Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Sosyal Sorumluluk – Yardımseverlik – Viral Reklamın Kralı

Sosyal Sorumluluk – Yardımseverlik – Viral Reklamın KralıSosyal sorumluluk var, yardımseverlik var, viral reklamında alası var.

Karlı günlerde üşüyen sokak hayvanlarının mağaza içine sığındığı fotoğraflar sosyal medyada hızla yayıldı. Penti, Gratis, Oysho, Migros sokak hayvanlarına kapılarını açan zincirlerden sadece birkaçı. Duyarlılık çığ gibi büyüyor.

TİTREMEDEN itremeden dışarıda yürümenin zorlaştığı şu günlerde en fazla ilgimizi çeken şeylerden biri de hava durumu bültenleri. Kar yağacak mı, hava kaç derece olacak, yağmur şiddetlenir mi gibi pek çok sorunun cevabını arıyoruz. Hava koşullarının ağırlaşacağı saatler öncesinden belli olunca evimize vakitlice ulaşmak için yollara düşüyoruz. Kombinin derecesini biraz daha yükseltip, sobamıza fazladan biraz daha kömür atıyoruz. Bunları yaparken o kadar kendi derdimize düşüyoruz ki sokakta yaşayan hayvanları unutuyoruz çoğu zaman. Onların üşüyebileceği, yemek ve su bulamayacakları aklımıza gelmiyor. Neyse ki, onları unutmayan insanlar ve şirketler var. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, şu soğuk günlerde içimizi ısıtan cinsten. O kadar hızlı yayılıyor ki bir fotoğraf, yüzbinlerce beğeni alıp, haberlere konu olabiliyor. Güzel şeyler görme ihtiyacımızdan mı yoksa unuttuğumuz bir şeyi hatırlamanın sevincinden mi bilinmez. Bildiğimiz şey şu ki, bu fotoğraflar ve yapılan yorumlar çok hızlı karşılık buluyor.

SOSYAL MEDYADA YAYILDI

Geçen hafta Oysho mağazasından paylaşılan bir fotoğraf Twitter’da gündeme oturdu. Fotoğrafta kediler, Oysho ürünleri içinde yatarken görülüyordu. Belli ki mağaza çalışanlarının kedilerin soğukta donmasına içleri el vermemiş, onları mağazanın içine almıştı. Fotoğrafın yayılmasıyla sosyal medya tabiri caizse tam anlamıyla karıştı. Bu davranışı kutlayan kadar yeren de oldu ve Twitter’da “#OyshodanAlışverişYapmıyoruz” hastag’i açıldı. Hastag’in altına yapılan yorumlar o kadar çoktu ki,  Twitter Türkiye gündemine girdi.

Ancak bütün yorumların kötü olduğu sanılmasın. Aksine insanlar bu hastag’i kullanıp markaya teşekkür mesajları yolladı. Oysho Türkiye de bunun üzerine Twit-ter hesabından bu davranışı destekleyen bir açıklama yaptı. Sadece Oysho mu, hemen hemen aynı günlerde Penti ve Gratis mağazalarından da benzer görüntüler geliyordu. Hatta Bakırköy’deki Atrium AVM girişinde, üstlerinde battaniyelerle yatan köpeklerin fotoğrafı kısa sürede viral haline gelip Dailymail, 9Gag gibi dünyaca ünlü sitelerde yayınlandı.

YORUMLAR OLUMLU

Atrium AVM Genel Müdürü Nezih Altınkök’e ulaştık ve fotoğrafın arkasındaki hikayeyi sorduk. Hayvan severler tarafından o bölgede bakılan köpeklerin etkili kar yağışı sonrası donma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını anlatan Altınkök, “Bölgemiz hayvan severlerinin canlıların korunması konusundaki girişimlerine destek olduk” diyor. Bu davranışları nedeniyle olumsuz bir tepki almadıklarını söyleyen Altınkök, genelde hep olumlu geri dönüşlerle karşılaştıklarını belirtiyor. Fotoğrafın internette çok hızlı yayıldığını hatta yurtdışmdaki haber sitelerine konu olduğunu hatırlattığımızda Altınkök, bu kadar ilgi göreceklerini tahmin etmediklerini söylüyor. İnanılmaz bir sevgi seli yaşandığını kaydeden Al-tınkök, “Bölgemizden, yakın çevremizden, çevre ilçelerden hatta İstanbul dışından birçok teşekkür telefonu aldık. Tabi ki, bundan ziyadesiyle etkilendik ve duygulandık” diye konuşuyor.
YURTDIŞINDA DA HABER OLDU

Bir diğer sıcak fotoğraf da bu yakınlarda Penti’nin Göktürk mağazasından geldi. Köpeklerin mağaza içinde uyuduğunu gösteren fotoğraflar gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında binlerce kez paylaşıldı, beğeni aldı. Konuyla ilgili 4252 adet içerik girildi. 9gag hesabından yapılan paylaşım ise Instagram’da 1.2 milyon like ve 13 bine yakın yorum aldı. Penti Perakende Grup Başkanı Mert Karaibrahi-moğlu, firma olarak ellerinden geldiğince çevrelerine duyarlı bir marka olmaya çalıştıklarını ifade ediyor. “Son dönemde gündeme gelen Göktürk mağazamızın yanı sıra diğer mağazalarımızda da bu tür görüntülere rastlamak mümkün” diye konuşan Karaibrahimoğlu, bu tür görüntülerle ilgili paylaşımlar ve güzel yorumlar aldıklarını anlatıyor. Şimdiye kadar konuyla ilgili sosyal medya paylaşımlarının Penti’ye hep takipçilerinden geldiğini vurgulayan Karaibrahimoğlu, “Biz sadece konuyla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla repost ya da retvveet yaptık” diyor. Bu kadar güzel yansımalar almalarının sebebinin ise işin doğallığı ve samimiyeti olduğunu belirtiyor.

  Ürün, Hizmet ve Siyaset Pazarlamasında Sosyal Psikolojinin Rolü

“SATIŞ DEĞİL CAN ÖNEMLİ”

Gratis mağazasının girişindeki paspasta huzurla uyuyan köpeklerin fotoğrafı da sosyal medyada ilgiyle karşılandı. Gratis CEO’su Bahadır Özbek konuyu, “Aslında herkeste olması gereken hayvan sevgisi ve özellikle zor iklim şartlarında gösterilmesi gereken şefkatin çalışanlarımızda olduğunu gördükçe biz de mutlu oluyoruz. Duyarlı davranan mağaza çalışanlarımız, imkânları çerçevesinde sokak hayvanlarına da sahip çıkıyor” şeklinde değerlendiriyor.

Oysho örneğine geri dönecek olursak mağazalara kedi ve köpeklerin sokulmasından hoşlanmayan pek çok kişi de var. Hatta bir daha bu mağazadan ya da markadan alışveriş yapmayacağını beyan edenler de oluyor. Bu nedenle bu gibi yorumların satışa yansıması konusuna nasıl yaklaştıklarım merak ediyor ve soruyoruz. Özbek’in bu konudaki tavrı net. “Hayvanları, özellikle ihtiyaçlan olduğu zorunlu anlarda korumanın, marka imajına ya da satışa etkileri ile değerlendirilmesini doğru bulmuyoruz” diyen Özbek, “Eminiz ki çalışanlarımız da bu düşüncelerden bağımsız, sadece doğru olanı yaparak yardım etme arzusu ile hareket ediyorlar” diye devam ediyor.

“DUYARLI BİR TOPLUMUZ”

Atrium AVM Genel Müdürü Nezih Altınkök de hayvanlara yardım ederken ticari bir kazanç düşünmediklerinin altını çiziyor: “Destek verirken, hiçbir şekilde AVM’nin çıkarları ve ticari kazancı bir an için bile düşünülmedi” diyen Altmkök, alman memnuniyet verici geri dönüşler olduğunu ve bunların kendilerini heyecanlandırdığını anlatıyor. Altmkök AVM’nin kamuoyunda sempatik bulunmasının ve çarşının hayvan sevgisiyle anılmasının mutluluk verici olduğunu belirtiyor. İyilik kartopu misali, ilerledikçe büyüyor. Penti, Gratis, Oysho, Atrium AVM’yi dillendirdik yazımızda ama sosyal medyada fotoğraflarına rastladığımız adını bilmediğimiz bir kitapçı, nerede olduğunu çıkaramadığımız bir beyaz eşya mağazası gibi pek çok yer kedi ve köpeklere sahip çıkıyor. Bahadır Özbek duyarlı ve yardımsever bir toplum olduğumuza dikkat çekerek bu tür davranışların sosyal medyada paylaşıldığını ve paylaşıldıkça da bu davranışı sergileyenlerin çoğaldığını anlatıyor. Biz de yıllar önceye giderek yazımızı bitiriyoruz. Jack Nicholson ve Helen Hunt’ın başrollerini paylaştığı 1997 yapımı “As Good As It Gets” adlı filmin vurucu sahnelerden birini hatırlatalım. Jack Nicholson’dan ilhamla, belki de bu davranışlar başkalarının daha iyi olmak istemelerini sağlar.

Markaya sahip çıktılar

Sosyal medya, düşüncelerinizi başkalarına ulaştırmada önemli bir araç.

Hele ki Twitter en fazla etkileşimin yaşandığı yerlerden. Bu nedenle pek çok firmanın resmi bir Tvvitter hesabı var. Hayvanların mağazalara sığınmış haldeki fotoğrafların Twitter’da paylaşılması ile başta Oysho olmak üzere pek çok marka teşekkür yağmuruna tutuldu. İşte onlardan bazıları…

■ @Pwahrenheit: #oyshodanalisverisyapmiyoruz Ben Oysho’ya hiç girmedim. En yakın zamanda birine gidiyorum. Erkekler için ürün yoksa bile hediyelik alırım.

■ Oheryerdeyiz: Bu görüntü için özellikle Teşekkürler. En kısa zamanda hediye amaçlı alışveriş yapıyorum.

■ (Sasljjazz: Kızıltoprak Gratis’e teşekkürler #gratis #hayvanhakları #kedileresahipçıkanlar #kedi #kartonev #kedievi #kediyuvası

■ @reyhannkonak: Teşekkürler ©GratisTr İzmir/Buca Şirinyer şubesi. Küçücük patilere yuva olan böyle güzel işISetmelerden alışveriş yapın.

■ @sevdalinakisler: Beşiktaş Koton Mağazası çalışanlarından insanlık örneği üşüyen kedi ve köpekleri içeri aldılar.

MERAL CANDAN / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Amazon, Aliexpress ve Ebay Üzerinden Satış Yapma Tüyoları

Dünyanın teknoloji devleri Türkiye’nin e-ticaret pazarından pay almaya yönelik adımlar atmaya devam ediyor. eBay, 2011 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir