Başarılı Girişimcilik

Startuplar İçin Küresel Fon Bulma Sahnesinde Başarıyı Getirecek İpuçları

İstanbul’da düzenlenecek Dünya Melek Yatırım Kongresinde kurulacak Küresel Fon Bulma Sahnesi, startup’lara kendilerini gösterme fırsatı sunacak. Bu hafta, sahnede başarıyı getirecek stratejik ipuçlarını sıraladım…

OECD istatistiklerine göre dünya ekonomisinin yüzde 96’sı KOBÎ’lerden oluşuyor. Ancak G20 toplantılarında artık startup ekonomisinin de gün geçtikçe öneminin arttığının vurgulanmasıyla beraber, Türkiye’de bir ilke imza atarak bu konuyu ekonomimizin gündemine daha fazla taşımak istedik.. Bu yüzden bu haftadan itibaren sayfamın yeni adı: Startup Ekonomisi oldu.

Küresel Fon Bulma Sahnesi

Dünyada 50 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan startup ve melek yatırım ekonomisinin küresel ölçekte en önemli etkinliği olan; Dünya Melek Yatırım Kongresi (World Congress of Angel Investors), 18 ve 19 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul’da Swissotel The Bosphorus’ta toplanacak.

Küresel Fon Bulma Sahnesi
Küresel Fon Bulma Sahnesi

Bu yılki kongre G20 Global Partnership for Financial Inclusion (GPFI) Affiliated Congress / G20 Finansal Katılımı Arttırmak İçin Küresel İşbirliği Teşkilatı (GPFI) onaylı kongre olup 80 ülkeden yüzlerce melek yatırımcı, uluslararası fon yöneticisi, varlık yönetim şirketi üst düzey yöneticisi ile küresel melek yatırım ağ başkanlarının katılım teyitleri şimdiden alınmış durumda. Bu yılki kongrenin bir diğer önemli özelliği ise kapılarını startup ve scaleup düzeyindeki girişimcilere de açmaları.

Startup ve scaleup düzeyindeki girişimlerin akıllı finansmana ulaşımlarını kolaylaştırmak ve girişimleri için melek yatırımcı bulabilmelerine olanak sağlamak amacıyla kongrenin ikinci günü ana sahnede 66 startup ve scaleup yatırımcı sunumu yapacaklar. Seçilen startuplar 19 Şubat 2019 tarihinde yerli ve yabancı pek çok yatırımcının karşısında 3 ile 7 dakika arasında gerçekleşecek sunumlar yapacaklar. Bu etkinlik

“GFRS 2019- Global Fund Raising Stage for Startups and Scaleups / Startupların Küresel Fon Bulma Sahnesi” adı altında düzenlenecek.

Bu Fırsat Kaçmaz

Bildiğiniz üzere Türkiye, İngiltere’den sonra Avrupa’da melek yatırımcılık kanununa sahip ikinci ülke. Melek yatırımcılara Türkiye’de verilen yüzde 75 oranındaki vergi teşviği ise dünyadaki en yüksek oran. Şu anda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca onaylı 486 adet akredite melek yatırımcı mevcut. Türkiye, tüm bu gelişmelerin de etkisiyle, 2017 yılında Avrupa’nın beşinci büyük melek yatırım ve startup pazarı oldu ve 512 milyon euro tutarında melek yatırım rakamına ulaştı.

Şunu unutmamak gerekiyor ki bu kongre küresel ölçekte melek yatırımcıların Davos’u niteliğinde. Dünyanın en iyi ve en önemli melek yatırımcılarının yanı sıra Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü Başkanı ve beraberindeki yatırımcı heyeti Brüksel’den, Orta Doğu Melek Yatırım Ticaret Örgütü Başkanı ve beraberindeki yatırımcı heyeti Dubai’den, Afrika Melek Yatırım Ticaret Örgütü Başkanı ve beraberindeki yatırımcı heyeti Güney Afrika’dan bu kongreye katılıyorlar.

Bu da, kongrenin ikinci günü gerçekleşecek olan GFRS 2019’un startup dünyasının ajandasına ilk sıralardan girmesine sebep teşkil ediyor. Bu yüzden, bu kadar melek yatırımcı Türkiye’ye gelmişken, startup ve girişimcilerimizin bu melek yatırımcıların karşısına çıkıp finansman arayışlarını küresel ölçekte sürdürebilme fırsatını kaçırmamaları gerektiğini düşünüyorum.

İlginizi çekebilir: Startup Hukuku (Girişim Hukuku) Nedir?

İşte Size Çok Önemli İpuçları

Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki, yurtdışından da yüzlerce startup bu melek yatırımcıların karşısına çıkabilmek için başvuruda bulunuyor. Sadece 66 startup’ın kabul edileceği bu kongreye katılmak için şunlara çok dikkat edin.

Başvurunuz için gerekli olan iki sayfalık yatırımcı özetinizi İngilizce olarak hazırlayın. Yatırımcı özetiniz şu sorulara cevap vermeli:

  • Tam anlamıyla hangi sektörde faaliyet gösteriyorsunuz?
  • Demo geliştirdiniz mi?
  • Şu ana kadar yatırım aldınız mı?
  • Şirket değerlemeniz nedir?
  • Bu değerleme üzerinden yatırımcılara önerdiğiniz hisse miktarı nedir ve ne kadarlık bir yatırım arayışındasınız?
  • Exit stratejiniz nedir?
  • Rakiplerinizden iyi yanlarınız nedir?
  • Ekibinizdekilerin özellikleri nedir?
  • Alacağınız yatırımı nereye harcayacaksınız?

Rakiplerinizin İngilizcelerinin iyi olduğunu sakın unutmayın.

Ekibinizde İngilizce bilen veya yatırımcı sunumunu sahnede İngilizce gerçekleştirebilecek bir arkadaşınız yoksa, mutlaka bilen birini ekibinize dahil edin.

Başvuru dosyasını şu linkten indirebilirsiniz: https://wbaf2019.istanbul/GFRS-2019-About

Başvurunuz olumlu sonuçlanmadıysa üzülmeyin ve kongreye delege olarak katılıp bu melek yatırımcılarla birebir tanışmaya çalışın.

Şimdiden başarılar…

BAYBARS ALTUNTAŞ / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu