Başarılı Girişimcilik

Sosyal Medya Alanları Kafe ve Restoranlarda Çok Popüler

Instagram Çılgınlığı

ARTIK küçükten büyüğe hemen herkesin bir sosyal medya hesabı var. Hepimiz en güzel fotoğraflarımızı göstermek, en mutlu anlarımızı sevdiklerimizle paylaşmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanıyoruz. Bu durum doğal olarak yeni iş fikirlerine de yol açıyor. Sosyal medyanın gücünü gören girişimciler yaratıcı fikirler ortaya atabiliyor. Birçoğumuz sosyal medyada gördüğümüz fotoğraflar sayesinde “Çok güzel mekân bende gitmeliyim!” diye içimizden geçiriyoruz. Sosyal medyada görünmenin dayanılmaz çekiciliğini kullanan bazı işletmeler bunu bir girişim haline getirerek misafirleri için ‘sosyal medya alanları’ oluşturuyor. Nedir bu sosyal medya alanları derseniz, her köşesinde farklı pozlarla farklı fotoğraflar çekip, sosyal medya hesaplarınızda paylaşabildiğiniz yerler olarak sorunuz yanıtlanabilir. Bu sayede mekânların müşteri potansiyeli artıyor. Son zamanlarda bu tarz kafelerin sayısı hızla çoğalıyor. Buralara yönelik ilgi de yoğun; fotoğraf alanlarında bir kare poz çektirmek için sıra beklediğiniz bile oluyor.

BLUM COFFEE HOUSE
Beyaz yakalılar tercih ediyor

Blum Coffee House

İstanbul Akaretler Caddesi’nde üç senedir müşterilerine hizmet veren Blum Coffee House iki kız kardeş olan Müge Cergel ve Hande Cergel tarafından açılmış. Farklı dizaynı ve sıra dışı atmosferi ile gelenlerin ilgisini çeken mekân, misafirlerine kendilerini rahat ve evinde gibi hissettiriyor. Kardeşlerden Müge Cergel, Blum Coffee House’un ana çıkış noktasının özgün olmak olduğunu belirtiyor. Doğallığa önem verdiklerini söyleyen Hande Cergel ise, “Mekân tasarımında kullandığımız renkler ve eskitme ahşap detaylar bu doğallığı vurgulamayı amaçlıyor” diyor. Misafirlere pozitif enerji ve mutluluk verecek bir ortam yaratmayı amaçladıklarını söyleyen Müge Cergel, “Misafirlerimiz Blum’da buldukları sıcaklığı kahvelerini yudumlarken keyifle sosyal medya hesaplarında paylaşıyor, Blum’un özgün köşelerinde fotoğraf çekerek anılarında yer vermesi bizi mutlu ediyor” açıklamasını yapıyor.

Günlük ortalama 200 kişiye hizmet verdiklerini söyleyen Hande Cergel, “Müşterilerimizin büyük çoğunluğu kahve seven, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemiş, bilinçli ve eğitimli beyaz yakalılar, freelance çalışanlar ve iş sahiplerinden oluşuyor. 25 yaş üzeri geniş bir kesime hitap ediyoruz” diyor. İşletmenin tasarım aşamasında ise No: 3 Mimarlık ile çalışan Cergel kardeşler bu çalışma sonunda hayal ettikleri kafeyi açtıklarını belirtiyorlar. Mekânda sıra dışı fotoğraf çekilebileceğiniz alanlar dışında salıncak köşesinde çocukluğunuza dönebilirsiniz. Franchise almak isteyen kişiler web sitesi üzerinden başvurularını yapabiliyor. Cergel kardeşler sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Uzun seneler finans ve danışmanlık sektörlerinde çalıştıktan sonra yaratıcılığımızı kullanabileceğimiz bir iş yapmak, bir marka yaratmak ve iki kardeş birlikte kendi işimizi kurmak amacıyla hayalimiz olan Blum Coffee House’u açtık. Topluma katkı sağlayacak, ticari amaçlarının yanı sıra değerleri ve manevi başarıları ile ön plana çıkacak bir iş projesi yaratmayı hedefledik.”

BUBBLE PUB
Müşteri kitlesi 15-35 yaş arası

Bubble Pub

Temmuz ayından beri faaliyette olan Bubble Pub, sosyal medyada en çok fotoğraf paylaşılan mekânlardan. Sosyal medyanın gücünden faydalanmak isteyen işletme sahibi Nour Abu Laban, “İşletmemizi tasarlarken ilk bakışta dikkat çekecek, insanlarda içeri girme isteği uyandıracak konforlu ve tatlı bir mekân olması için çalıştık” diyor. İnşaat mühendisi olmanın avantajını kullanarak ve arkadaşlarından yardım alarak ilerlediklerini söyleyen Laban, “Sosyal medyanın günümüzdeki yerinin farkında olduğumuz için kafenin her köşesini farklı bir fotoğraf karesi gibi tasarladık” diyor. İstanbul Taksim’deki kafenin planlanması ve açılması yaklaşık 6-7 ay sürmüş. Müşteri kitlesi 15-35 yaş arasında olan mekânda günlük ortalama 130-150 masaya hizmet veriliyor. İlgiden memnun olduklarını söyleyen Laban, “Gelen misafir sayımız başlangıçtaki beklentimizin üzerinde. Önceliğimiz müşteri memnuniyeti olduğu için her zaman müşterilerimizin kafemizden mutlu ayrıldığından emin olmaya çalışıyoruz, bu da müşterilerimizle aramızda bir bağ oluşturuyor” açıklamasını yapıyor.

FÎLBOOKS
Salıncak köşesi favori

FiLBooks

FiLBooks, kitapların, dergilerin, çocuk kitaplarının, bağımsız yayınların ve bazı aksesuarların yer aldığı bir kitapçı ve kafe. Aynı zamanda atölyelerin, sanatçı konuşmalarının, söyleşilerin ve başka kolektif etkinliklerin düzenlendiği buluşma noktası olan mekan İstanbul Karaköy’de. Dört yılı aşkın süredir hizmet veren işletme, sosyal medyada oldukça sık karşımıza çıkan bir mekân. İşletmenin organik olarak sosyal medya kitlesini oluşturduğunu söyleyen yönetici Cemre Yeşil Gönenli, “Mekânımızı tasarlarken birçok şeye özen gösterdik. Hem bir kitapçı hem bir kafe olarak hizmet vereceğimiz için her iki işlevimize de olanak sağlayan ve ruhumuzu yansıtacak bir yol izledik” diyor. Mekândaki bazı köşelerin müşteriler tarafından çok sevildiğini aktaran Gönenli, “Özellikle meşhur salıncak köşemiz misafirlerimiz tarafından çok sevildi. Mekân tasarımında Halükar Mimarlık ile birlikte ilerledik” açıklamasını yapıyor. FiL, daha çok fotoğraf sanat, tasarım ve yayıncılık hakkında ilgisi olan öğrencilerin ve genç kitlenin ilgi odağı. Kafenin sadece kahve içmeye değil, kitap bakmaya ve almaya gelen bir müşteri profili var. Gönenli, müşteri profilinin genç ve orta yaştan oluştuğunu belirtiyor. Kahve ve kitap seven herkesin FiLBooks’ta kendine bir alan bulabileceğini söyleyen Gönenli, günlük ortalama 100-250 kişiyi misafir ettiklerini söylüyor.

ATÎLER RESTORAN
PR yapmadan tanındı

Atiler Restoran

Atiler Restoran sosyal medyayla adını duyuran ve farklı fotoğraf köşelerine sahip olmasıyla geniş bir misafir kitlesi oluşturan bir diğer mekân. İşletme beş aylık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, sahipleri Özlem Yurtsever ve Atilla Yıldırım gösterilen ilgiden oldukça memnun. Farklı sektörlerde çalışırken İstanbul Etiler’deki bu mekânı hayata geçirmeye karar veren ortaklar mekânın tasarım ve dizaynı sürecinde özellikle sıcaklık ve samimiyete önem verdiklerini belirtiyorlar. Hakan Yarkın tarafından tasarlanan Atiler, özellikle geniş bahçesi ve büyük masalarıyla dikkat çekiyor. Sosyal medyanın gücüne inandıklarını söyleyen Özlem Yurtsever, “Sosyal medyamn aktif kullanımı dışında başka bir PR çalışması yapmamamıza rağmen, mekânı tanıtmada aldığımız yol, günümüz iletişim şeffaflığı ve pozitif gücünün bir göstergesi” diyor. Mekânın kulaktan kulağa yayılarak kendi kitlesini oluşturduğunu belirten Yıldırım ise “Koruluk içinde saklı mekânımız, grupların tercihi. Aile buluşmaları, iş yemekleri, doğum günleri, baby shower’ler, açık ofis çalışmaları, ekip toplantıları, mezuniyet buluşmaları gibi organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz” açıklamasını yapıyor. Mekan günlük ortalama 100 kişiye hizmet veriyor. İç mekân 75, bahçe 125 olmak üzere toplam 200 kişi oturma kapasiteli mekânda 10 adet 12 kişilik masif ahşap masanın bulunması aynı masa etrafında toplanmayı kolaylaştırıyor. Yıldırım sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Sosyal mecrada kullanmaktan keyif aldığımız #büyükmasalardosağırlar hashtag’i konuklarımızın tercihi iken 1#ezzethuydurbizde de kuvvetli bir tasvirimiz var.”

Instagram deneyim müzesi

Happy Hour TR, İstanbul Galata’da açılmış olan bir deneyim müzesi. Müze deyince aklınıza alışılmış müze konsepti gelmesin. Ayrı ayrı tasarlanmış odalardan oluşan bu merkezde ziyaretçiler, her biri farklı şekilde dekore edilmiş odalarda sosyal medya hesaplarını renkli bir dünyaya açma fırsatı buluyor. Ziyaretçiler ise daha çok sosyal medyayı aktif olarak kullanan gençlerden oluşuyor. Her odada farklı bir konseptte farklı pozlarla sosyal medya hesaplarınızı renklendirmeniz mümkün. Burada sarı balonlardan oluşan bir havuzu veya beyaz bulutların bulunduğu bir odayı görebilir bu alanlarda eğlenceli fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Happy Hour TR’nin giriş ücreti ise 56.50 TL.

Instagram köşeleriyle öne çıkan mekânlar

  • Atiler
  • Blum Coffee House
  • Bubble Pup
  • Voi
  • Noi
  • Emilia Cafe
  • June Bakeshop
  • Grace
  • Soft Haze
  • Heavenly İstanbul

Yeşim Oksay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu