İş Fikirleri ve İş Kurmak

Tanesi 40 Liradan Altın Lokum Üretti

Afyonkarahisarlı bir iş adamı Türkiye’de ilk defa ürettiği ‘altın lokumu’ Arap ülkelerine ihraç etmeye başladı. Tanesi 40 liradan satılan altın lokum, geçtiğimiz ay Suudi Arabistan’ın Dammam şehrinin ileri gelenlerinden birinin düğününde misafirlere özel bir tabakta ikram edildi.

Afyonkarahisar’da üretilen; naneli, kakaolu, muzlu, çikolatalı, kaymaklı, cevizli, güllü lokum çeşitlerine oldukça pahalı bir kardeş geldi. Akkent Şekerleme sahibi Ahmet Akkent, ürettikleri altınlı lokumun yurt dışında özellikle Arap ülkeleri tarafından ilgi gördüğünü söyledi. Üretimde İsviçre’den getirdikleri ve yüksek hızda inceltilmiş 24 ayar altını kullandıklarını belirten Akkent, bu altının yenilebilir özellikte olduğunu belirtti. Altınlı lokum üretiminin özel işçilik isteyen bir uğraş olduğunu ifade eden Akkent, “Öncelikle normal sultan lokumunu üretiyoruz. İki santimetreküp biçiminde kesiyoruz. Sonra üst kısmına çeşitli aparatlar sayesinde toz altınları tek tek yapıştırıyoruz. Altınlı lokumda adede ve kiloya göre ihracat yapıyoruz. Türkiye’de tanesi 10 liradan, yurt dışına tanesi 40 liradan satıyoruz.” dedi.

Ürünün patentini aldıklarını ve ilk olarak İstanbul’da butik mağazada satışa sunduklarını ifade eden Akkent, daha sonra yurt dışında Suudi Arabistan’da bir çikolata mağazasına göndermeye başladıklarını anlattı. Altınlı lokumun yanında diğer lokum çeşitlerini de ihraç ettiklerini ifade eden Akknet, “Ancak Araplar altına daha düşkün oldukları için geçen ay Dammam’da, oranın önde gelen ailelerinin bir düğününde ikram olarak dağıtıldı. Yaklaşık 600 adet gönderdik. Bıçak, çatalın altın olduğu düğünde bizim altın lokumumuz da taçlı bir mücevher kutusunda misafirlere sunuldu.” diye konuştu.

Ahmet Akkent altınlı lokum ile ilgili şu bilgileri verdi: “Geleneksel bir tat olarak yüzyıllardır vazgeçilemeyen lokumun, insanın var olduğundan bu yana en değerli saydığı zenginlikle buluşmasıdır, altınlı lokum. El emeğidir, özeldir, farklıdır. İşte bu nedenle de altınlı lokum Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenerek koruma altına alınmıştır. Altınlı lokum, sultan lokumun yenilebilir altın ile kaplanmasıyla üretilir. Yenilebilir altın İsviçre’den ithal edilen, 24 ayar, sertifikalı bir üründür.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu