Başarılı Girişimcilik

Teknoloji Girişimcileri Yurtdışında Hangi Fuarlar Ziyaret Etmeli?

“Sektörünüzün paydaşlarını bir araya getiren tüm etkinliklerde boy göstermelisiniz. Bu etkinliklerde köşelere kaçmamalı, olabildiğince çok sayıda kişiyle el sıkışmalı, kartvizit değiş-tokuşu yapmalı ve tanıştığınız kişilere sürekli kendinizi hatırlatmalısınız.” Teknoloji girişimcilerinin faydalanacağını düşündüğüm bazı fuar ve kongreler.

Tüketici elektroniği alanındaki yenilikleri takip etmek isteyen girişimciler için en ideal fuarlar:

İFA Berlin 2-7 Eylül 2016

Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarıdır. Her yıl eylül ayında Berlin’de düzenlenir.

CES Las Vegas 5-8 Ocak 2017

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarıdır. Global firmalar yeni ürün lansmanlarını yapmak ve ürün prototiplerini: sergilemek için bu fuarı tercih ederler. Her yıl ocak ayının başında Las Vegas’ta düzenlenir. Fuar sebebiyle bu dönemde Las Vegas uçak biletleri çok pahalanır ve otellerde konaklama ücretleri yükselir. En az 4-5 ay öncesinden seyahat aranjmanlarınızı yapmanızı tavsiye ederim.

Hong Kong Electronics Fair 13-16 Nisan 2017

Uzakdoğu’nun en büyük tüketici elektroniği fuarıdır. Kasım ve nisan aylarında olmak üzere yılda iki defa düzenlenir. İFA ve CES fuarlarına katılamayan Uzakdoğulu tüketici elektroniği üreticilerini bu fuar sayesinde keşfedebilirsiniz.

Dijital pazarlama ve reklamcılık alanındaki yenilikleri takip etmek isteyen girişimciler için en ideal fuarlar:

DMEXC0 Köln 14-15 Eylül 2016

Avrupa’nın en önemli dijital pazarlama fuarlarından biri olan DMEXCO’da çoğunlukla Almanya, İngiltere ve İsrail merkezli şirketleri bulabilirsiniz. Fuar aynı zamanda mobil pazarlama ve reklamcılık alanında da çok sayıda firmaya ev sahipliği yapıyor.

Ad:tech New York 2-3 Kasım 2016

Dijital reklamcılık alanında en yeni teknolojileri ve çok sayıda Silikon Vadisi firmasını bu fuarda bulabilirsiniz. Hem reklamverenler hem de yayıncılar için bir buluşma noktası olan Ad:tech New York fuarında son yıllarda gerçek zamanlı medya satın alma (RTB) teknolojileri ön planda yer alıyor.

Affiliate Summit Las Vegas 15-17 Ocak 2016

‘Satış ortaklığı’ (İngilizce adıyla ‘affiliate marketing’) konusunda dünyanın en önemli fuarıdır. Fuar alanında yer alan affiliate netvvork’ler, yayıncılar ve reklamverenler fuar süresi boyunca düzenlenen çok sayıda netvvorking etkinliği ve söyleşi sayesinde birbirleriyle kaynaşma imkanı bulurlar. Siz de internetteki satışlarınızı artırmak için affiliate marketing stratejisi uygulamayı planlıyorsanız bu fuarı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Mobil sektöründeki yenilikleri takip etmek isteyen girişimciler için en ideal fuarlar:

Web Summit Lisbon 7-10 Kasım 2016

‘Start-up’ olarak nitelenen mobil internet / mobil yazılım / mobil oyun odaklı yeni girişimlerin tanıtıldığı, netvvorking etkinliklerinin ve seminerlerin düzenlendiği Web Summit 2016 yılında Lizbon’da düzenlenecek. 2015 yılında Dublin’de düzenlenen Web Summit’e Türkiye’den de oldukça yoğun ilgi oldu.

Mobile World Congress Barcelona 27 Şubat-2 Mart 2017

Alanında dünyanın en büyük ve en önemli fuarıdır. ‘Unicom’ olarak nitelenen büyük teknoloji şirketleri de genç startup’lar da bu fuara mutlaka katılırlar.

Silikon Vadisi’ndeki şirketlerin Avrupa’daki şirketlerle kaynaşmaları için en iyi ortamı bu fuar sağlamaktadır. Mobile World Congress boyunca tüm Barselona’da hayat bu fuara göre şekillenir ve şehir genelinde her yerde sektörden kişilere rastlayabilirsiniz. Fuara katılan şirketler otellerde ve restoranlarda etkinlikler düzenler ve katılımcılar için müthiş netvvorking imkanları yaratırlar. Mark Zuckerberg, Eric Schmidt gibi teknoloji liderleri de bu fuarı yakından takip eder.

Yazımda paylaştığım bu fuarlara katılımcı (exhibitor) olarak gitmeniz için gerekli bütçenin önemli bir kısmını devletin karşıladığını biliyor muydunuz? Fuar desteklerinden yararlanabileceğiniz bazı kurumlan ve programları sizinle paylaşıyorum:

GarantiPartners Programı: Garanti Bankası’nın girişim hızlandırma programı olan GarantiPartners’a kabul olduğunuz taktirde ilgilendiğiniz fuarlara katılmanız için Garanti Bankası size gerekli maddi desteği sağlıyor. GarantiPartners’a başvurmak için www.garantipartners.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Ticaret Odası Destekleri:

Em Başta İstanbul Ticaret Odası (İTO) olmak üzere Türkiye’de birçok ticaret odası, üyelerinin fuar desteklerinden yararlanmaları için programlar yürütüyor. Örneğin İTO geçtiğimiz yıllarda Mobile World Congress için özel çağrıya çıkmıştı ve çok sayıda katılımcıyı desteklemişti.

Bakanlıkların ve Kamu Kurumlarının Destekleri:

T.C. Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlar yurtdışında katıldığınız fuarlar sebebiyle oluşan tüm gider ve harcamaları yüksek oranda size geri ödüyor. Başvuru ve kabul koşulları ile ilgili bilgileri kurumların web sitelerinde bulabilirsiniz.

Teknoloji girişimleri 15-16 Temmuz olaylarından nasıl etkilendi?

Ülkemizdeki teknoloji girişimlerinin çoğu maalesef güçlü bir sermaye yapısına sahip değil. Çoğu girişim kamu destekleriyle, küçük ölçekli melek yatırımlarla ve öz sermaye ile gemiyi yürütür durumda. Şu anda teknoparklarda faaliyet gösteren ve binlerce kişiyi istihdam eden girişimlerin çoğunun TÜBİTAK destekli projesi var ve personel maliyetlerinin önemli bir kısmı TÜBİTAK tarafından finanse edilir durumda. 15-16 Temmuz olayları sonrasında kamu kurumlarında yapılan operasyonların girişimlerin bu gibi fonlara olan erişimlerini aksatmamasını diliyorum…

Cem Ener
Direktör-BÜMED Business Angels / BUBA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu