Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Taşköprü’nün coğrafi işaretli sarımsağına destek

Metro Toptancı Market ve Reis Gıda, Taşköprü sarımsağına sahip çıkmak için güçlerini birleştirdi. Taşköprü’nün coğrafi işaretli sarımsağının dünyaya açılmasını hedefleyen Metro ve Reis, bunun için bölge insanının konuyla ilgili bilinçlendirilmesini amaçlıyor.

Sarımsağın uluslararası pazarda kabul edilmesi için, meyve ve sebze alanında uluslararası geçerliliği olan Global-Gap sertifikası gerekiyor. Global-Gap standardı çevreye ve insana zarar vermeden, çevre ile dost uygulamalar yoluyla, sürdürülebilir ve izlenebilir ürünlerin üretildiğini garanti ediyor. Meyve ve sebze alanında dünyada kabul edilirliği olan tek standardın Global-Gap standardı olduğu ifade ediliyor. Metro Toptancı Market ve Reis Gıda, coğrafi işaretli Taşköprü sa-rımsağını koruma altına aldı. Taşköprü sarımsağının dünya pazarlarına açılması için harekete geçen Metro, öncelikle Taşköprülü üreticiler için eğitim düzenlemeye başladı.

tas kopru sarmisak

Uluslararası pazarda değerli ürün

Metro ve Reis yerli tohumla üretilen sarımsağa uluslararası geçerliliği olan Global- Gap sertifikasını ekleyerek, Taşköprü sarımsağının hem Türkiye’de hem de uluslararası pazarda değerli bir ürün haline gelmesini hedefliyor. Bu amaçla başlatılan eğitimlerin ardından, hasat süresine kadar Global-Gap’in gerekli dokümantasyon ve kayıt işlemleri tamamlanacak ve hasat zamanında çiftçiler belgelendirme denetimine hazır hale getirilecek. Üretimin, Taşköprü sarımsağının, Taşköprü toprağının, eğitimin önemine işaret eden Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Her şeyin başı önce üretim olmalıdır. Sonra o sektöre ilişkin sanayi kurulmalıdır. Zira sanayiyi kurmazsanız o sektör çöker. Ardından pazarlama ve ticareti başarıyla yönetmek önemlidir” diyor.

Coğrafi işaret alındı

27 yıldır Taşköprü sarımsağını tanıtmak için, Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali başta olmak üzere, dünya çapında başarılı projelere imza attıklarını açıklayan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, belediye olarak 2010 yılında Taşköprü sarımsağına ‘coğrafi işaret’ aldıklarının altını çiziyor.

Metro Gıda Satınalma Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Rudelt ise Metro olarak yerel tohuma destek vererek hem tüketiciyi hem de üreticiyi haksız rekabetten korumayı hedeflediklerini söylüyor. Yerli tohum olan Taşköprü sarımsağını dünyaya tanıtmak istediklerini vurgulayan Rudelt, şöyle devam ediyor:

“Dünyada selenyum miktarı açısından en zengin sarımsak türü olan Taşköprü sarınmağının eskiden olduğu gibi yılın 12 ayı bulunabiliyor olması için çalışıyoruz. Üreticilerimizi de bilinçlendirerek bu ürünün zengin aromatik yapısını dünya ile buluşturmak istiyoruz.”

Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında Reis Sarmoni Sarımsak İşleme Tesisi’ni 2000 yılında kurduklarım anlatan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkam Mehmet Reis, böylece Taşköprü sarımsak üreticisinin artık sarımsaklarım nehire dökmediğini, tarlada bırakmadığım ve zararına satmadığım belirtiyor.

İyi Tarım Uygulamaları’nda ‘üretim nasıl yapılır, ne fayda sağlar’ konusunda yapılan toplantılarda üreticilerin bilgilendirildiğini ifade eden Reis, şöyle devam ediyor:

“Üreticileri teşvik ederek, İyi Tarım Uygulamaları’nın daha yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz.

İyi tarım uygulamaları şartlarına göre üretim yapan çiftçi, alacağı sertifika ile ürünü daha kolay ve dalıa yüksek fiyata satacak.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu