Makaleler

Sosyal medyada sözlerinize dikkat edin!

Sosyal medyada sözlerinize dikkat edin!

BİZ son 10-15 yıldır internetin hızı, getirdiği teknik olanaklar ve iş hayatımızı nasıl değiştirdiği, ticareti nasıl şekillendirdiği gibi konuları düşünürken, son 2-3 yılda ortalığı bir sosyal medya çılgınlığı kapladı.

Sosyal medya ülkemize Face-book ile geldi. Önce lise-üniver-site öğrencileri bu ortama girdi.

Sonra iş hayatının genç insanları, ardından da herkes bu ortamlarda yerini almaya başladı. İnsanlar özel hayatlarını yani kendi çevrelerini sanal ortama taşıdılar. Bu ortamda önceleri düşüncelerini, resimlerini, sonra videolarını paylaşmaya başladılar.

Ama gittikçe gelişen bu ortam artık sanallıktan çıkmış gözüküyor. Neden derseniz, geçen hafta dünya basınında yer alan haberler çok ciddi sonuçlardan bahsediyor. Bunlardan biri de Güney Kore’yle ilgili…

GÜNEY KORE ÖRNEĞİ

Güney Kore, komşusu (ve de rakibi) Kuzey Kore’nin aksine demokratik bir ülke olarak tanımlanıyor ama 24 yaşında Park Jeong-Geun sadece 1 tweet nedeniyle 7 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Park’ın suçu, ağustos ayında @uriminzok kullanıcı koduyla Tvvitter hesabı açan Kuzey Kore hükümetinin geçen ay ölen liderleri için “Çok yaşa Kim Jong-Il” şeklindeki tweet’ini yeniden tweet etmesi. Bu olayın hemen arkasından Güney Kore güvenlik güçleri tarafından tutuklanan Park, Güney Kore Sosyalist Partisi’nin kayıtlı üyesi olmasına rağmen Kuzey Kore’yi “hastalıklı” yönetimi nedeniyle eleştiren biri. Ama yine de Kuzey Kore’yi övmenin suç kabul edildiği Güney Kore kanunları yüzünden tutuklu durumunda.

BU İŞİN ‘ŞAKASI’ YOK

Bu tür olaylar sadece Uzakdoğu’da görülmüyor elbette. Demokratik olmakla övünen İngiltere ve ABD’de yaşanan iki farklı olay da aynı kapsamda. İlk olayda bir İngiliz’in havalimanını bombalama şakası yaptığı için başı dertte. 2003’te düzenlenen tn-giliz İletişim Yasası’na göre, elektronik haberleşme sistemlerinden tehditkâr mesajlar yollamak suç kabul ediliyor. Paul Chambers, bu mesaj yüzünden 2010 yılı ocak ayında 985 sterlin ceza almış durumda. Twitter’da 600 kadar takipçisi olan Chambers “şaka yaptığını” belirterek kararı ikinci defa temyiz etmiş ve sonucu bekliyor.

Diğer olaysa ABD’den. 26 yaşındaki Leigh Van Bryan “Bu hafta boşum, Amerika’ya gidip orayı yıkmadan önce dedikodusu olan var mı” şeklindeki tvveet’i nedeniyle, Home-land Securtiy olarak adlandırılan Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı tarafından kız arkadaşı Emily Bunting ile birlikte Los Angeles Havalimanı’nda 12 saat bekletilip bagajları didik didik arandıktan ve bu arada terörist muamelesi gördükten sonra ülkesine geri gönderildi…

Bryan havalimanında, kendisinin daha önce yazdığı ve Marlyn Manroe’nun mezarını kazabileceği şeklindeki tweet’inin de sorulduğunu anlatıyor.

Şimdi bu satırları okuyan sizler çok komik olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak anlaşılan demokratik bile geçinseler, çeşitli ülkelerin yönetimleri sosyal medyayı fazlasıyla ciddiye alıyor. Şakaları bile didik didik ediyorlar. Bu nedenle siz siz olun, eğer sosyal medya kullanıcısıysanız dilinize (pardon parmaklarınıza) sahip olun, ileri geri konuşmayın.

MUSA SAVAŞ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu