Makaleler

Sosyal medya vezir de eder rezil de…

SOSYAL medya, bireylerin ve şirketlerin merak ettiği ve bir o kadar da korktuğu bir ortam haline geldi. Burada çok kolaylıkla puan kazanabilirsiniz ya da tersine rezil olabilirsiniz. İşte size bu tip taze bir olay anlatacağız.

Konunun içinde sosyal medya uzmanı bir gazeteci ve internet kullanıcılarından tepki gören bir marka var. Konumuz marka ya da gazeteci değil. Bu nedenle isim vermeyeceğiz. Onun yerine size “sosyal medya” ve “sosyal itibar” yönetimini anlatacağız.

Bahsettiğimiz eleştirilen marka, muhtemelen kendisi için pozitif bir imaj yaratmak üzere popülaritesi yüksek gazeteciyi şirketinde misafir ediyor. Sonrasında da gazetecinin bloğunda o markaya eleştirileri adeta cevaplandıran olumlu bir yazı çıkıyor.

SOSYAL MEDYA UZMANI

Bu marka sadece ülkemizde değil 2005 yılında İngiltere’de de tüketicilerden tepki görmüş ve bu nedenle AB Komisyonu’nun raporlarına konu olmuş. Ama gazeteci arkadaşımız bu konuları belki de vakti olmadığından atlamış gözüküyor. Çünkü atladığı konular arasında güvenlik de var.

Sosyal medyanın rezil eden yönü ortak akıl. Yani eski gazetecilik döneminde yazdıklarınıza gelen tepkiler siz ortaya çıkarmadıkça gözükmüyordu. Sosyal medyada ise gözüküyor. Üstüne üstlük gözüken ifadeler “ortak akıl” sayesinde bilgi üstüne bilgiyle katlanabiliyor.

Bu gazeteci arkadaşa da bu oldu. Yazdıkları arasında teknik açıdan doğru olmayan ifadeler yer alıyordu. Bunları cevaplayan güvenlik uzmanları olayı daha eleştirel hale getirdiler. Sonuçta gazeteci geri adım attı. Yazısını düzeltti. Kendi ifadesi gibi olan açıklamaları “şirketin söylediğine göre” şeklinde revize etti.

Olayın bizi ilgilendiren yönü işin “sosyal medya” ve “sosyal itibar” tarafı. Bugün önüne gelen “sosyal medya uzmanı” ya da “itibar yöneticisi” ama kendilerine “Hangi okulu bitirdiniz” ya da “Ne yüksek lisansı yapınca sosyal medya uzmanı olunuyor” ya da “Kaç yıllık sosyal medya uzmanlığı tecrübeniz var” diye sormamız mümkün olmuyor. Çünkü sosyal medya bir o kadar yeni.

Bahsettiğimiz marka, kendisi için olumlu bir adım atayım derken hem gazetecinin itibarına ufak bir kara nokta kondurdu, hem kendisinin durumunu yeniden hatırlara getirmiş ve tepkilerin üstüne yeni tepkiler yaratmış oldu.

Benzer bir yaklaşım bir başka büyük markamızdan gelmişti. Ünlü bir ozanımızın vefatını “şarkılarını şuradan dinleyebilirsiniz” mesajıyla verdiklerinde bir çok kişi tarafından “o ozanın vefatını kendi reklamı için kullanmakla” damgalandılar. Bu bir anda önemli olmayabilir ama tekrarı durumunda itibarı epeyce yontan bir duruma dönüşebilir.

Bu yüzden siz siz olun sosyal medyada popülist yaklaşım göstermeyin. Çünkü vezir de eder rezil de…

SAMİMİYET, DÜRÜSTLÜK, İLGİ…

Yazımızı sosyal medyadan bir yabancı firma hikayesiyle bitirelim. Bakın turk.in-ternet.com’da Kozan Demircan ile yayınlanan bir sosyal medya makalesinde neler anlatılıyor:

“Değeri 5 milyar doları bulan ünlü oyun firması Electronic Arts (EA) 2012’nin mart ayında çıkardığı Mass Effect 3 video oyunuyla oyuncuların beklentilerini karşı-layamadı. Okuyucuların sosyal medya tepkisini ise önemsemedi ve bir halkla ilişkiler atağıyla çözmeye çalıştı. Fakat tepkiler katlandı. Twitter mesajları ve forumlarda hızla tepki grupları örgütlendi. Bu gruplar önce Twitter’da oyunu sevmeyen tüketicilerle alay eden karikatürler ve videolar yayınlayan EA ve Bioware çalışanlarını köşeye sıkıştırıp sindirdiler. Zekice verilen cevaplar, ayrıntılı incelemeler, mantıklı açıklamalar ve profesyonelce hazırlanmış espritüel YouTube eleştiri videoları EA’in kurumsal inandırıcılığını yitirmesine neden olurken eleştirmenlerin saygınlığını da arttırdı.

Sonunda tepkiler öyle bir boyuta geldi ki oyunu eleştiren bazı gruplar yoksullara yardım kampanyaları düzenlemeye başladılar. Ayrıca Bioware çalışanlarına ‘Aslında sizi seviyoruz ve başarılı olmanızı istiyoruz, çünkü sizden güzel oyunlar istiyoruz, taleplerimizi dikkati alın’ mesajıyla birlikte hediyelik eşyalar gönderdiler.

Böylece EA birden amatör(!) bir karşı PR kampanyasıyla karşılaştı ve EA’dan yana olan web siteleri de itibar kaybına uğradıkları için geri adım atmak zorunda kaldılar.”

Şirketler sözümüz size: Bugün sosyal medyada atacağınız adımları, tecrübesi sizin yarınız kadar olmayan uzman ve şirketlere bırakmayın. Kartvizitlerine ve referanslarına güvenmeyin. Burada “sihirli” bir şeyler yok. Sosyal medya sadece samimiyet, dürüstlük ve ilgi bekliyor. Gerisi palavra…

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu