Başarılı Girişimcilik

Tahsilat Sorununa Akıllı Çözüm Getirdi

Teknoloji geliştirme ve eğitim olmak üzere iki farklı alanda faaliyet gösteren Cogito Park & Co’nun ilk ürünü ‘Fora’ oldu. Fora, alacaklarını tahsil etmeye çalışan tüm şirketlere entegre edilebilecek yapay zeka ve makine öğrenme esaslı bir teknoloji. Şirketin kurucularından Furkan Evranos, Fora’yı yurtdışına açmayı hedeflediklerini söylüyor.

Cogito Park & Co, Furkan Evranos, Ferit Osoydan ve Fatih Mehmet Şimşek tarafından 2018 temmuz ayında kuruldu. Varlık yönetim sektöründe başlayan çalışma arkadaşlıklarını Cogito’yla ortaklığa dönüştüren girişimciler iki farklı alana odaklanıyor. Teknopark İstanbul’da yer alan ve start-up niteliğindeki Cogito Park & Co Technology şirketiyle teknoloji geliştirirken, Cogito Park & Co FT Institute ile ise başta üniversiteler ve finans kuruluşları olmak üzere çok farklı sektörlerde yer alan kurumlara finans ve teknoloji alanında danışmanlık ve eğitim hizmetleri veriyorlar.

Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren Cogito Park & Co Technology, başta finans olmak üzere farklı alanlarda teknoloji geliştiriyor. Kurumların teknoloji ihtiyaçlarının belirlenmesi, teknoloji geliştirme ve iyileştirme projelerinde teknopark teşvik ve avantajlarını kullanarak çözümler sunuyor. Şirketin üzerinde çalıştığı ürünlerden biri de ‘Fora’. Yapay zeka ürünü olan Fora, tahsilatı gecikmiş alacakların tahsiline yönelik faaliyet gösteren başta varlık yönetimi şirketleri olmak üzere alacaklarını tahsil etmeye çalışan tüm şirketlere entegre edilebiliyor. Varlık yönetim şirketlerinde kredilerin tahsilatında yaşanan performans düşüklüğünün teknoloji yetersizliğinden kaynaklandığını tespit ettikten sonra bu konuya odaklandıklarını söyleyen Furkan Evranos, “Ödeme niyeti olan borçlunun kendi mali profiline uygun koşullarında ödeme imkanı sağlıyoruz. Fora, ekonomide atıl kalmış kaynakların etkin kullanılmasını ve tekrar ekonomi çarklarına geri dönmesini sağlıyor. Böylece taca çıkmakta olan topu oyunda tutmayı amaçlıyoruz aslında” diyor.

Örnek vermek gerekirse varlık yönetim şirketine; banka ve banka dışı finans kurulularından alınacak tahsili geçmiş alacakların (TGA) doğru fiyatlanması, müşteri profiline uygun kampanyaların oluşturulması, borçluların borçlarını çok daha uygun koşullarda ödeyebilmelerine imkan sağlayan özelleştirilmiş ödeme planlarının hazırlanması, yüksek tahsilat performansı, doğru ve anında raporlama ve entegre yönetim sistemleri hizmetleri sunabiliyor.

Farklı sektörlere uyarlanıyor

Perakende, medya, hazır giyim, insan kaynakları gibi sektörlere özel olarak butik tasarımı yapılabilen Fora, tedarikten satışa, mağaza satışlarının birbiri ile oranına kadar tüm ayrıntıları raporlayabiliyor. Hangi ürünün nerede çok satacağını tespit edebiliyor. Ayrıca insan kaynakları firmalarında aranan eleman ile başvuran eleman arasında en uygun eşleştirmeyi yapabiliyor. Evranos, kısa bir süre içinde Fo-ra’yı ticari bir ürün olarak piyasaya sürmeye hazırlandıklarını söylüyor.

Hedef ise 2019 sonuna kadar sektörde yüzde 50’ye varan bir penetrasyo-na ulaşmak. Sonrasında ise Fora’yı tahsilat sürecinin olduğu tüm sektörlere entegre etmeyi hedefleyen şirket, Türkiye’yi bu alanda ihracatçı konumuna getirmeyi hedefliyor. San Francisco – Silikon Vadisi ve Londra ofisleri ile dünyaya açılmayı planladıklarını söyleyen Evranos, “Ancak bölgemizde yer alan ve kolaylıkla faaliyet gösterebileceğimiz gelişmekte olan ülkeleri ıskalamak istemiyoruz. Yurtdışın-da iş yapmanın deneyimini kazanmak ilk başta bahsettiğim pazarlardaki ölçek ekonomisinden yararlanmanın da anahtarı aslında. MENA bölgesi ve Türk Cum-huriyetler’deki fırsatlarda radarımız dahilinde olacak” diye konuşuyor. Cogito Park & Co Technology Development Teknopark İstanbul’a kabul edilmesini takiben ikinci ayda Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden birinin talebi ile yatırım görüşmelerine başladı. Evranos, 2019 yılında bu sürecin hızlanacağını söylüyor.

Eğitimler veriyor

Şirketin aynı zamanda finans sektörüne yönelik eğitimler veren bir birimi de bulunuyor. Cogito Park & Co FT Institute alanında yetkin ve uzman profesyonel ve akademisyenler kurumların ihtiyaçlarına göre planlanan özel eğitimler ve genel katliama açık sınıf içi eğitim seminerleri veriyor. Ayrıca seçkin üniversiteler ile gerçekleştirmiş olduğu iş ortaklıkları dahilinde özel sertifika programları düzenliyor. FT Institute, finans ve reel sektör paydaşlarının tüm ihtiyaçlarını yakından takip ederek teknoloji destekli çözümler sunuyor. Konu, kapsam ve içerikler müşterilerimizin ihtiyaçlarının tespitine yönelik gerçekleştirilen görüşmeler ve yapılan analizler doğrultusunda hazırlanıyor.

FT Institute; aralarında Kent, Marmara, Medipol, İstinye, Gedik, Nişantaşı olmak üzere çok sayıda üniversite ile stratejik ortak yapay zeka ve makine öğrenmesi üzerine seminerler düzenliyor. Finans ve teknoloji alanlarında eğitim ve danışmanlık hizmetleri yürütüyorlar. FT Institute dönemsel olarak değişkenlik göstermekle birlikte 20-25 arası danışman, seminer ve eğitim lideri bulunuyor. Hizmet verilen sektör ve kurumların çoğalması ile bu ekibin artması planlanıyor. Ekipte aralarında banka yönetim kurulu üyeliği, banka genel müdür yardımcılığı, banka teftiş kurulu başkanlığı, finans sektörü bilişim teknolojileri direktörlüğü yapmış çok sayıda profesyonel yönetici bulunuyor.

Nasıl bir farklılık yaratıyor?

Teknoloji alanındaki start-up yatırımı Fora; yapay zeka ve makine öğrenmesi esaslı bir ürün. Varlık yönetim şirketlerinin tahsilat performansım artırıyor. Diğer taraftan sermaye verimliliğini artırırken operasyonel maliyetlerini düşürüyor. Ofise bağlı talısilat sürecini azaltırken nakit akışım hızlandırıyor. İhtiyaca göre özelleştirilebildiğini söyleyen Evranos, şu bilgiler veriyor: “Aynca Birçok sektör için geliştirilebiliyor. Her ölçekteki firma için yazüabiliyor. Operasyonel tahsüat masrafı çıkarmıyor. Firmaların karlılık düzeylerim artırıyor. Firma performansım yüzde 35 yükseltiyor. Dışa bağımlılığı azaltıyor. Bunları yaparken de teknopark-üniversite ve endüstri sinerjisinden yaratüan yeni bir iş modeli geliştirerek yapıyor. ”

Ayşegül Sakarya Pehlivan

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu