Anasayfa / Kariyer ve İş / Terfi Zamanında Fark Edilin

Terfi Zamanında Fark Edilin 

Therese Droste

Bir sene önce işe başladığınızdan beri kolayca geçebileceğiniz birkaç pozisyon açıldı. Fakat sizin yerinize başka adaylar seçildi. Hatta şirkete en son giren (iki ay önce) kişi bile terfi aldı.
Fark edilmek ve başka bir şansın daha sizi es geçmesini engellemek için ne yapılabilir? Ödüllendirici bir kariyerden olmamak için bu beş yanlış inanışı iyi etüt edin.

İnsanlar Çok Çalışkan Olduğumu Bilsinler Yeter

Çalışkan olmak ödülleri sizin toplayacağınız anlamına gelmiyor. Arada sırada da olsa göze girmek için yollar arayın. Yakın zamanda, iyi halledilmiş bir iş için tebrikleri kabul ettiniz mi? Patronunuzun şirket bülteni ya da ilan panosunda sizin başarılarınızı göz ardı etmemesini sağlamanın bir yolunu bulun. Bu başarıyı anımsatmak için kendinize güzel bir fular, broş veya kravat satın alın. İnsanlar yorum yaptıkça onların neyi simgelediğini anlatmayı unutmayın.

Patronum Terfi Etmek İstediğimi Zaten Biliyor

Bunu bilmesi için zihninizi okuması gerek. İşinizde nasıl yükseleceğinizi anlamak için kendinize zaman tanıyın. Patronunuzla bir görüşme ayarlayın ve hedeflerinizi belirtin. Patronunuzun desteğini almadan görüşmeyi sakın terk etmeyin. Bu sırada sorulacak “Bana yardım edecek misiniz?” sorusu patronun gururunu okşadığı gibi, ilerlemenizde patrondan gelecek yardıma ihtiyaç duyduğunuz için olmazsa olmaz bir sorudur.

İş Arkadaşımla Dostuz ve Açılan Yeni Pozisyon İçin Benimle Asla Rekabet Etmez
Tabii ki etmez, bu sadece her ikinizinin de kazandığının yüzde 10 ve 20 arası fazla para veren yeni bir pozisyon. Şunu unutmayın ki, ofiste iş arkadaşlıktan önce gelir. Orası kahve molasında şakalaşmalardan farklıdır. İş arkadaşlarınızla iyi vakit geçirmeniz harika da olsa gereksiz muhabbetlerle dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin. Siz farkında olmadan birisi büyük ödülü kapabilir.

  Metro Market 250 Eleman Alacak, Metro Market İş Başvurusu

Açılan Pozisyonları Öğrenmenin Tek Yolu İnsan Kaynaklarının Onları Açıklamasını Beklemektir

Ofis dedikoduları sayesinde her şeyi öğrenebilirsiniz. Yalnız dedikoduya kendinizi çok kaptırmayın. Farklı departmanlardaki insanlarla aranızı sıcak tutmaya çalışın. Basit bir “Merhaba, haftasonun nasıldı?” sorusu bunu sağlamak için yeterlidir, böylece olup biteni takip edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sohbetleri çok uzatmamanız, yoksa şirketin çıkarlarını gözeten ciddi bir çalışandan çok aylak bir dedikoducu olarak yanlış anlaşılabilirsiniz.

Başka Yöneticilerle Samimi Olursam Patronum Bundan Rahatsız Olur
Hem evet, hem hayır. Eğer patronunuz işinde iyi değilse, evet. Çalışmak istediğiniz bir departman varsa ne yapıp edin, o departmanda ilişkiler kurmanın yollarını arayın. Orada neler olduğu hakkında meraklı olduğunuzu gösterin ve daha fazlasını öğrenmek istediğinizi belli edin. Asıl işinizi zora sokmadan, diğer departmanda yardımcı olabileceğiniz alanları arayın. Aksi takdirde patronunuz rahatsızlıktan çok kızgınlık duyacaktır. O departmanda açılacak olan bir pozisyonda öngörüşme sürecinde siz de akıllara geleceksiniz.

Sonuç olarak, kariyerinizde gözleyici değil, katılımcı olun. Öne başkalarının geçmesini izlemeyi bırakın ve mesleğinize üretken bir ilgi göstermeye başlayın.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir