İş Fikirleri ve İş KurmakKariyer ve İş

Son Dönemin Yaratıcı Meslekleri

Bekar çalışanlara eş bulan ilişki danışmanları, katlanabilir motosikletle gelen özel şoförler, gurme tur rehberi, doğum fotoğrafçısı… Yaratıcı mesleklerin sayısı her geçen gün artıyor. En önemlisi artık bu hizmetler rahatlıkla alıcı buluyor…

GAZETE dağıtıcısı, köpek gezdiricisi, çöpçatanlık ajansında çalışan danışmanlar… Bunlar yıllardır sadece Amerikan filmlerinde gördüğümüz mesleklerdendi. Bugüne kadar eşine benzerine ancak filmlerde rastladığımız bu tür meslekleri artık Türkiye’de de görmeye başladık. Bunda elbette yaratıcı ve yenilikçi “Y kuşağı”nın etkisi büyük. Ancak dijital çağın bir üst nesil üzerindeki etkisini de göz ardı etmemek gerekiyor, işte son dönemin en yaratıcı meslekleri…

Mymacchiato, üniversite mezunu ve profesyonel hayatta çalışan insanlara, dating ve ilişki danışmanlığı hizmeti sunuyor. 2009 yılında Seçil Çakmak ve Sibel Şengül tarafından kurulan firma, müşteri ilişkileri yöneticileri aracılığıyla üyelerine birebir danışmanlık hizmeti veriyor, çiftler için buluşmalar organize ediyor.

Mymacchiato’nun farkının kapsamlı bir danışmanlık hizmeti vermesinden geldiğini belirten Seçil Çakmak, “Şimdiye kadar bini aşkın ilk buluşma organizasyonunda ilişki koçluğu, mekan, kıyafet, imaj danışmanlığı hizmetini bir arada verdik” diyor.

Tamamı iş dünyası temsilcilerinden olan Mymacchiato’nun üyeleri, İstanbul’da yaşayan, 25-57 yaş arası, üniversite mezunu, kendi işinin sahibi ya da kurumsal bir firmada yönetici pozisyonunda çalışan bekar kitleden oluşuyor. Üyelerin yüzde 40’ı yüksek lisans ve üstü eğitim düzeyine sahip.

EN BÜYÜK FAKTÖR ZAMAN

Üyelerin ajansa başvurmasındaki en büyük faktörü, zamansızlık ve ajandalarının dolu olması şeklinde açıklayan kurucu ortak Sibel Şengül, şunları söylüyor: “Hizmet verdiğimiz kitle, her ne kadar sosyal çevreleri geniş bile olsa kendi çevrelerinden çıkıp yeni insanlarla tanışma imkanı bulamayan ya da işyerinde çalışma arkadaşıyla ilişki yaşamaktan çekinen kişiler. Bu hizmeti bir konfor olarak gören de var. Her konuda işin uzmanına danışan bu kişiler özel hayatlarında aradıkları mutluluğu yakalamak için de bu konforu kaçırmak istemiyor.”

Adaylar beklentilerine uygun kişiyle “blind-date” (kör randevu) konseptinde tanışıyor. Üyelik başvurusu için firmanın web sitesinde yer alan soruları cevaplamak yeterli. Formu tamamlayan adaylara müşteri temsilcileri ulaşıyor. Son aşamada müşteri temsilcisiyle yüz yüze görüşme şartı olduğunu da belirtelim.

Tüm üyeleri birebir tanıdıklarını ifade eden Seçil Çakmak, “Başvuruları gizli tutuyoruz. Adaylar veritabanı üzerinden kendilerine uygun kişiyi seçmiyor, onlar için seçimi biz yapıyoruz” diyor.

Genellikle iş çıkışı organize edilen randevular İstanbul’daki şık kafe ve restoranlarda gerçekleşiyor.

Yaş gruplarına göre fiyatlandırma modeli uygulayan ajans, üyelik ücretini yıllık alıyor. 25-32 yaş için 2 bin 250,33-40 yaş için 2 bin 950, 41-57 yaş grubu içinse 3 bin 750 TL ücret söz konusu.
mymacchiato.com

DOĞUMDA FOTOĞRAF ÇEKİYOR

2007 yılında Fotodoğum’u kuran Vera Anahmias, başta doğum olmak üzere yeni doğan, aile ve bebek fotoğrafları çekiyor. Profesyonel çekimlerin ardından albüm, klip ve özel tasarımlar da hazırlıyor. Şu anda “doula” (doğum yardımcısı) eğitimi de alan Anahmias, “Böylece fotoğraflarını çektiğim hamilelerin bir çeşit doğum koçluğunu da yapabileceğim” diyor.

Anahmias’ın yaptığı çekimler çoğunlukla hamilelikten başlıyor. Stüdyoda ya da ailelerin evinde çekimler yapılıyor. Kimi zaman da faşadura (bebek giysilerinin hazırlanma töreni) ya da baby shower (bebek doğmadan bir süre önce yapılan parti) kutlamaları da dahil ediliyor. Ardından anne adayıyla doğumhaneye beraber gidiliyor ve doğumun şekline göre oradaki süreç devam ediyor. “Bebeğin banyosu, aile büyüklerinin tanışması, giyinmesi sırasında harika kareler çıkıyor” diyen Vera Anahmias, ertesi gün anneyi kendine gelmiş haldeyken tekrar çektiğini anlatıyor. Ve bu çekime aile fertlerini de dahil ettiğini ekliyor.

Yeni doğan çekimler bebeğin ilk 15 gününde gerçekleştiriliyor. Bebeği çeşitli aksesuarlarla süsleyerek kareleyen Anahmias, 40 günlük olduktan yani kameraya sabit bakmaya başladıktan sonra da çekimlere devam ediyor.

Çekimlerin bedeli 550 ila bin 250 TL arasında değişiyor. Aile, beklentisine ve ihtiyacına göre bir paket seçebiliyor. Bugüne kadar 250’den fazla doğumda fotoğraf çeken Vera Anahmias, üç kişilik sabit bir ekibin yanı sıra serbest fotoğrafçılarla da çalışıyor.
fotodogum.com

KİŞİYE ÖZEL GURME TUR

Artık işin uzmanından zevkinize özel gurme tur rehberliği almak da mümkün. Arzu Tutuk, İstanbul’daki etkileyici yürüyüş turları tasarlıyor ve rehberliğini yapıyor.

14 yıldır Turizm Bakanlığının kokartına sahip profesyonel rehber olan ve serbest çalışan Tutuk, “Bir şehri tanımanın en iyi yolunun iyi planlanmış bir yürüyüş turu olduğuna inanıyorum. Bunu da şehri çok iyi tanıyan, yürümeyi seven bir rehberin yapabileceğini biliyorum” diyor. Turları müşterileriyle birlikte tasarlayan Arzu Tutuk, paket programları olmadığını, her seferinde, her müşteri için farklı bir program yarattığını vurguluyor. Arzu Tutuk’un yüzde 90’ı Amerikalılar, yüzde 10’u da Avrupalılardan oluşan müşterileri en çok klasik Sultanahmet turu yapmak istiyormuş. Ardından Boğaziçi, Haliç, Eyüp, Balat, Fener, Kadıköy Çarşısı, Beyoğlu, Galata ve Süleymaniye geliyormuş. Birkaç kez İstanbul’a gelenler içinse farklı rotalar tasarlanabiliyor. Yemek rotası, Mimar Sinan’ın İstanbul’u, Orhan Pamuk’un İstanbul’u, İstanbul’un mezarlıkları, Yahudi Mirası bunlardan birkaçı…
walksinistanbul.com

MOTORLA GELEN ÖZEL ŞOFÖR

Motovale, alkol tüketen otomobil sahiplerine yönelik özel şoförlük hizmeti… İçki biraz fazla kaçırıldığında, otomobil kullanılamayacak kadar yorgun hissedildiğinde, “keşke aracımı almasaydım” denilen anlarda devreye giren Motovale, katlanabilir motosikleti ve eğitimli şoförüyle hizmet veriyor. Şirketin kurucuları Tunç Akdoğan ve Emirhan Şapoğlu, “Amacımız, kent insanının hayat standartlarını yükseltmek ve alkol-trafik ilişkisinin yaratacağı riskleri ortadan kaldırmaya katkıda bulunmak” diyorlar.

Motovale’den genellikle gece kulübü ve restoran müşterileri, düğün ve davetlere katılanlar, evde arkadaş ortamında alkol tüketenler yararlanıyor. Firmanın portföyünde yaklaşık 7 bin kişi var. Motovale’yi bir kere deneyenlerin sürekli müşteri haline dönüştüğünden bahseden Tunç Akdoğan, “Ayrıca tüm tanıdıklarına bizden bahsetmeleri işimizi ne kadar doğru yaptığımızı kanıtlıyor” diyor.

Motovale’nin şoför ekibi ince eleyip sık dokunarak seçiliyor ve hem güvenli sürüş hem de iletişim konularında eğitim alıyor. Şu anda 15 kişiden oluşan ekip hazirana kadar 30 kişiye çıkacak.

Bir buçuk yıldır ClubFinans ile işbirliği bulunan firma, büyük ölçekli bir alkol firmasıyla sponsorluk anlaşması yaparak sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmek de istiyor. Bu arada, Motovale’nin müşterilerin evlerine güvenli şekilde ulaşmalarım sağlamak için İstanbul’un seçkin restoran ve gece kulüpleriyle anlaşması olduğunu da belirtelim.

Hizmet bedellerinin mesafeye göre değiştiğini söyleyen Tunç Akdoğan, “Motosiklet özel şoförlük hizmetinin maliyetini düşürüyor ve taksiye verilecek gidiş-dönüş fiyatına yakın bir fiyatla hizmeti daha geniş bir kitleye sunabiliyoruz” diyor. motovale.com

DEV SAHNELER KURUYOR

Temizlenmesi gereken gökdelenler, ışıklandırılması gereken Boğaziçi Köprüsü, devasa sahne platform kurulumu için uzman dağcılardan pratik çözümler… İngilizce bilen, üniversite mezunlarından oluşan 25 kişilik bir ekip…

Ulaş Ersin, Bora Gürbüz ve Güneş Ergüden tarafından kurulan Yüksek işler, 2005’ten bu yana iple erişim ve rigging (asım) alanında faaliyet gösteriyor. Firma, prodüksiyon sektörünün sıra dışı ihtiyaçlarına etkin çözümler sunuyor.

Türkiye’nin en iyi tırmanıcılarını bünyesinde bulunduran Yüksek İşler, iskele, vinç, sepetli platformlar gibi geleneksel yöntemlerle erişilmesi imkansız veya verimsiz olan alanlarda endüstriyel tırmanış ve iple erişim yöntemleriyle çözümler sunuyor. Firma, Avrupa Emniyet Standartlarına bağlı kalarak inşaat, turizm, organizasyon, aydınlatma sektörlerine de hizmet sunmaya başlamış. 2011’de sahne ve gösteri dünyasının tek sertifikasyon sistemi olan PLASA NRC (National Rigging Certificate) belgesini de alan Yüksek İşler, sahne ve gösterilerin montaj ve asım işlerini de yapıyor.

2007’de gerçekleşen Boğaziçi Köprüsü Dekoratif Aydınlatma projesinde iple erişim hizmeti verdiklerini anlatan Ulaş Ersin, “Bu, Türkiye’de gerçekleşmiş en büyük iple erişim projesi oldu, işkolunun duyulmasını ve tercih edilmesini de sağladı” diyor.

Yüksek işler’in teknisyenlerinin dünyada geçerli olan sertifikalara ve dünyanın her noktasında çalışabilecek yetkinliğe sahip olduğunu da belirtelim…
yuksekisler.com

HAVALI BİR PARTİ İÇİN…

Partybul, eğlence kültürüne, gece hayatına dair bilinmesi gereken, ihtiyaç duyulan tüm bilgileri filtrelenmiş, kategorize edilmiş biçimde sunan bir site. Online parti ajansı olarak da hizmet veren Partybul, “DJ gelmedi, barmen hastalandı” gibi parti öncesinde, sırasında ya da sonrasında son dakika karşılaşılan sorunlara pratik çözümler üretiyor.

Parti tasarlamak, üretmek ve şık bir parti fikrini hayata geçirmenin başlı başına bir mesele olduğunu söyleyen Partybul kurucuları Ali Tufan Koç ve Sezer Savaşlı, “Tabak çanağından tutun da mekanına, müzik sistemine irili ufaklı herhangi bir partide ihtiyaç duyulacak her tür hizmet, ürün ve kişiyi tedarik ediyoruz” diyorlar.

Bir marka için 70-80 kişilik parti tasarlandığı da oluyor. Yine 8-10 kişilik bir arkadaş grubuna ev partisi de hazırlanıyor. partybul.com

YOYOKART İLE ARAÇ KİRALAMA

Yurtdışında oldukça yaygın olan “araç paylaşım” sistemini Türkiye’ye getiren YoYo, kullanıcılarına diledikleri zaman aradıklarında, ihtiyaçları kadar sürelerde araç kiralama imkanı sunuyor. Bir üyelik sistemiyle çalışan YoYo, araç sahibi olan ve olmayanlara makul fiyatlı ulaşım çözümleri sağlıyor. Bunu bir çeşit kısa dönemli araç kiralama hizmeti olarak görmek de mümkün…

Sistem, son model BMW 1 serisi ve MINI Cooper’ları istenirse bir saat ya da tüm gün kullanma imkanı sunuyor. Özellikle yüksek araç bedelleri, park yeri ve ücreti, vergiler ve kullanım maliyetlerinden bunalanlar, saati 19 TL’ye şehrin havalı araçlarını kullanabiliyor. Bu arada benzinin de bu tutarın içinde olduğunu belirtelim.

YoYo’nun kurucu ortaklarından Berkman Çavuşoğlu, trafikte 15 aracın daha az kullanılmasına imkan vermesi sebebiyle araç paylaşımı sisteminin trafik sorunu için de iyi bir çözüm olduğuna değiniyor. Çavuşoğlu, “Dünya ortalamasında bir araç sahibi günde ortalama 1.6 saat araç kullanıyor. Araçlar diğer 22.4 saat otoparkta duruyor. Araç paylaşımı üyeleri, araç sahibi olduğu dönemlere kıyasla yüzde 31 daha az araç kullanarak gereksiz yere uzun mesafe araç kullanmanın da önüne geçiyor” diyor.

Sistem şu anda Kanyon AVM, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi ve Özyeğin Üniversitesi’nde kullanılıyor.

TUGÇE ALTINSOY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu