İş Fikirleri

Spor Sektörüne Yatırım Yapmak

SPOR
Sağlıklı yaşam bilinci büyütüyor

Günümüzün en önemli trendlerinden biri sağlıklı yaşam. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri de spor. İnsanların giderek bilinçlenmesi ve sağlığa verilen önemin artması ile birlikte spora olan ilgide de gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde peşi sıra açılan spor kulüplerinin yüksek doluluk oranına ulaşması da bu resmi destekleyen bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

Bundan 10 sene önce yaklaşık 10 bin adet olan tenis raketi pazarının bugün 50 binli rakamlara ulaşmış olması bu gelişime bir örnek olarak gösterilebilir. Bununla bağlantılı olarak spor giyim pazarını da hızla büyuyor. Son 10 yıldır çift haneli büyüyen pazarın toplam büyüklüğünün 1 milyar Euro’ya yaklaştığı tahmin ediliyor.

1. Nüfusumuz son derece genç ve gelecekte yaşanacak büyümenin en önemli motoru bu genç nüfus olacak.

2. Spor yapmak artık bir lüks değil gerçek bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Bu da doğal olarak spor salonlarına olan ihtiyacı artırıyor.

3. Şu an Türkiye’de spor yapanların yalnızca yüzde ikisi spor salonlarını kullanıyor. Bu rakam AB ülkelerinde yüzde 10’un üzerinde. Bu da alınacak yolu gösteriyor.

3. Sadece salon sporlarında değil, tenis, kayak, sörf ve dağcılık gibi bireysel sporlarda da ciddi bir ilgi söz konusu, iş hayatının yarattığı stresten kaçanlar outdoor sporlara daha fazla yöneliyor.
4. Şu anda Türkiye’de kişi başına spor harcaması sadece 8 Euro. Bu rakam Bulgaristan’da 45 Euro, Yunanistan’da 65 Euro, Avusturya’da 150 Euro, Almanya’da ise 180 Euro civarında.

Bayilik bu alana girmek için en kolay çözüm. Hemen her marka bayilik sistemiyle çalışıyor. Pazarın en önemli ismi olan Adidas’ın 168 bayisi bulunuyor. Mağaza sayısında sürekli büyüyen şirketin bayilik maliyeti mağazada uygulanacak konsepte göre değişiyor. Fakat 250-300 TL arasında yatırımdan söz edebiliriz.

SPX, 21 mağazasıyla bireysel, teknik spor malzemeleri ve sörf-sokak giyimi satarak kategorisinde lider olmuş bir marka. Yıllık iki milyon ziyaretçi sayısına sahip şirket, önümüzdeki iki yıl içinde beş yeni mağaza açacak. Markanın yatırım bedeli ise 200 bin dolar.

Yaklaşık 40 uluslararası markanın ithalatını gerçekleştiren Delta Bisiklet, Türkiye geneline bayilik veriyor. Ana bayi ve tali bayi olmak üzere iki tip bayiliği bulunan Delta’nın ana bayiliği için 200-300 bin Euro, tali bayilik için ise 50-100 bin Euro yatırım yapılması gerekiyor.

Sadece kadınların üye olabildiği B-fit spor merkezi, Türkiye’de 6 yıl önce kuruldu ve 200’ün üzerinde şubeye ulaştı. Şirketin franchise bedeli ise 35 bin TL.

Açılacak spor mağazasının büyüklüğüne göre değişiyor. 250 bin TL ile 300 bin Euro arasında bir yatırım gerekiyor.

Olgar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özhun Olgar

“Türk insanının spor alışkanlığı yavaş ama sürekli gelişen bir ivme yakalamış durumda.
Bundan 10 sene önce Türkiye’de tenis raketi pazarı 10 bin adetken bugün 50 bin adede çıktı!’

Life GYM Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Duman

“İstanbul’da büyüyen sektör Anadolu’ya da yayılıyor. En çok bayiliklerle büyüyecek. Büyük kentlerde site yaşamı da spor merkezlerinin büyümesinde lokomotif rol oynuyor. Sağlıklı yaşam bilinci sektörü daha da öne çıkaracak”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu