştan ziyade kendimizi ulusal ve uluslararası arena da tanıtacağımız bir yıl olacak.

Yurtdışında görüştüğünüz ülkeler var mı? Hangileri?

SolBrealla, piyasa henüz çıkmasına rağmen; Yunanistan ve İtalya’ya ilk ihracatımızı yaptık. Yaz turizminin yoğun olduğu tüm ülkeler bizim için potansiyel pazarlardır. Özellikle; Yunanistan, İspanya, İtalya, Fransa, Ortadoğu ülkeleri gibi pazarlar öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Bu ürünün fiyatı nedir?

Standart Solbrella ürünümüz 250 TL fiyat’ dan satışa sunulmuştur. Bu fiyat; ürünün fiziksel yapısına, tasarımına ve işlevine bakacak olursanız oldukça ucuz bir fiyattır. Bu fiyatı belirlerlerken hedefimiz %100 Türk üretimi olan bu ürünümüzün yaygın bir şekilde kullanılabilmesini sağlamaktı. Solbrella’nın ağırlıklı müşterileri Hotel, Tatil köyleri ve Beach Club’lar olacağından yüksek miktarda alımlar göz önünde bulundurularak en uygun fiyatı belirlemeye özen gösterdik.

Yeni ürünler var mı üzerinde çalıştığınız bunlardan bahsedebilir misiniz?

Ürünümüze özel bir yazılım geliştirilmektedir. Bunun yanında ayrıca ‘ Akıllı Şarj Kutusu’ da 2014 Mart ayının sonuna kadar hazır olacaktır. Bu özelliklerle şemsiye veya gölgelikler altında oturan kişiler uzaktan ‘ Bas Çağır- PTC (Push To Call) ‘ özelliği yardımıyla sipariş verebilecekler. İşletmeciler, uzaktan kontrolle istediği Solbrella’lı Şemsiyenin enerjisini açıp-kapayabilecektir. Özellikle, Beach Club’lar bundan ticari bir gelir elde ettiklerinden, ücretini aldığı şemsiyenin enerjisini uzaktan açabilecek veya kapatabilecektir.

‘Akıllı Şarj kutusu’ nun içinde yeri mevcut olan Şarjlı Pil opsiyonu ile Solbrella’lı şemsiye ve gölgeliklerinizin gece ışıl ışıl yanmasını sağlayabilir, sahillerinizi gecede müşterilerinizin kullanımına açabilirsiniz.

Ferah POYRAZ
0 555 746 40 21Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Girişimcilik Ekosisteminde Öne Çıkan Trendler Neler Olacak?

Durgun olarak adlandırabileceğimiz 2018 yılını geride bıraktık. 2019 yılına ise girişimciler umutlu giriyor. Zira düşük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir