Anasayfa / Kariyer ve İş / Takip Etmeniz Gereken 5 Trend

Takip Etmeniz Gereken 5 Trendİş-yaşam, insan kaynakları, sosyal medya, eğitim ve kırtasiye…
Çalışma hayatına yön veren bu dinamik alanlardaki trendleri takip etmeden günü yakalamanız mümkün görünmüyor.

İşte sizler için hazırladığımız yükselen trendler…

Yeni Ofis-Kafe Trendi

Dünyada ve Türkiye’de şirketler, toplantılarını ofis dışındaki mekanlarda yapma eğiliminde. Türkiye’deki Urban Station ise bu trendin öncüsü olarak dikkat çekiyor.

trend

URBAN STATION, MOBİL ÇALIŞANLAR İÇİN TASARLANMIŞ özel bir ofıs-kafe… Çok yakın zamanda bu ofis-kafe zinciriyle Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarında daha da sık karşılaşıyor olacağız. İlk olarak Arjantin’de Buenos Aires’te hayat bulan bu konsept bölgede hızla yayıldı ve geçtiğimiz yıl Türkiye’deki ilk şubesi Maslak’ta Veko Giz Plaza’nm altında açıldı.

Kısa sürede yoğun ilgi gören ve 2 bin üye sayısına ulaşan Maslak şubesinden sonra şehrin en hip semtlerinden Galata’da hizmete başlayan Urban Station büyümeye devam ediyor. Urban Station şimdi de Şişhane’de ve Anadolu yakasının iş merkezi Kavacık’ta iki yeni şubesiyle mobil çalışanlara ev sahipliği yapacak. Urban Station, giderek sayıları artan mobil çalışan kitlesi ve farklı bir şekilde çalışmanın ya da toplantı yapmanın mümkün olduğunu düşünenler için tasarlanmış özel bir mekan.

Serbest çalışanlar, ofis kiralamak yerine mobil çalışmayı tercih edenler, girişimciler, toplantılar arasında vakit geçirmesi gerekenler, görüşmelerini veya büyük toplantılarını ofis dışına taşımak isteyenler, kısacası dışarıda çalışmak için yer arayan herkes Urban Station’da çalışmanın keyfim çıkarabilir. Urban Station’a gelip farklı oturma düzeneklerinden istediğinizi seçin, oturum açın, kaldığınız saat kadar ücret ödeyin ve tüm kaldığınız süre boyunca ücretsiz ve sınırsız çay, kahve, kurabiye ve internetin tadını çıkarın.

İlk saatinize 8 TL, ardından her saat için sadece 6 TL ödeyerek ofisinizi hemen Urban Station’a taşıyabilirsiniz. İsterseniz 10-20-40 saatlik ya da aylık üye olarak avantajlı fiyatlarla ön ödemeli kartlarınızı alabilirsiniz ya da kartınıza istediğiniz kadar saat yükleyebilirsiniz. Aylık abone olan Urban Station üyeleri istedikleri Urban Station şubesinde diledikleri kadar uzun çalışabilir ve 2 saat toplantı odası kullanımından ücretsiz yararlanabilirler.

Urban Station, donanımlı toplantı odaları, lezzetli sandviç ve salatalarının olduğu gurme köşesi, özel eşyalarınızı bırakabileceğiniz dolapları, laptoplarımzm güvenliğini sağlayan özel kilit sistemleri, kullanımınıza açık faks, fotokopi ve scannerı, telefon şarj cihazları, kütüphanesi, kurye hizmeti ve daha birçok donanımı ile sizin için her şeyi düşünüyor. İçeri girer girmez sarı rengin enerjisinin hissedildiği, şık dekorasyonuyla da çalışmayı renkli bir ortama taşıyan bu mekanın içinde farklı ihtiyaçlara yönelik farklı çalışma alanları da bulunuyor.

Özel toplantılarınız veya sunumlarınız için size özel bir alan istiyorsanız, 8 kişiden 40 kişiye kadar kapasiteli son teknolojiyle donatılmış enerjik ve yaratıcılığı tetikleyen toplantı odaları da var. Toplantı odalarına LCD televizyon, projektör, konferans aramaları için gerekli ekipmanlar, IP telefon, kahve molası ve concierge/teknik hizmetler de dahil.

Bir başka oturma grubu da sofa alanları. Özel eğitimler, workshoplar ve şirket toplantıları için kiralanan modem ve renkli toplantı salonları bulunan Urban Station’ı 3M, BAT, Coca Cola, Ericsson, Deloitte, HSBC, Intel, Microsoft, P&G,Red Bull, Unilever ve Turkcell gibi pek çok dünya devi firma da tercih ediyor.

KURUMSAL STRATEJİNİN YENİ YÜZÜ

İNSAN KAYNAKLARI LİDERLERİ, KURUMLARIN STRATEJİLERİNİ BELİRLERKEN BİLGİ-TEKNOLOJİ ARAÇLARINA VE DIŞ KAYNAK KULLANIMINA GEÇMİŞE ORANLA ÇOK DAHA FAZLA ÖNEM VERİYOR

MICHAEL PAGE GLOBAL HR BAROMETER 2013 araştırmasının sonuçlarına göre insan kaynakları liderleri yüksek değere sahip stratej ik hedeflere odaklanmak yerine, yazılım araçlarını daha çok kullanıyor. Günlük işleri de dış kaynaklar aracılığı ile (out sourcing) çözümleyi tercih ediyor. Bu durum, İK’nm küresel bağlamda değişen yüzünü de ortaya çıkarıyor.

Bu araştırma çerçevesinde küresel çapta 4 bin 300’ün üzerine insan kaynakları yöneticisiyle işbirliği yapıldı. Hızlı bir şekilde gelişen yazılım araçları, İK’nm günlük operasyonları için geçerli olmaya başlıyor. Hatta bilgi işlem araçları ve yazılımlar insan kaynaklarının her alanında görülüyor: İK liderlerinin yüzde 95’i maaş bordrosu sistemleri kullanıyor, yüzde 78’i eleman yönetimi, (Latin Amerika’da yüzde 87) ve her 10 şirketten 6’sı eleman alımı ve değerlendirme işlemleri için bilgi teknolojilerini ve yazılım araçlarım kullanıyor.

Dünya çapında ise özellikle Latin Amerika şirketleri genelde ÎK’mn her kategorisinde istihdam yazılımlarım kullanıyor. Bununla birlikte Avrupai ı işyerlerinin yüzde 86’sı bilgi teknoloji tabanlı çalışan yönetim sistemlerini tercih ediyor. Asyalı şirketlerin yüzde 69’u değerlendirme araçlarını kullanıyor, insan kaynakları alanlarının çoğunluğunda, yaklaşık tüm işyerlerinin yarısı teknolojik yazılımları benimsiyor. Bu araştırma, insan kaynaklarının, yasal bilgi birikimleri, dengeler ve faydalar gibi konulardaki geleneksel deneyimlerine ek olarak, kurumlara değer katmada büyük potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

İK liderleri, tüm bu rolleri yerine getirmek için, değişikliklere adapte olmaya ve yeni araçları kullanan İK takımı için eğitimler geliştirmeye ihtiyaç duyuyor. Örneğin; işyerlerinin yüzde 83’ünün benzer türde bir değerlendirme kullandığı dikkat çekiyor. 10 şirketten altısı (% 61) küresel boyutta tüm bu bilgi teknolojilerini profesyonel gelişim için kullanıyor. Özellikle Latin ve Kuzey Amerika’nın yaklaşık yarısı (% 48) bu yazılımları istihdam için kullanıyor. Dünya çapında yaklaşık 10 şirketten dördü (% 39) iç hareketlilik için değerlendirmeleri kullanmasına rağmen, Avustralya ve Yeni Zelanda için bu oran sadece yüzde 17.

Michael Page İnsan Kaynaklan Müdürü Manuel Soriano, “İK, insanları şirket amaçlarına bağlayarak değer kazanan, bilgi merkezleri haline geliyor. Müşteri analizi oluşturmak için ihtiyaç duyulan zengin bilgiyi sağlayan yazılım sistemleri bu değişimde anahtar rol oynuyor. Ayrıca, bu araçlar, İK liderlerinin gerekli stratejik ihtiyaçlarına odaklanmaları için gereken boşluğu sağlıyor. Bu ihtiyaçları değişimleri düzenleme, iş gücü ihtiyacım öngörme ve değişen çalışma şartlarında şirketi ve üst düzey yöneticilerini koruma olarak özetleyebiliriz” yorumunda bulunuyor.

FOURSQUARE STRATEJİSİ

WEBRAZZI SUMMIT, BU YIL DA İNTERNET DÜNYASININ GÜNDEMİNİ BELİRLEDİ. FOURSOUARE’İN AVRUPA’DAN SORUMLU DİREKTÖRÜ OMID ASHTARI, VVEBRAZZI SUMMIT’TE TÜRKİYE’NİN ABD’DEN SONRA DÜNYADA EN ÇOK CHECK-IN YAPILAN ÜLKE OLDUĞUNU AÇIKLADI… BÜYÜK BULUŞMANIN SATIRBAŞLARINI OKUMADAN GEÇMEYİN.

DİJİTAL PAZARLAMA, YATIRIM, MOBİL VE E-TİCARETİNİN
Lider isimlerini buluşturan Webrazzi Summit, bu yıl da internet dünyasının gündemini belirledi. Toplam 527 farklı şirketten bin 500’ü aşkın katılımcının izlediği ve 30 bin kişinin internet üzerinden canlı olarak takip ettiği zirvede Foursquare’in Avrupa’dan Sorumlu Yönetici Direktörü Omid Ashtari, 500 Startups’ın kurucusu Dave McClure, Spotify Güney Avrupa Yönetici Direktörü Yann Thebault başta olmak üzere birçok isim internet dünyası, dijital girişimler ve Türkiye planları hakkında bilgi verdi.

Webrazzi Summit’te ‘Foursquare kullanarak markanız için değerli müşterilere ulaşmak’ konulu bir konuşma yapan Foursquare Avrupa’dan Sorumlu Yönetici Direktörü Omid Ashtari, Türkiye’nin ABD’den sonra dünyada en çok check-in yapılan ikinci ülke olduğunu söyledi. Yatırım sermayesi şirketlerinin değişimine değinen 500 Startups’ın kurucusu Dave McClure ise “Türkiye’de parlakbirgelecek.com‘a yatırım yaptık. Yeni girişimlerle de görüşüyoruz” diye konuştu. Budapeşte merkezli 3TS Capital’den Pawel Chudzinski de Türkiye’de Eçift’ten başka yatırımlar yapmak istediklerini aktardı.

Aslanoba Capital Kurucusu Haşan Aslanoba ise bugüne kadar 36 yatırıma 32 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirterek, “Yeni ekonomideki fırsatı görmemek için kör olmak lazım. Özellikle farklılığı ve sosyal yönleri olan e-ticaret sitelerine yatırım yapmayı tercih ediyoruz” diye konuştu. İngiliz girişim sermayesi Accel Partners yöneticilerinden Michiel Kotting de tersine beyin göçünün Türkiye için çok büyük bir avantaj olacağını belirtti. Müzik platformu Spotify Güney Avrupa Yönetici Direktörü Yann Thebault da şimdiye kadar müzik sektörüne 500 milyon dolarlık katkı sağladıklarını dile getirdi.

  1500 Lira Maaşla Çoban Aranıyor

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Ciner Grubu Bilgi Grubu Başkanı Mahmut Kurşun ise 2012’nin ilk yarısından 2013’ün ilk yarısına kadar geçen sürede dijital reklam yatırımları yüzde 30 artış gösterdiğini söyledi. Kurşun, 2013 yılı ilk 6 ayında 541 milyon 80 bin TL dijital reklam harcamasının gerçekleştiğini belirterek, “Video reklam yatırımları bir önceki yılın ilk 6 ayma göre yüzde 96.30 arttı. Video reklam, display içerisinde yükselen yıldız. Mobil reklam yatırımları bu sene yüzde 61 artsa da hala pazarın yüzde l’lik dilimini oluşturuyor” diye konuştu.

Webrazzi Summit’te Arda Kutsal ile söyleşi yapan Yandex CEO’su Arkady Volozh, Türkiye’de aylık 10 milyon gerçek kullanıcıya ulaştıklarım söyledi. Volozh’un paylaştığı bilgiye göre Türkiye’deki en popüler Yandex ürünü ise Yandex. Haritalar. Volozh ayrıca Türkiye’de üniversitelerle işbirliği yaparak 20 kadar yetenekli kişiyi işe alacaklarını ve böylelikle de arama kalitesini geliştireceklerini belirtti.

YURTDISINDA EĞİTİME İLGİ ARTIYOR

TÜRKİYE YURTDIŞINA ÖĞRENCİ GÖNDEREN ÜLKELER SIRALAMASINDA İLK 15’TE BULUNUYOR. HER YIL YAKLAŞIK 100 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİM AMAÇLI YURTDIŞINA GİDİYOR… 2014 YILI İÇİN BEKLENEN İSE LİSTEDE DAHA ÜST SIRALARDA YER ALMAK

(INTERNATIONAL EDUCATION FAIRS OF Turkey), 24’üncü kez kapılarım 2 Ekim’de İzmir’de açıyor. 2-11 Ekim tarihleri arasında 6 ilde düzenlenecek olan ‘24. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarlan’na 30 ülkeden 170’in üzerinde üniversite ve kolejin katılması bekleniyor.

Türkiye’den her yıl 10 bine yakın öğrencinin yurtdışında eğitim imkanı bulmasına aracılık eden IEFT Fuarları’nm Genel Müdürü Deniz Akar, Türkiye’de ailelerin ve gençlerin yüksek öğrenimde yurt dışı seçeneklere olan ilgisinin daha da arttığını söyledi. Akar, yurtdışında eğitim yapma arayışlarının artması konusunda şunları söyledi: “Türkiye’de her yıl 1 milyonun üzerinde öğrenci SBS, 1 buçuk milyona yakın öğrenci de YGS sınavlarına girerek iyi bir lise veya üniversitede eğitim yapmak istiyor.

Ve her geçen yıl daha fazla sayıda genç ve ailesi sınav stresi yaşıyor. SBS’nin yerine geçen sistemin netleşmemesi, üniversite giriş sınavında yapılması düşünülen değişiklikler ve benzeri belirsizlikler ailelerde farklı arayışlara yol açıyor. Bunun yanı sıra, OECD üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında, özel ilköğretim, lise ve üniversite ücretlerinin ülke koşullarına göre yüksek olması, ailelerin çocuklarım yurt dışında okumaya yönlendirmelerinde bir diğer önemli faktör. Ülkemizde özel lise ücreti 15-45 bin TL arasında değişirken, örneğin Kanada’da yıllık eğitim ücrederi 20-30bin TL, İngiltere’de 25-50 bin TL arasında; Fransa’da ise 15 bin TL’den başlıyor.

Üniversite ücretleri ise ülkemizde yıllık 15-40 bin TL aralığında…” Türkiye’den her yıl 100 bin civarında öğrencinin eğitim amaçlı yurtdışına çıktığını belirten Akar, şu bilgileri verdi: ‘Yurt dışma en çok öğrenci gönderen 15 ülkeden biri Türkiye. 2014 yılında bu sayıda ciddi bir artış bekleniyor. Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği Amerika, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yanı sıra Rusya, Çin, Malezya, Macaristan, Ukrayna gibi ülkelere de eğitim ücrederinin ekonomik olması nedeniyle ilgi artıyor. Amerika’ya yılda 12 bin civarında lisans ve yüksek lisans öğrencisi giderken, en az bir o kadar da dil okullarına ve çalışmalı programlara katılıyor.

Rusya ve Çin gibi ülkelerde ise yıllık öğrenci sayımız henüz 1000’ler civarında. 2014’de toplam sayının 100 bini çok aşması bekleniyor.” 2009 yılında 3.5-4 milyon olan kendi ülkesi dışında okuyan öğrenci sayısının, UNESCO raporlarına göre 2020 yılında 8 milyona çıkması bekleniyor. Bu, 10 yıllık bir süreç içerisinde yüzde 100’lük bir büyüme anlatımla geliyor,” Akar’m verdiği bilgiye göre, Türk öğrencilerin en çok terciİı ettiği ülkeler ise şöyle: ABD (25 biti), İngiltere (30 bin), Almanya (10 bin), Fransa (4 biri), Kanada (3 bin) Avustralya (3 bin 500), Çin (1.000),Rusya (1.500), Ukrayna (1.000), İtalya (800).

OKUL VE OFİSLERDE SAĞLIKLI KIRTASİYE DÖNE

TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI KİTAP, KIRTASİYE, TEKNOLOJİ MAĞAZALARI ZİNCİRİ NT, EYLÜL-EKİM AYLARINDA EN YOĞUN DÖNEMİNİ GEÇİREN KIRTASİYE SEKTÖRÜNÜN BU YILKİ TREND ÜRÜNLERİNİ AÇIKLADI

NT’NİN YAPTĞI AÇIKLAMAYA GÖRE KIRTASİYE SEKTÖRÜNÜN

trend ürünlerinde bu yıl en çok dikkat çeken nokta, hem öğrencilerin hem ailelerin sağlıklı ürün tercihi yapmak istemesi… NT’nin yasak olmamasına rağmen solvent içeren ürünleri raflara koymama kararı ise sektörde fark yaratıyor. NT mağazalanndayılm en yoğun haftasında en çok ilgi gören ürünler, öğrencilerin olduğu kadar büyüklerin de dikkatini çekiyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da favori ürünleri kendilerini yansıttığı ürünlerin başında geldiği için öğrencilerin titizlikle seçtiği okul çantalarında öne çıkan hafif, dayanıklı ve ergonomik olması.

Bunun yanında sevilen karakterler de çantaların seçiminde büyük etkenler arasında. Bu yıl öğrenciler, çizgi film karakterleri Cars, Şirinler, Hello Kitty, Angry Brids ve Transformers resimlerinin yer aldığı çantalar en çok tercih edilenler arasında bulunuyor. Çantalar NT’nin sunduğu tüm ürünler gibi sağlık, güvenlik ve kalite testlerinden geçerek raflardaki yerini aldı. Çantalar için bu yıl öne çıkan bir başka nokta ise, 30 yıla uzayan uzun dönemli garantili olması. NT mağazaları özellikle kırtasiye sezonunda renk cümbüşü ile öğrencilerin ve büyüklerin karar vermekte zorlandığı sağlıklı ve kaliteli ürünler ile dopdolu. Kız öğrenciler için pembenin her tonunda renk renk kalem kutulan, ucu tüylü kalemler, parlak beslerinle ve sırt çantaları, defter kenarlarını süslemek için çıkartmalar öğrencilerin başını döndürüyor.

Defterlerde de yenilikler bu yıl da dikkat çekiyor. Özellikle lise ve üniversite düzeyindeki öğrenciler için eskisi gibi her ders için ayrı bir defter yerine şimdilerde bütün dersleri tek defterde toplamaya imkân tanıyan 5-7 ortalı defterleri kullanılıyor. İlkokul ve ortaokul öğrencileri ise, karakter resimli defterleri tercih ediyor. Silgiler ve makaslar geçtiğimiz yıl bir takım sağlık ve güvenlik önlemi ile satılmışta. Bu yıl da, öğrencilerin sağlık ve güvenliğini her şeyin önünde tutan NT mağazaları bu önceliğini koruyor. Defterleri yıpratmayan özel silgiler, küt uçlu ve plastik kaplı makaslar bu önlemlerden sadece ikisi.

Kırtasiyede ise yine çizgi karakterler seçimlerde diğer etkenler arasında. Erkeklerde Çille, Pepee, Cars; kızlarda ise Winxx, Çilek Kız çizgi karakterleri kırtasiye ürünlerinin vazgeçilmezlerinin başında geliyor. Son zamanlarda, Türkiye üretimi çizgi karakterler daha çok ilgi görmeye başlaması ise, kırtasiyedeki trendlerden en çok dikkat çekenlerden. İlköğretim öğrencilerinin en önemli aksesuarlarından mataralar da yenilendi. Eski tip plastik mataraların yerine kapağı açıldığında pipet çıkan ve termos özellikli içi çelik ürünler raflardaki yerini alıyor.

Ürünlerdeki güvenlik işaretleri konusunda daha bilinçli olan NT ziyaretçileri, ikinci olarak ekonomik olması konusuna önem veriyor. NT ailelerin ve öğrencilerin sağlıklı kırtasiye ürünü konusundaki hass^siyetirie öriem verdiği için yasak ofmamasıiıa rağmen1 solveftt îçöteri ürünleri artık raflarına koymuyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir