Kariyer ve İş

Tatil Köyü İşletmecisi Club Med Eleman Alımı

1950’den beri turizm sektöründe tatil köyü işletmeciliği yapan Club Med gelecek yıl hizmete girecek ve bütün yıl açık olacak yeni tesisinin hazırlıklarını yapıyor. Club Med Türkiye İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Müge Saruhan işe alım planlarını ve İK uygulamalarını anlattı.

Açılacak tesis nerede ve kaç kişi işe alınacak?

Club Med artık dünya pazarında “çok kültürlü, lüks ve samimi” tatilcilik anlayışıyla fark yaratmak istiyor.Kurumsal stratejisine bağlı olarak ülkece yatırım aldığımız ve büyüdüğümüz bir dönemdeyiz. Silkar Turizm ile yaptığımız anlaşma sonucunda Lykia World Antalya, 2013 yılı Nisan ayından itibaren Club Med Belek adıyla hizmet vermeye başlayacak. Yeni tesisimiz bize hem insan kaynakları hem de işletmecilik açısından heyecan veriyor. Türkiye’de Club Med çatısı altında ilk defa tüm yıl hizmet verecek tatil köyü ve otel seçeneklerinin yanısıra ultra lüks özel alanı olan, golf aktivitesi sunan ve villada konaklama seçeneklerinin sunulacağı Club Med tesisleri arasında da özel bir yere sahip olacak bir tesisi işletmeye başlayacağız. Bu yeni konsepte uygun personel alımı ve yetiştirmesinden sorumluyuz. Yeni dönemde Club Med Türkiye tatil köyü işletmeciliği alanına lüks hizmet kültürüne uygun yeni meslekler ve iş sahaları kazandıracak.

HER VİLLAYA ÖZEL EĞİTİMLİ BİR PERSONEL

Ne gibi iş sahaları?

Club Med herşeyden önce sektörde bir öncü ve aynı zamanda alanında bir okul. Çalışanlarımızın kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve en iyi elemanlara sahip olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yurtiçinde otelcilik alanında standartlara uygun olarak personele her sene verdiğimiz eğitimler var, bunun yanında yönetici kadrosuna geçebilecek potansiyelde çalışanlarımız her sene tesislerimizde tespit ediliyor veya yurtiçinde eğitim alıyorlar ya da Fransa’da eğitime gönderiyoruz. Yeni açılacak tesisimizde bugüne kadar Türkiye Club Med’lerde olmayan özel meslekler olacak “Her villadan sorumlu olacak özel eğitimli birer personel “, “Lüks Alan Yöneticisi”, “Concierge” gibi.. Bu tip yeni mesleklerde de ya yurtdışından uzmanları getirip eğitim alıyoruz ya da yurtdışındaki tesislerimize eğitime gönderiyoruz. Tesislerimizde tüm sezon tam zamanlı bir eğitmenimiz tüm personelimize Fransızca ve temel meslek eğitimleri veriyor. Bunun yanısıra uluslararası bir firmada çalışmanın getirdiği avantajlar da var. Performansı iyi olan yatırım yaptığımız elemanlarımıza yurtiçi ve yurtdışındaki farklı tarzda tesislerimizde çalışarak yeni şeyler öğrenme ve kendilerini geliştirme fırsatı veriyoruz.

FRANSIZCA BİLEN ELEMAN BULMAK ZOR

İşe alımlarda hangi alanlarda zorluk yaşanıyor?

Ülkemizde sektöre eleman yetiştiren çok güzel okullarımız var. Burada hizmet sektörü ve işletmecilik öğretiliyor, bize gelen stajyerlerden ne kadar düzgün eğitimli, istekli ve parlak olduklarını görüyoruz. Bizim asıl zorluk yaşadığımız personel profili, bugün tatil köylerimizin her servisinde ihtiyaç duyduğumuz Fransızca konuşabilen eleman bulmaktır.

Yabancı dil bilen elemanlarımızın (ortak adları Club Med terminolojisinde G.O) çalışma ortamları ve şartları klasik otelcilik anlayışından oldukça farklı. Çok kültürlü ortama uyum sağlamakta ve bu ortamda çalışmakta sıkıntı yaşamayacak, uyumlu, akıcı seviyede yabancı dil bilen, pozitif ve turizme uygun kişiler arıyoruz. Tesislerimizde hem yabancı hem Türk çalışanlar var, otel hizmetleri servisleri, muhasebe/insan kaynakları, yiyecek içecek servisi, Aile/çocuk bakımı servislerine eleman alımı yapıyoruz. Animasyon ve spor profillerinde çok kuvvetli değiliz, bu pozisyonlar için yurtdışındaki İnsan Kaynakları birimlerimizden destek alıyoruz.

Dönemsel işe alımlarınız nasıl?

Tatil köylerimize turizm okullarıyla anlaşmalı olarak mutfak, kat, yiyecek içecek servislerine stajyer alımı yapıyoruz. Bunun dışında İstanbul merkez ofisimizde muhasebe ve acenta birimimize özellikle Mayıs-Eylül ayları arasında çalışacak Fransızca bilen dönemsel eleman alımı yapıyoruz.

SERVİS ŞEFLERİ YETİŞTİRECEĞİZ

Yeni mezunlara ne oranda yer veriyorsunuz?

Pozisyona göre değişiyor, iki türlü eleman alımı da yapıyoruz. Sistemimize uygun resepsiyon, restoran, muhasebe/insan kaynakları, mini club, kat hizmetleri gibi birimlerde servis şeflerine ihtiyacımız var. Bu nedenle özellikle bu sene kasım ayından itibaren servis şefi olarak yetiştirmek üzere Fransızca bilen asistan seviyesinde eleman alımı yapacağız.

Çalışanı elde tutmaya yönelik ne gibi çalışmalar var?

Şirketimiz dürüst bir şirket. Çalışanına sözleşmesinde söz verdiği tüm haklarını veriyor ve koruyor, bu da sektörde güvenilirliğini sağlıyor. Ayrıca sunduğumuz eğitim ve farklı tesislerde tecrübe imkanlarıyla çalışanlarımızın sürekliliğini sağlamaya çalışıyoruz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

30 Yorum

  1. Bonjour je m’appelle Arif Zeki Öztürk je vie en France a strasbourg depuis 23 ans j’ai 36 ans mais aujourd’hui je suis en préparation de rentrée dans mon pays en Turquie également à İstanbul j’habite à beylikduzu à İstanbul je parle et écrit le français je cherche du travaille à İstanbul je turque j’ai aussi étudié en Turquie j’ai pas de problème de voyage mon numéro de téléphone et le 0033679931007 merci de me répondre en cas de besoin merci.

  2. Uzak duruk pasaportu olan cezayirli çalışanlar size verilenin 2-3 katı para alıyor nasıl mı ? euro üzerinden, uzak durum izinsiz tatilsiz iş mi olur.

  3. BEN BUNLARIN OTELLERİN BİRİNDE ÇALIŞTIM DAHA ÖNCE BİR HAFTA DAYANABİLDİM ÇÜNKÜ KENDİM MEMLEKETİMDE BANA IRKÇILIK YAPTILAR YILLAR SONRA BANA BURDA ÇALIŞMAK İÇİN TEKLİF ETTİLER HEM 24 SAAT OTELDE KALACAKSIN HEM DE 1000 TL YE YER Mİ BİR DAHA ….

  4. c est encore moi unal j’ai omis de vous communiquer mes coordonnées tel:0033645780772 vous pouvez me joindre à n importe moment de la journée.

  5. En France depuis plus de 35 ans désireux de faire de nouvelles expériences professionnels sur tous dans le secteur du tourisme.
    Aimerais travailler auprès de vous .parle couramment le français et bien sûr le turc.attend une une réponse de votre part.salutations les plus distinguées.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu