İş Fikirleri ve İş Kurmak

Sualtı Motosikleti İle Sualtında Gezinti Yaptırma İş Fikri

Antalya’da bir firma, tek kişilik denizaltı veya sualtı motosikleti diye tabir edilen deniz aracını Türkiye’de ilk kez turizmin hizmetine sundu. Tek kişilik bu deniz aracıyla hiçbir eğitim ve sertifika almadan sualtında gezinti yapılabiliyor.

Deep ski adlı cihazı yurt dışından ithal eden firmanın Genel Müdürü Enes Halıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cihaz ile suyun altında saatte 2 kilometre hızla gezinti amaçlı tur yapıldığını söyledi.

Cihazın kullanımının son derece kolay olduğunu anlatan Halıcı, ”Cihaz sayesinde daha önce dalış deneyimi olmayan ve yüzme bilmeyen kişiler sualtında gezinti yapmanın tadını yaşayacak” diye konuştu.

Cihazın motosiklete benzediğini, cihaza oturulduğu zaman insanın kafasının cihazın üst bölümünde bulunan fanusun içinde kaldığını belirten Halıcı, ”Fanusun içinde hava boşluğu oluşuyor. Buraya oksijen tüpü ile hava veriliyor. Bu sayede kullanıcılar başka bir gerece ihtiyaç duymadan sualtında da rahatça nefes alabiliyor” dedi.

Dümen vasıtasıyla motosiklet gibi kullanılan cihazın 10 yaşındaki bir çocuğun bile kullanabileceği şekilde dizayn edildiğini anlatan Halıcı, şunları söyledi:

”Cihazın herhangi bir tehlikesi bulunmuyor. Neredeyse tamamen tehlikesiz diyebiliriz. Ancak her şeye rağmen cihaz içinde yedek hava tüpümüz var. Bu tüp ihtiyaç olması halinde 15-20 dakika boyunca oksijen sağlıyor. 5 metre derinliğe kadar gezi amaçlı kullandığımız için hiçbir risk taşımıyor. İnsanların ‘bu cihazla sualtında başımıza bir şey gelir mi?’ diye endişe etmelerine gerek yok.”

Batarya ve tüp dahil cihazın 120 kilo ağırlığında olduğunu ifade eden Halıcı, cihazın Dubai ve Mısır gibi ülkelerde büyük ilgi gördüğünü kaydetti.

Cihazın Antalya’da da büyük ilgi göreceğini tahmin ettiklerini belirten Halıcı, ”Aldığımız 15 cihazın tanesini 20 bin dolara ithal ettik. Yaklaşık 50 turizm acentesi ile anlaşma imzaladık. Cihazları yaz döneminde 50 bin turistin kullanacağını tahmin ediyoruz. Yarım saatlik tur ücreti 100 dolar olacak. Alternatif turizm adına çok önemli bir dalış sporu olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

CİHAZ SAYESİNDE SUALTI APARATLARINA GEREK KALMIYOR

Cihazın kullanıldığı Yunus Dalış Okulu’nun sahibi Cumhur Tuğ ise yaklaşık 20 yıldan bu yana dünyanın önemli turizm destinasyonlarında kullanılan cihazı Türk insanı ile tanıştırmak ve Türk turizmini çeşitlendirmek amacıyla bu turları düzenlemeye başladıklarını söyledi. İnsanlara daha rahat dalış yaptırmayı amaçladıklarını vurgulayan Tuğ, şöyle konuştu:

”Antalya’nın güzelliklerini insanlara daha kolay gösterebileceğiz. İnsanlar gruplar halinde motosikletlerle nasıl gezintiye çıkıyorsa su altında da grup halinde gezinti yapacaklar. Bu cihazı kullananlar regülatör, palet, gözlük gibi aparatlar takmadan, sualtında motosiklet kullanır gibi keyifli dakikalar geçirecek.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu