İş Fikirleri

Stephen Key Seri Mucit ve iş fikirleri

iş fikirleri

Buluş: Stephen Key’in en önemli buluşu bir şişe üzerindeki görünebilir alanı %75 oranında arttıran Spinformation® Dönen Etiket buluşudur.

Hikâyesi:   Mucitlik Stephen Key’in kanında var. Geçmişine bakmak gerekirse: fuarlarda el yapımı ürünler satmaktan pelüş hayvanları tasarlayıp yaratmaya, Teddy ruxpin gibi en çok satanlar üzerine çalışmaya kadar, Key’in yeteneği kendi kendini ayakta tutabilen bir mucit olmayı ilk isteği andan beri ortadaydı.

Harikalar Diyarı’nda çalışmak ona yeni ürünlere için ilham verdi ve üretilen ürünlere baktıkça içgüdüleri daha iyilerini yapabileceğini söyledi. Uzmanlığını geliştirdikçe Disney, Harikalar Diyarı (World Of Wonders) ve Applause and Dakin gibi oyuncak üreticileri onu serbest zamanlı olarak işe aldı ancak onun gönlü gerçekten kendi ürünlerini icat etmekte kalmıştı.

İlk başarılarından biri, ellerini uzatmış bir basketbol oyuncu gibi görünen küçük bir iç mekân basketbol potası olan Michael Jordan Wall Ball oyunuydu. Bir milyondan adetten fazla satıldı. Şans eseri kutuların üzerindeki etiketlerdeki yazıların okunamayacak kadar küçük yazılması ya da bilgi eksikliği olması üzerine okuduğu bir makale bu sorunu çözme üzerine odaklanmasını sağladı.

Bulduğu çözüm akıllıca ve çok şıktı. Sadece dış etiketi döndürüldüğünde iç etiket üzerindeki bilgileri bir pencere aracılığıyla ortaya çıkaran bir dönen dış etiket ekledi. Spinformation® Dönen Etiket adını alıp hızlı bir başarı yakaladı ve 13’ten fazla sanayi ödülü aldı. Rexall Sundown bitkisel Ürünleri, Lawrey’s Perfect Blend Seasons, Nescafe Kahve ve Çin’deki bir vitamin desteğinde kullanıldı.Ne yazık ki, üretim şirketi fiyatları fırlattı ve bu buluşu şirketlerin kullanamayacakları kadar pahalı hale getirdi ve Key de ayrılıp başka bir alana odaklanmaya karar verdi. Müzik işinde olan bir çocukluk arkadaşı gitar penalarının 8 yıldır hiç değişmemesinden şikâyet ettikten sonra Key’in ilgisi bu yana kaydı ve HotPicks markası doğdu.

Penanın şeklini bir kafatasına benzeyecek şekilde değiştirdi ve kısa sürede aralarında Wal-Mart ve 7 Eleven gibi mağazaların da bulunduğu 10,000 mağazada satışa çıkarak herkesin gözdesi oldu.  Disney’den lisanslarını alır almaz işini geliştirdi ve Mickey Mouse ve Winnie the Pooh şeklinde penalar üretmeye başladı. Bunu ünlülerin resimlerinin penalara eklenmesi takip etti. Ancak beş yıl sonrasında Spinformation® etiketleme işi ilgi kazanmaya başladıktan sonra işini ilerletmeye karar verdi.

Disney’deki bağlantılarını kullanarak, Twist N Chill isimli içeceklarinde dönen etiketler konseptinde Spinformation®’ı sattı. Şişe özellikli Hannah Montana ve Arabalar ve dönerek altından eğlenceli oyunlar çıkaran etiketler içeceklerini içerken çocukları eğlendirdi. Ürün konseptini ilaç alanına da genişleterek Spinformation® şimdi ailelere çocuklarına sıvı ilaçları yaştan çok kiloya göre hangi dozda vermeleri gerektiğini öğretiyor. Binlerce çocuğa bu sistem oluşmadan önce ya fazla doz ya da düşük dozda ilaç veriliyordu.

Ve mucit Key, başka bir girişimci ekiple, Söyu Doğal Çayları isimli sağlıklı düşük kalorili tamamen doğal bir çay oluşturdular. Bu içecek tabi ki Spinformation® etiketleri kullanacak ve okullardaki içecek makinelerinde dağıtılacak. Etiketler sağlık, küresel olaylar, üniversiteye giriş ve burslar hakkında bilgi vererek öğrencileri eğitecek, aydınlatacak ve eğlendirecektir. Böyle bir art alan bilgisiyle, bu gözü kara mucidin bir sonraki buluşunun ne olacağını çok merak ediyoruz!

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu