Pazarlama ve Satış Taktikleri

Sosyal medyayı takip ne işe yarıyor?

CRM pazarı dünyada 20 milyar dolarlık büyüklüğe sahip. Bu pazarın en büyük şirketlerinden biri ise Salesforce. 2012 yılından beri, Salesforce’un Türkiyedeki yetkili satıcısı olan Cloudteam, iki yılda gösterdiği çabayla Salesforce iş ortakları için örek gösterilen bir model olmuş.

CRM ürün ve çözümleri alanında beş ana ürün gruplan olduğunu söyleyen Cloudteam Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yardımcısı Funda Vural, bunların satış, servis, pazarlama, uygulama pazar yeri – Appexchange ve geliştirme platformu, IT yardım masası olduğunu anlatıyor.

Cloudteam

Aslında Salesforce’un ilk çıkış noktası, satış gücü otomasyonu. Servis yönetimi/müşteri hizmetleri, e-posta, sosyal ve mobil pazarlama, bulut uygulama geliştirme, kurumsal sosyal ağ, IT yardım masası hizmetleri ve bulut bilişim uygulamaları pazar yeri olan Appexchange ürünleri içinde yer alıyor. Appexchange platformunda bin 700’ün üstünde kurumsal uygulama bulunuyor ve müşterilerin istekleri doğrultusunda geliştirdikleri bu uygulamalarla onların yanında çözüm ortağı olarak yer alıyor şirket. Cloudteam’in en iddialı hizmetlerinden biri ise dünyada internetteki 750 milyon kaynağı dinleyerek size bunu raporlaması. Sadece olumlu-olumsuz olarak da ayırmıyor konuşmaları. Sosyal medya, bloglar ve tüm internet sitelerinde sizin verdiğiniz kelimeler taranıyor ve tüm konuşmalar raporlanıyor.

Peki bu ne işe yarıyor? Öncelikle satış ve servis yönetiminde kullanılabiliyor. Çünkü müşterinin beklentileri anlık olarak görülüyor. Örneğin yaptığınız takipte bir ürününüzün öne çıkacağını fark edip, o ürünle ilgili satış artırıcı kampanyalar düzenlemeye sizi götürebiliyor. Ürünün daha iyi nasıl olması gerektiği konusunda müşterilerin konuşmaları takip edildiği için, ürün geliştirme maliyetlerini de düşürebiliyor bu hizmet. Tabii şikayet yönetimi için de önemli bir kaynak. Bu hizmetlerinin bir nevi internet takip ajansı hizmetine benzediğini söyleyen Vural, bu hizmeti 24 dilde, coğrafya ile sınırlandırarak verebildiklerinin de altını çiziyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu