Anasayfa / Kariyer ve İş / Telefon Mülakatlarında Uzmanlaşmak

Telefon Mülakatlarında UzmanlaşmakGerçekten çok çalışmak istediğiniz bir firmadan mülakat sözü aldınız fakat dikkat etmeniz gereken ufak bir detay var.

Mülakat yapan kişilerle yüz yüze görüşmeyeceksiniz. Bunun yerine bir telefon mülakatına tabi tutulacaksınız ve şirket temsilcileriyle görüşüp görüşemeyeceğiniz bu mülakat sonucunda belli olacak.

Pek çok şirket, çeşitli sebeplerden dolayı telefon mülakatlarını tercih etmektedir. Çünkü genelde kısa süren telefon mülakatları şirketlerin zaman kaybetmesini önlemektedir. Bu tür mülakatlar aynı zamanda, şehir dışında (ya da ülke dışında) yaşayan adaylarla ilgili gerçekçi bir yargıya varılmasını sağlar.

Yani iş arama serüveninizin herhangi bir noktasında, sizden bir ya da birden çok kişiyle 20-30 dakikalık bir görüşme yapmanız istenebilir. Bir telefon mülakatı için hazırlanmak, pek çok açıdan yüz yüze yapılan mülakatlara hazırlanmaktan farklı değildir – sadece hazırlanırken yapmanız gerekenlerin bulunduğu listeye birkaç küçük detay eklemeniz gerekmektedir. 

İşte yapmanız gerekenler:

  • Telefon mülakatlarını yüz yüze yapılan görüşmeler kadar ciddiye alın.
  • Özgeçmişinizi ve niyet mektubunuzu önünüzde bulundurun.
  • Konuşurken kopya çekebileceğiniz notlar hazırlayın.
  • Yüksek kaliteli bir telefon kullanın.
  • Duş alın, traş olun ve giyinin.
  • Ayakta durun, ya da en azından bir masa başında oturun.

Bir telefon mülakatı çok gayri resmi görünür bu yüzden tuzağa düşüp (mesela yüz yüze yapılan mülakatları ciddiye aldığınız kadar ciddiye almayarak) her şeyi mahvetmeniz çok kolaydır. Gardınız düşükken yakalanmayın. Herhangi bir mülakat için yapacağınız hazırlığı telefon mülakatı için de yapın. Şirketi iyice araştırdığınıza emin olun, iş tanımını iyi çalışın, sorulması muhtemel sorulara vereceğiniz cevapları pratik edin.
Bu konularla ilgili sorularla karşılaşacağınız neredeyse kesindir. Özgeçmişiniz ve niyet mektubunuz haricinde, yanınızda güzel bir şekilde tasarlanmış, daha önce içinde bulunduğunuz projeleri kapsayan ya da daha önce bulunduğunuz pozisyonları ve stajları içeren belgeler de bulundurmak isteyebilirsiniz.

  Memurlara Sağlanan Yeni Sosyal Haklar

Sizinle görüşme yapan kişiye belirtmek istediğiniz en kritik noktaları not alın. Özellikle vurgulamak istediğiniz deneyimleriniz ya da vasıflarınız var mı? Sizinle mülakat yapan kişinin bilmesini ve anlamasını istediğiniz ilgi alanlarınız ve tutkularınız var mı? Notlarınızın arasında bu tarz bilgilerin bulunmasına dikkat edin. Bunları dile getirmenizin tek yolu mülakatın sonunda size eklemek istediğiniz bir şey olup olmadığının sorulması olabilir, yine de mülakat sırasında bu noktalara değinmeyi unutmayın.

Şebekenin sürekli gidip geldiği ya da ses kalitesi iyi olmayan mülakat yaptığınız kişiyle birbirinizi anlamanızı zorlaştıran bir cep telefonu kullanmanın hiç zamanı değil, bunu unutmayın.

Bunun gereksiz bir tavsiye oluğunu mu düşünüyorsunuz? Olabilir. Fakat normal bir mülakatta yapacağınız gibi, görünüşünüze dikkat etmek sizi gerekli moda ve psikolojiye sokacaktır. Mesele iş görüşmenizi yatakta uzanırken ya da pijamalarla kendinizi koltuğa atmış bir vaziyette yapmamalısınız.

Özellikle sizinle görüşen kişinin yüz ifadeleri, vücut dili gibi sözsüz ifadelerini okuyamayacağınız için telefon mülakatları tuzaklarla dolu olabilir – ki bu ciddi bir farktır.

Fakat telefon mülakatınız için iyi çalışırsanız, kimsenin mimiklerini okumanıza gerek kalmaz. Böyle bir durumda nasıl bir performans sergilediğinizi hiç şüphesiz öğreneceksiniz çünkü bu iş için ideal kişi olduğunuzu kanıtlayabileceğiniz bir yüz yüze görüşmeye de davet edileceksiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir