Makaleler

Sürdürülebilir verimlilik

Üzerine çok yazdım sanırım. İş yaşamının başarısı ve aslında geleceği; ciddi anlamda bu tanımlamada gizli… Anlık elde edilen ticari başarıların, elbette önemi var. Ancak, bu durum daha çok motivasyona yönelik olabilir. Devamını getirmek esastır. Aksi halde, size sadece avunmak düşer…

Püf noktası…

İşte bu çözüm de bilinen en önemli konu:

  • – Gelir artırıcı/gider azaltıcı uygulamalar Söylemesi kolay tabii ki… Uygulamak, maharet ister.

Lütfen, yazarınızın ‘Püf noktası’ dizisini okuyun… Geçtiğimiz yıl YZB sunumumda, bunun bir sanat olduğunu da ifade etmiştim. Yine edeyim o zaman ve çok az fark ile uyarımı da yapayım:

  • – Bilmek hiç bir şey… Asl-olan yapabilmektir.

Nitekim aktif gözlemci olup/pasif eylemci konumunda olmak, size ve firmanıza artı bir değer katmaz. Tam tersi, size sürekli zayıflatır…

Yereller hazır

Dur durak bilmiyorlar. Her organizasyonları daha da büyük boyutlara ulaşıyor. Küçük bir güç kabul edilirken, bugün devasa boyutlara ulaşmış durumdalar. Kuruluş harcında, etkin biçimde var olduğumuz örgütlenme modeli, daha ilk aylarda ‘federasyon’ olma başarısı göstermişti.

Başka bir perakende fedarasyonu var mı? Perakendenin çatı örgütü nerede konuşlanacak?

Zaman, en iyi ilaç…

Bu arada, başarılarının sürdürülebilir konuma geçmesi, biraz da bugünden sonra önem arz edecek…

Örgütlenme şart/tı…

Tersini söylemenin bir mantığı da yok zaten. Ancak, örgütler/kuruluşlar/işletmeler/takımlar, en iyi oldukları dönemde çok daha dikkatli olmak zorunda. Koşarken, minik ayrıntılar gözden kaçabilir.

Birikince…

Arkası krizdir… Unutmayın! Ve unutmayın ki; Kurumsallaşma tamamlandı mı, gerileme başlar… Kanun böyle!

Gücün kontrolü

Kolay değil elbet. Ulvi amaçları var yerel zincirlerin: Ülkemiz perakende sektöründe faaliyet gösteren tüm oyuncuları, organize yapı içinde, kayıtlı, kurallı ve sistematik gelişmelerini tamamlamış, güçlü markalar halinde görmek. Bu, ciddi bir vizyon. Gereklerini yapıp yapmadıklarını, göreceğiz.

Zaman…

Perakende dünyasındaki öngörüleri de, tersine çevirdiklerini ifade ediyorlar:

  • – Yok, olacaksınız demişlerdi, daha da büyüdük.

Doğru…

Ama dostunuz olarak peşinen uyarıyorum:

  • – Lütfen dikkat!

Nerden nereye?

Yol uzun ve çetrefilli. Dün, tek idiler; Perakende paylarında, tek tek esameleri yoktu sanki… Farkındalık yaratınca, hissedildi ve görüldü. Bu gün federasyon konumunda ve Türkiye’nin en büyük perakendesini temsil ediyorlar:

  • – 2 bin 500 mağaza 12,5 milyar lira ciro. Ve pazar payları yüzde 25 seviyesinde.

Büyük güç…

Yüzde 20 düzeyinde bir büyümeye sahip olduklarını da söylersem, ciddiyeti daha net anlaşılabilir. ‘Nereye kadar’ diyenler elbet olacak. Nitekim başarının sırrı da; yerellerin evrensel doğrulara geçmesi ile mümkün olacak…

Dikkat!

Yukarıda ifade ettim. Yinelemekte fayda var. Gelişim, rakamlar ile de olumlu bir seyir izliyor. Ülkelerdeki kriz olgusunun da, en iyi ortamlardan sonra çıktığını hatırlarsanız eğer, doğru bir çözümleme yapma şansınız olur. Lütfen, kokpit koltuğuna oturup, bütün gerçekleri, tek tek gözden geçirin. Kontrol edin. Gerekli revizyonları yaparak, kaldığınız yerden ‘devam’ edin.

  • – Şimdi tam zamanı!

Okan Aras

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu