Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Sporsever girişimciler için iş fırsatları

Sporsever girişimciler için iş fırsatları

Aktif yaşam ihtiyacı bu alana yönelik yeni iş fırsatlarının da artmasına yol açtı. Bu alanda gelecek vaat eden girişim fikirleri çok önemli. Yeni ürünler ve markaların bayiliklerini topladık…

Sporsever girişimciler için fırsat var

GÜNÜN yaklaşık 10 saati masa başında bilgisayar karşısında oturan beyaz yakalıların hareketli a ktivitelere yönelik talebi ve Avrupa’da obezite oranı en yüksek ülke olmanın ortaya çıkardığı zorunluluk nedeniyle ülkemizde spor yapma gereksinimi her geçen gün artıyor.

Bu durum spora dair her türlü ürünün, yatıranın ve fikrin önem kazanmasına yol açıyor. Spor ekipman ve donanımları, spor giyim ve aksesuarları, gıda takviyeleri ve outdoor ekipmanları gibi spora dair tüm ürünlerin pazarı her geçen gün büyüyor.

Girişimciler için piyasaya yeni çıkan ürünleri, yerli üretimleri ve bayilik verecek firmaları derledik…

ZUMBA TÜRKİYE

Yeni marka yolda

Zumba Wear markasının üç yıldır Türkiye distribütörlüğünü yapan Zumba Wear Türkiye’nin satış noktası İstanbul Mecidiyeköy’de. Sadece zumba sporuna yönelik kıyafetler satan firma, hem online hem de mağaza üzerinden tüm Türkiye’ye gönderim yapabiliyor. Yakın zamanda bir alt marka çıkararak bayilikler vermeye başlayacaklarının söyleyen firmanın Türkiye Distribütörü Seval Ergun, bu sporun dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaştığının altını çiziyor.

Zumba sporunun tercih edilmesinin en büyük nedeni, zayıflamaya yönelik ve parti havasında geçen bir antrenman yöntemi olması. Bu nedenle spor salonlarındaki zumba derslerine katılım sayısı oldukça yüksek.

Ergun’dan edindiğimiz bilgilere göre, Türkiye’de zumba eğitmeni sayısı 1.500-2 bin civarında. Her eğitmenin 30’a yakın öğrencisi olduğu düşünüldüğünde sporun yaygın olduğu söylenebilir. Ergun, “Zumba Wear, her yıl Nisan ayında bir kurvaziyer gemisinde düzenlediği organizasyonuyla tüm dünyadan 5 bin eğitmeni bir araya getiriyor. Ayrıca ABD’nin Orlando kentinde ünlü sanatçıların katılım sağladığı büyük bir etkinlik de organize ediliyor” diyen Ergun. 150 ile 600 TL arasında değişen ürünlerin fiyatının döviz kurundaki yükseliş nedeniyle arttığı bilgisini de veriyor.

CHİBOARD

Yerli board üretiyor

Chiboard, Türkiye’de denge tahtası üreten tek yerli firma. Yedi farklı çeşidi bulunan ahşap board’lar, İstanbul Fatih’te üretiliyor. Firmanın halen 14 bayisi var.Her mevsim şartlarına uygun olan board-lar, suya da dayanıklı. Ürünler firmanın tahta sporlarım adım verdiği fitness, yoga ve çocuk gelişimi faaliyetlerinde kullanılıyor. Firmanın reklam yüzü olan dalga sörfü eğitmeni Melih Diler, 1.5 saatlik bir fitness antrenmanının board’lar sayesinde 10 dakikaya kadar düşebileceğini söylüyor. Diler, ürünler hakkında şunları anlatıyor: “Chiboarding tek başına yapılan bir spor. Üzerinde geçirdiğiniz beş dakika boyunca normal bir egzersize göre çok daha fazla kas koordineli olarak çalışıyor. Kalori kaybetmek için de birçok kişinin tercihi.” Firma, Balkan ülkelerine ihracat yapmayı planlıyor. Diler, ilk etapta yakın noktalara ürün göndermek istediklerinin altını çiziyor. Board fiyatları 240 ile 500 TL arasında değişiyor.

THE JOINT BALANCE

Piyasaya yeni giriş yaptı

Piyasaya bu sene giriş yapan firmalardan biri de The Joint Balance. Özel bir tür kolajen tozu ithal eden firmanın Türkiye Distribütörü Meral Altan, sadece sporcuların değil, sağlıklı olmak isteyen herkesin bu ürünü kullanabileceğini söylüyor. Ürünün, limonlu, çilekli ve sade olmak üzere üç çeşidi var. Her bir paketi 330 gramlık olan ürün, yüzde 100 dana etinden üretiliyor ve su, süt ve meyve suyu gibi sıvı içeceklerle tüketiliyor.

15 yaşından sonra ürün rahatlıkla kullanılabiliyor. Paketin içerisinde 11 gramlık doz ölçeği var. Altan, her gün bir ölçek alınmasını tavsiye ederken, ürünün faydalarını şöyle anlatıyor:

“Kas, kemik ve cilt sağlığına iyi gelen ürün ayrıca vücuttaki bağ dokusu ve eklem arası sıvılarını takviye edici olarak kullanılabiliyor. Vücutta herhangi bir atık bırakmıyor ve alerjik bir reaksiyona sebebiyet vermiyor.”

Şu anda perakende satışı olmayan ürün raflara çıktığında 225 TL’den satılacak. Altan, eczaneler, ortopedi klinikleri, spor salonları, güzellik merkezleri ve spa gibi noktalarda olmayı hedeflediklerini söylüyor.

DIGIME

Vücudun 3D görüntüsünü çıkartıyor

Digime3D, geliştirdiği özel yazılım ve yüksek hassasiyetli 3D tarayıcı sayesinde, vücudun 40 saniye içerisinde üç boyutlu modelini oluşturuyor. Ayrıca vücudun hangi bölgesinde değişiklik olduğunu net bir şekilde görmenizi sağlıyor. DiFirmanın “Digi Health” çözümü, vücuttaki yağ oranını, ağırlığını ve günlük kalori ihtiyacını hesaplayarak gelişimlerin takip edilmesine olanak sağlıyor.

BASKETHÂNE

Basketbol ürünleri

2006 yılında İstanbul’da kurulan Basket-hane firması, Türkiye’nin ilk ve tek basketbol şirketi olduğu iddiasında. Bu iddiasının sebebi ise sadece basketbol ürünlerini satması. Firmanın bünyesinde basketbol denilince akla gelen, NBA, Jordan. Peak ve Wilson gibi markalar bulunuyor. En büyük hedefi, basketbol branşında Türkiye’de hiç üretilmeyen ve satışa sunulmayan ürünleri sporseverlerle buluşturmak olan firmanın, imalat atölyesi, ofisi ve dijital canlı basketbol mağazası var.

PRO PILATES

Yüzde 100 yerli

Serdar Öztürk tarafından 2016 yılında kurulan firma, İstanbul Kağıthane’de faaliyet gösteriyor. Yüzde yüz yerli sermaye ve üretimle profesyonel pilates ekipmanları üreten firmanın, sekiz farklı çeşitte ürünü mevcut. Firma fitness ve pilates stüdyolarının yanı sıra, spa ve güzellik merkezlerinde de kullanılan ürünlerin, Avrupa standartlarında olduğu iddiasında.

TARTI AKADEMİ

Diyetisyenlere özel akedemi

Tartı Akademi, beslenme ve iletişim dünyasının geleceğinde yer almak isteyen tüm diyetisyenlerin ihtiyaç duydukları her konuda gelişimine destek oluyor. Hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki üniversitelerde eğitim olanağı sunan akademi, eğitimden sağlığa, pazarlamadan finansa, iletişimden psikolojiye, teknolojiden müşteri hizmetlerine kadar geniş bir müfredata sahip.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir