Makaleler

Sosyal medyadaki en etkin iş insanları

Türk iş dünyası gün geçtikçe sosyal medyada daha etkin hale geliyor. Twitter’da takipçi sayısı 100 bini aşan iş insanları var. İlk sıradaki Abdürrahinı Albayrak’ın takipçi sayısı 426 bine ulaştı. En çok tweet atan isim ise Bahaeddin Nakiboğlu. Bu arada Instagram da yavaş yavaş iş dünyası tarafından kullanılmaya başladı.Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de internetin yaygınlaşması sosyal medya kullanımını artırıyor. Öyle ki 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısının olduğu Türkiye’de 36 milyon da aktif Facebook hesabı olduğu söyleniyor. Araştırmalar gösteriyor ki, Türkler günde 2,5 saatin üzerinde zamanı sosyal medyada geçiriyor. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook. Onu Twitter, Google+ ve Linkedln takip ediyor.

sosyal medyada en etkin is insanlari

INSTAGRAM SIRALAMASI

Instagram da yavaş yavaş iş dünyası tarafından kullanılmaya başladı. Kiıni iş insanı burada yemek fotoğrafları paylaşıyor, kimi ise çektiği manzara fotoğraflarını yayınlıyor.

instagrarnda en çok takipçisi olanlara baktığımızda ilk sırada 47 bin 650 takipçiyle ve açık ara farkla Arzu Sabancı’yı görüyoruz.

Sabancı’nın ardından 28 bin 266 takipçiyle Sina Afra ve 24 bin 674 takipçiyle Erdal Matraş geliyor.

En çok gönderi yapanlar arasında ise ilk üçe iş kadınları yerleşmiş durumda, ilk sırada 2 bin 275 gönderiyle Mudo CEO’su Barış Karakullukçu yer alıyor. Onu Park Bravo Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Ozcoban ve Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton takip ediyor.

İş dünyası ise sosyal medyaya biraz mesafeli yaklaşıyor. Facebook hesabı açmak henüz çok yaygın değil. Ancak Twitter’ı pek çok iş insanı kullanıyor. Özellikle Gezi Parkı eylemleri sırasında, sosyal medyaya direnen iş insanlarının da takipçi olmak için Twitter’da hesap açtıkları görüldü.

Peki Twitter’da en etkin iş insanı kim?

LİDER ALBAYRAK

Twitter’da en çok takipçisi olan kişiler sıralamasına baktığımızda ilk ikinin geçen yılla aynı olduğu görülüyor. Abdurrahim Albayrak geçen yıl 309 bine yakın olan takipçi sayısını 426 binin üzerine çıkarmış durumda.

Albayrak’ı, geçen yıl 186 bine yakın olan takipçisini bu yıl 269 bine ulaştıran Ümit Boyner takip ediyor. Üçüncülük ise Sina Afra’dan Promoqube kurucu ortağı Özgür Alaz’a geçmiş bulunuyor. Alaz’ın 134 bine yakın takipçisi var.
Twitter’daki en etkin 50 iş insanı listesinde bu yıl geçen yıla göre 18 değişiklik var. Geçen yıl olmayıp da bu yıl listeye girenler içinde direkt ilk 10’a yerleşen Özgür Alaz, Levent Erden, Cefi Kamhi, Cem Boyner ve Mustafa Aydın dikkati çekiyor. Listeden çıkanlar arasında dikkat çekenler ise geçen yıl 20’nci sırada yer alan Burak Elmas ile 30’uncu sırada yer alan Nafi Güral. Bu arada liste içinde en büyük sıçramayı ise 40’ıncı sıradan 14’ün-cü sıraya yükselen Memduh Boydak’m yaptığını belirtelim.

TAKİP EDENLERDE DURUM

Twitter’da en çok kişiyi takip eden iş insanı ise Alphan Manas. Manas, 2 bin 48 kişiyi takip ediyor. Ardından 2 bin 44 kişiyi takip eden Serdar inan ve bin 960 kişiyi takip eden Hakan Akbaş geliyor.

Takip ettiği hesap sayısı çok az olan isimler de var. Örneğin takipçi sayısı 3 binlerde olan TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz sadece TÜSÎAD’ı ve TÜSÎAD Görüş Dergisi’ni takip ederken, İmam Altınbaş sadece Çarşı, Altınbaş ve Göztepe Spor Kulübü hesaplarının takipçisi. Takipçisi olmasına rağmen kimseyi takip etmeyenler de bulunuyor. Örneğin Emre Kurttepeli ve Zeki Konukoğiu hiç kimseyi takip etmiyor.

EN SOSYAL NAKİBOĞLU

Twitter’da etkinlik göstergesi olarak genelde takipçi sayısına bakılıyor ama takipçi sayısında ilk üçte olan isimlerden sadece Özgür Alaz’ın hatırı sayılır miktarda tweet’i var. Abdurrahim Albayrak ile Ümit Boyner’in tweet sayısı çok fazla değil. Oysa tweet sayısı ne kadar sosyal olunduğunun göstergesini oluşturuyor.

Geçen yıl en çok tweet atarak öne çıkan isim, Nakiboğlu ailesinin genç temsilcilerinden, Naksan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bahaeddin Nakiboğlu’ydu. Nakiboğlu, geçen yıl 18 bine yakın olan tweet sayısını bu yıl 22 binin üzerine çıkardı ve bu alandaki liderliği elinden bırakmadı. Bu alanda ikinci ve üçüncü de değişmedi. Fatih İşbecer ve Sina Afra, attıkları tweet’lerle Nakipoğlu’nu takip etti.

Ömer Aras, Zeki Konukoğiu, Mustafa Taviloğlu ve İdil Yiğitbaşı ise hiç tweet atmayan ancak Twitter’da hesabı bulunan iş insanları olarak dikkat çekti.

insan-2

Fatoş Bozkuş / Ekonomist DergisiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu