Reklamlar-Reklamcılık

Telefonlara SMS İle Gönderilen Reklamlar Engelleniyor

TBMM Sanayi Ticaret Komisyonunda yarın görüşülecek olan Elektronik Haberleşme Kanun tasarısı ile, kullanıcılara önceden izin almadan, SMS ve e-posta atılamayacak. Bu tür faaliyetler için kişiden yazılı ya da elektronik ortamda onay olacak. Alıcılar bu iletileri hiçbir gerekçe göstermeden ret hakkına da sahip olacak.

Basında “Telefonlara SMS ya da sesli mesaj ile gönderilen reklamlar engelleniyor” şeklinde yankı bulan bu haberlerde yasaya uymayanlara, bin liradan 10 bin liraya kadar ceza verileceği söyleniyor.

Yasa yürürlüğe girerse otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi yöntemlerle, pazarlama ya da siyasi propaganda gibi istek dışı haberleşme yapılamayacak.

Tasarının gerekçesinde “Dünyada istek dışı haberleşme konusunda; alıcının ilk e-postadan sonra reddetme hakkı olan ‘opt-out’ ve elektronik iletilerin ilkinde dahi önceden izin alma şartı getiren ve ‘opt-in’ sistemi olarak adlandırılan iki farklı düzenleme bulunmaktadır. Türkiye’de önceden izin alma yöntemi getirilmektedir.” deniyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu