Makaleler

Tercih Edilme Nedenimiz İnsan Kaynaklarına Verdiğimiz Önem

Tercih Edilme Nedenimiz. Meteksan Savunma Sanayi, Türk Silahlı Kuvvetlerine teknolojinin en üst seviyedeki çözümlerini üretebilme misyonu ile faaliyetlerini yürütüyor. Genç bir şirket olmasına karşın sektördeki nitelikli elemanları çekme başarısını gösteren şirketin İnsan Kaynakları Müdürü Sinem Genç, “Sektörümüzde rekabet çok yüksek, yeni bir kurum olmamıza rağmen, donanımlı, başarılı, dinamik yapımız ve insan kaynağına verdiğimiz önem nedeniyle tercih ediliyoruz” diyor.

Meteksan Savunma’nın insan kaynakları yönetim felsefesiyle ilgili bilgi verir misiniz?

Meteksan Savunma’nın insan kaynakları stratejisi, bulunduğu sektörde dünya standartlarında insan kaynakları yönetim anlayışının benimsendiği, çalışmaktan gurur duyduğu örnek bir topluluk olmaktır. İnsan kaynağına yaptığı yatırım ile sektörde kısa sürede fark yaratan Meteksan Savunma, kendisine kattığı çalışanlar ile; güvenilir, başkalarına duyarlı, etik değerlere bağlı, değişime açık, pazar odaklı, girişimci, işbirliğine açık ve bireyler için çalışılması ayrıcalıklı bir kurum olmayı hedefliyor.

İnsan kaynakları uygulamalarınız hakkında bilgi verir misiniz?  

‘Sürdürülebilir yüksek performanslı bir kültüre ulaşma’ politikası ile izlediğimiz İnsan Kaynakları uygulamaları, işe alım, eğitim ve organizasyonel gelişim, kariyer yönetimi ve yakın zamanda hayata geçireceğimiz performans ve ücretlendirme olarak sıralanabilir. Hepsinin temelinde ‘insana yatırım’ felsefesi yatıyor.

Tercih Edilme Nedenimiz
Meteksan savunma

Meteksan Savunma’da çalışmak isteyen adaylara ne tür kariyer fırsatları sunuyorsunuz? Kariyer yönetim sisteminizle ilgili bilgi verir misiniz?

Meteksan Savunma’da klasik kariyer planlama yöntemlerini uygulamıyoruz. Çalışanın kariyerini, sahip olduğu bilgi, yetenek, beceri ve güdülerinin geliştirilmesi ile çalışmakta olduğu organizasyon içindeki ilerleyişi ya da somut olarak yükselmesini planlayıp, bu süreci yönetiyoruz. Potansiyeli yüksek kişileri organizasyonumuza kazandırmak, sonrasında bu yönde sürekliliği sağlamak ve onları daha üst sorumlulukları almaya hazırlayarak kariyer gelişimlerini takip etmek Kariyer Yönetim Sistemi’mizin temelini oluşturuyor.

Performans yönetim sisteminizle ilgili bilgi verir misiniz? Performans yönetiminde neleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Performans Yönetim Sistemimizin temelini, çalışanın sadece günlük rutin işleri başarı ile bitirmelerinin ötesinde, yaptıkları iş ile şirket verimliliğindeki rollerinin/katma değerlerinin ne kadar olduğununun ölçümlenmesi oluşturuyor. Hedeflere ulaşmada yetkinliklerin önemi vurgulanarak değişimi ve krizi yönetebilen, sonuç odaklı olan, çalışma arkadaşlarını iyi anlayıp onları etkin yönetebilen liderlik prensipleri benimseniyor. ‘İşi yönetebilme’nin ötesinde ‘insanı yönetebilme’ yetisinin olması beklentisi ile çalışanın yöneticileriyle birlikte belirledikleri performans kriterleri oluşturuluyor. Şirket hedeflerinin, bireysel hedefelere akışının sağlandığı bu sistem, yıllık bazda ve yıl ortası yapılacak bir ara değerlendirme ile gerçekleştiriliyor.

İşe alacağınız çalışanlarda hangi özellikleri arıyorsunuz?

İşe alım sürecinde, sadece istenilen görevin gerekliliklerini karşılayacak adaylara değil, Meteksan Savunma içinde daha önemli görevleri üstlenebilecek potansiyele sahip kişileri seçebilme yaklaşımımız var. Şirketimiz bünyesine katılan kişiler için unvanlara bakılmaksızın verimli ve katma değer yaratan, açık, dürüst, güvenilir, ekip oyuncusu, olumlu iletişim kuran, bilgiye ulaşmasını bilen, iş ahlakı güçlü olma gibi niteliklere de bakılıyor.

Bir adayın şirketinize değer katıp katmayacağını nasıl anlıyorsunuz?

Mülakatlarda değerlendirilen en temel iki yetkinlik; başvurulan pozisyona karşı adayın ‘iş motivasyonu’, sonrasında ise, çalışacağı ‘ekibe uyum’ sağlayıp sağlayamayacağıdır. Eğer adayın işe motivasyonu ve ekip uyumu konusunda yaptığımız değerlendirmeler pozitif ise, şirketimize katma değer sağlayacağı inancı içinde oluruz. Bugüne kadar bu yaklaşım bizi oldukça yüksek bir oranla doğru adaylara ulaştırdı.

Aradığınız niteliklere sahip çalışanları bulmakta zorlanıyor musunuz?

Sektörümüz oldukça spesifik bir sektör, bu alanda faaliyet gösteren az sayıda yapılanma var, bu nedenle rekabet de yüksek. Sektörde yeni bir kurum olmamıza rağmen, sektör deneyimi ortalama 10 yılın üstünde olan bir çalışan profiline sahipiz. Tercih edilme sebebimizi de genç, genç olmasına rağmen oldukça donanımlı, başarılı, dinamik yapımıza ve insan kaynağına verdiğimiz öneme borçlu olduğumuzu söyleyebilirim.

İnsan kaynaklarıyla ilgili olarak yılın ilk 6 ayında, 2010 hedeflerinizde ne aşamadasınız? 2010’da çalışan sayınızda artış olacak mı?

Yıılık hedeflerimizin ilk 6 ayında istediğimiz noktaya oldukça yakın olduğumuzu söyleyebilirim. Çalışan sayısımızdaki artış ise projelerimize göre değişkenlik gösteriyor.

Meteksan Savunma’nın kurumsal sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi verir misiniz? Bu projeler şirketinize ve çalışanlarınıza ne gibi katkılar sağlıyor?  

TEMA Vakfı ile işbirliği yaparak her personelin doğum günü için ülkemiz topraklarında ağaçlanması gereken bir bölgeye fidan dikimi sağlayıp, TEMA Vakfı tarafından düzenlenmiş teşekkür sertifikasını çalışanımıza takdim ediyoruz. Bu sayede hem şirketimizin kurumsal kimliğine katkı sağlayıp hem de çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir sosyal sorumluluk projesinde yer almamın mutluluğu içinde oluyoruz. Bu tür projeler küçük de olsa çalışan motivasyonunu ve aidiyet duygusunu arttıran uygulamalar oluyor, bu sayede iş performansındaki artışları da gözlemliyebiliyoruz. Ayrıca Ar-Ge şirketi olmamızın getirdiği misyonla üniversitelerde öğrencileri geliştirmeye yönelik konferans/panel vb.organziasyonlarda sıklıkla yer almaya gayet ediyoruz.

Yeni mezunlara ve iş hayatına yeni atılan gençlere başarılı bir kariyer için neler tavsiye edersiniz? Kendilerini nasıl geliştirebilirler?

Yeni bir mezunun; özgüven, kendini tanıma, sorumluluk almaya hevesli olma, doğru iletişim kurmayı bilme gibi özelliklerinin olması başarılı bir iş yaşamına adım atması için en temel özelliklerdir. Kendini geliştirme ise, aslında öncelikle istek işi, eğer bu konuda hevesliyseniz gördüğünüz ya da yapacağınız her yeni şey sizi geliştirebilir. Daha somutlaştırmam gerekirse, öncelikle seçtiği ya da seçmek istediği mesleğe yönelik kendisine yatırım yapmasını tavsiye ederim. O zaman uzmanlaşması, kendisini iş yaşamında kabul ettirmesi çok daha kolay olur. İş yaşamının her safhası bir sınav gibidir aslında, her yeni görev, her yeni konumla kendinizi yenilemeniz gerekir. Bu felsefeye inanarak giderlerse bence başarısız olma gibi bir durum söz konusu olamaz.

Monster’in “Sen bir CV’den daha fazlasısın” mottosu sizin için ne ifade ediyor?

Özgeçmiş hazırlama teknikleri ile ilgili uzun yıllardır seminer veriyorum. Monster’in mottosu bana, bu seminerlerin sonunda söylediğim bir sözü hatırlattı: “Özenle ve kuralına uygun hazırlanmış özgeçmişler, fark edildiklerinden mülakata çağrılmayı sağlar. Mülakatlarda başarılı olmanın sırrı ise; ‘Özgeçmişte yazılanların ötesinde bir adaymış’ dedirtmekten geçer.” Demek ki, CV nizde yazılanlardan daha fazlası olduğunuzu gösterebildiğiniz müddetçe, mülakatla başlayıp, işe girdikten sonra devam eden bu yolda hep kazanan siz olursunuz.

Meteksan Savunma Sanayi
İnsan Kaynakları Müdürü
Sinem Genç

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu